Faustyna Kotłowska Sportowcem bez Barier w 86. Plebiscycie Przeglądu Sportowego

Faustyna Kotłowska Sportowcem bez Barier w 86. Plebiscycie Przeglądu Sportowego
Fot. kadr z transmisji wręczenia nagród

Decyzją Kapituły w 86. Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Telewizji Polsat tytuł Sportowca Bez Barier Roku 2020 otrzymała paralekkoatletka Faustyna Kotłowska. Z kolei głosami czytelników Przeglądu Sportowego oraz widzów Telewizji Polsat triumfatorem 86. Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Polski 2020 Roku został Robert Lewandowski.

– Bardzo mi miło, ponieważ moje wyniki zostały dostrzeżone, ale wiem, że moje osiągnięcia nie należą tylko do mnie – powiedziała tuż po odebraniu statuetki Czempiona.

Być na Gali Mistrzów Sportu i doczekać słynnej jajecznicy serwowanej o 7 rano – marzy o tym każdy sportowiec. Otrzymać statuetkę Czempiona autorstwa znakomitego rzeźbiarza Andrzeja Renesa (tego samego, który zaprojektował Guttmanny rozdawane w Plebiscycie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego) – tego zaszczytu dostępują tylko niektórzy. W tym roku jednak nic nie jest takie jak kiedyś i nawet ci, którzy statuetki otrzymali – na balu nie byli. Z powodu pandemii Finał 86. Plebiscytu Przeglądu Sportowego odbył się w reżimie covidowym. Finał bez udziału gości mogliśmy oglądać na antenie Telewizji Polsat. Podobnie jak i w ubiegłych latach przyznano statuetkę dla sportowca z niepełnosprawnością. Do tych, którzy przeszli do historii najstarszego i najbardziej prestiżowego polskiego plebiscytu dołączyła młodziutka paralekkoatletyczna gwiazda, Faustyna Kotłowska (Gorzowski Związek Sportu Niepełnosprawnych „START”). Statuetkę Czempiona odebrała z rąk Anny Lewandowskiej.

– Cieszę się, że te emocjonujące chwile mogę spędzić w takim towarzystwie. Bardzo mi miło, ponieważ moje wyniki zostały dostrzeżone, ale wiem, że moje osiągnięcia nie należą tylko do mnie – powiedziała tuż po odebraniu statuetki Czempiona. – Chciałabym podziękować moim trenerom, którzy wierzą we mnie nawet, gdy ja w siebie nie wierzę, a także mojej rodzinie, przyjaciołom, znajomym i współkadrowiczom. Wszystkim sportowcom życzę, aby imprezy, na które tak wszyscy czekamy odbyły się w tym roku bez zastrzeżeń – dodała.

Ogromny talent Faustyny Kotłowskiej został dostrzeżony także przez Polski Zawiązek Lekkoatletyki – na początku grudnia zawodniczka została laureatką nagrody „Złote kolce”, prestiżowego wyróżnienia, o którym śnią wszyscy lekkoatleci. Miniony sezon może zatem zaliczyć do jak najbardziej udanych. W trakcie tegorocznych 48. Paralekkoatletycznych Mistrzostw Polski Faustyna Kotłowska pobiła rekordy świata w kat. F64 w pchnięciu kulą (10,35 m) i w rzucie dyskiem (36,53 m). Zawody odbyły się w czasie, gdy miały odbywać się igrzyska paraolimpijskie – forma przyszła zatem we właściwym momencie i gdyby nie pandemia być może moglibyśmy się cieszyć ze złotego medalu Kotłowskiej na igrzyskach. Teraz wyzwaniem będzie powtórzenie fantastycznej dyspozycji w Tokio w 2021 roku, jednak zważywszy na charakter i usposobienie zawodniczki, można być pewnym, że zrobi wszystko, by zawalczyć o podium.

Faustyna Kotłowska do paraolimpijskiego sportu trafiła w 2017 roku. To właśnie wtedy w technikum budowlanym wypatrzył ją nauczyciel WF-u Leszek Zblewski. W aktywnej dziewczynie po amputacji lewej nogi dostrzegł niezwykły potencjał. Można śmiało powiedzieć, że Faustyna miała mnóstwo szczęścia – Zblewski był bowiem średniodystansowcem, reprezentantem Polski, a do tego trenerem Daniela Peka, dwukrotnego wicemistrza paraolimpijskiego. Lepiej trafić nie mogła. Szybko rozpoczęli współpracę pod okiem Zbigniewa Lewkowicza, trenera kadry paralekkoatletów. Oddanie i ogromny zapał do pracy przyniosły efekty już w 2018 roku, kiedy to podczas mistrzostw Europy w Berlinie Kotłowska wywalczyła brązowy medal w rzucie dyskiem bijąc swój życiowy rekord. Rok później w szwajcarskim Nottwil zdobyła 2 złote medale mistrzostw świata juniorów – w pchnięciu kulą i w rzucie dyskiem. Była to świetna rozgrzewka przed ubiegłorocznymi Paralekkoatletycznymi Mistrzostwa Świata w Dubaju – tam wywalczyła srebrny medal w kuli, brąz w dysku i kwalifikację na igrzyska paraolimpijskie w Tokio. I jak sama przyznaje przełożenie igrzysk na 2021 rok to dla niej dodatkowy czas na przygotowanie.

– W moich wynikach widać progres, więc mam nadzieję, że za rok będzie on jeszcze większy i w Tokio pokażę, czego nauczyłam się w sumie przez dwa sezony – przyznaje paralekkoatletka.

Po raz pierwszy w historii Plebiscytu Przeglądu Sportowego tytuł Honorowego Sportowca Roku w 1988 roku otrzymał niepełnosprawny pływak, multimedalista paraolimpijski – Arkadiusz Pawłowski. Tytuły Niepełnosprawnego Sportowca Roku przyznawane były od 2004 roku (z przerwą w 2010 i 2011 roku). W ubiegłym roku tytuł Sportowca Niepełnosprawnego 2019 roku otrzymała także gwiazda paralekkoatletycznych aren Lucyna Kornobys (Start Wrocław). Łukasz Szeliga Prezes Polskiego Komitetu Paraoblimpijskiego i PZSN „Start” podkreślił, że nagroda dla tak młodej zawodniczki może być niezwykłą motywacją do pracy.

Plebiscyt Przeglądu Sportowego – zwycięzcy w kategorii Sportowiec bez Barier

1988 – Arkadiusz Pawłowski (pływanie) –Honorowy Sportowiec Roku

Tytuł: Niepełnosprawny Sportowiec Roku:

2004 – Tomasz Blatkiewicz (LA)

2005 – Tomasz Hamerlak (LA)

2006 – Katarzyna Rogowiec (narciarstwo biegowe, biathlon)

2007 – Natalia Partyka (tenis stołowy)

2008 – Natalia Partyka (tenis stołowy/ Katarzyna Pawlik (pływanie)

2009 – Natalia Partyka (tenis stołowy)

2010 – –

2011 – –

2012 – Rafał Wilk (kolarstwo)

2013 – Mateusz Michalski (LA)

2014 – Renata Kałuża (kolarstwo)

2015 – Bartosz Tyszkowski (LA)

2016 – Natalia Patyka (tenis stołowy)

2017 – Joanna Mazur/Michał Stawicki (LA)

2018 – Igor Sikorski (narciarstwo alpejskie)

2019 – Lucyna Kornobys (LA)

2020 – Faustyna Kotłowska (LA)

Źródło: paralympic.org.pl
Print Friendly, PDF & Email