EMA: Po cyberataku wyciekły poufne dokumenty dotyczące szczepionek przeciw COVID-19

EMA: Po cyberataku wyciekły poufne dokumenty dotyczące szczepionek przeciw COVID-19
Fot. Pixabay

Do internetu wyciekły niektóre poufne dokumenty dotyczące szczepionek przeciwko COVID-19. Trwa dochodzenie w sprawie cyberataku – poinformowała w piątek Europejka Agencja Leków.

Wyciek obejmuje m.in. wewnętrzną i poufną korespondencję elektroniczną z listopada 2020 roku dotyczącą procesów oceny szczepionek przeciw COVID-19.

Jak podała EMA, „część korespondencji została zmanipulowana przez sprawców przed publikacją w sposób, który mógłby podważyć zaufanie do szczepionek”.

Na przełomie grudnia i stycznia wydano dwa pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionek przeciw COVID-19 w UE po przeprowadzeniu ich oceny naukowej.

EMA podała, że w związku z wysokim wskaźnikiem zakażeń w UE istnieje pilna potrzeba jak najszybszego udostępnienia szczepionek obywatelom krajów unijnych.

– Pomimo tej pilności w całej UE zawsze istniał konsensus, aby nie narażać standardów wysokiej jakości i opierać wszelkie zalecenia na sile dowodów naukowych, bezpieczeństwie, jakości i skuteczności szczepionki i na niczym innym. (…) Zezwolenia są przyznawane, gdy dowody w przekonujący sposób wskazują, że korzyści ze szczepienia są większe niż jakiekolwiek ryzyko związane ze szczepionką. Pełne szczegóły oceny naukowej są publicznie dostępne w European Public Assessment Reports na stronie internetowej EMA – podała Europejska Agencja Leków.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
Print Friendly, PDF & Email