Elektroniczne postępowanie upominawcze - uprawnienia pozwanego

Elektroniczne postępowanie upominawcze - uprawnienia pozwanego
Fot. Adminstrator

Elektroniczne postępowanie upominawcze (EPU) zostało wprowadzone do procesu cywilnego w dniu 1 stycznia 2010 r. (ustawa z dnia 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw). Pojawienie się nowej instytucji (EPU) przyspieszyło i uprościło uzyskanie przez wierzycieli tytułu (tytułu wykonawczego) umożliwiającego wyegzekwowanie roszczeń pieniężnych.

Jednakże wraz z nowymi możliwościami jakie daje EPU, pojawiły się też problemy np. masowe dochodzenie przedawnionych wierzytelności, posługiwanie się przez wierzycieli nieaktualnymi danymi pozwanych (co przekładało się na brak ochrony pozwanych przed niezasadnymi lub przedawnionymi roszczeniami). Wady elektronicznego postępowania upominawczego mają zostać usunięte poprzez nowelizację przepisów postępowania cywilnego, która przedstawiliśmy w poniższym artykule. Ponadto postanowiliśmy opisać samą procedurę, uwzględniając uprawnienia przysługujące pozwanemu.

Elektroniczne postępowanie upominawcze

Sądem właściwym do rozpoznawania wszystkich spraw w EPU w pierwszej instancji jest jeden sąd – Sąd Rejonowy Lublin – Zachód w Lublinie,VI Wydział Cywilny (e – sąd). Powód dochodzący swojego roszczenia, kontaktuję się z Sądem za pomocą Internetu, z kolei pozwany składa tradycyjne pisma papierowe, chyba że wniesie pismo elektroniczne ( na nakazie zapłaty jest wpisany specjalny kod, który można wpisać na portalu www.e-sad.gov.pl). Od tego momentu stosowana jest wyłącznie droga elektroniczna, dlatego pozwany, jeśli nie umie obsługiwać komputera i korzysta jedynie z doraźnej pomocy znajomych powinien wybrać drogę tradycyjną – papierową.

Nakaz zapłaty wydane przez e – sąd różni się od tego wydanego w zwykłym postępowaniu upominawczym. Przede wszystkim nie znajdują się na nim kolorowe pieczęcie, a estetyka bardziej przypomina wezwanie do zapłaty niż urzędowy dokument. Te różnice nie wpływają w żadnym stopniu na wagę dokumentu – brak sprzeciwu od takiego nakazu zapłaty w terminie 2 tygodni od doręczenia będzie skutkował jego uprawomocnieniem.

Jeśli pozwany nie zgadza się z roszczeniami przedstawionym przez powoda (np. są przedawnione) powinien złożyć do e – sądu sprzeciw. Sprzeciwu nie trzeba ani uzasadniać, ani też nie trzeba załączać do niego dowodów. Należy przede wszystkim oznaczyć nakaz zapłaty, od którego wnosi się sprzeciw i jasno wyrazić swoją wolę podważenia skuteczności nakazu, np. : „wnoszę sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego przez Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie w dniu … (sygn. akt. …).” Po złożeniu sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc a sprawa przekazywana jest do sądu, w okręgu którego pozwany ma miejsce zamieszkania.

W przypadku gdy pozwany nie zachował terminu do wniesienie sprzeciwu ( 2 tygodnie) powinien złożyć do e-sądu w ciągu tygodnia od ustania przyczyny uchybienia wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu. Uchybienie terminowi powinno być przez pozwanego niezawinione (np. choroba) a okoliczności z tym związane należy wskazać w uzasadnieniu wniosku. Jednocześnie z wnioskiem koniecznie należy złożyć sprzeciw (musi on być bezwzględnie do niego załączony).

Jeśli pozwany o sprawie sądowej dowie się dopiero z chwilą rozpoczęcia postępowania egzekucyjnego przez komornika sądowego (np. brak doręczenia nakazu zapłaty ze względu na nieaktualny adres) powinien złożyć do e-sądu zażalenie na postanowienie o nadaniu nakazowi zapłaty klauzuli wykonalności. Ponadto należy wystąpić o doręczenie nakazu na właściwy adres i złożyć sprzeciw od nakazu. Gdy okaże się, iż wcześniejsze doręczenie nakazu było w świetle prawa prawidłowe, lecz pozwany bez swojej winy nie złożył sprzeciwu, należy wysłać do e-sądu wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu (zgodnie ze sposobem opisanym powyżej ).

Zmiany w elektronicznym postępowaniu upominawczym – Aktualny etap procesu legislacyjnego.

W trakcie tego posiedzenia senatorowie przyjęli z 7 poprawkami, uchwaloną przez Sejm 22 marca 2013 r., ustawę o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego. Dzięki tej nowelizacji zwiększą się prawa dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym, szczególnie gdy nakaz zapłaty będzie wydawany pod jego nieobecność. W takiej sytuacji na komorniku prowadzącym postępowanie egzekucyjne będzie ciążył obowiązek poinformowania dłużnika o przysługujących mu prawach, w tym prawa do odwołania się. Zmiany w procedurze przewidują również zawieszenie postępowania egzekucyjnego na wniosek dłużnika. W przypadku postępowania elektronicznego wprowadzono obowiązek zgłaszania roszczeń obejmujących sprawy rozpoczęte nie wcześniej niż 3 lata przed wniesieniem pozwu do e – sądu. W pierwszym piśmie procesowym wierzyciel będzie musiał podać PESEL lub NIP dłużnika (w przypadku osób niebędących osobami fizycznymi będzie to numer KRS lub NIP). Ponadto ustawodawca przewiduje wobec wierzyciela karę grzywnę w wysokości do 5 tys. zł za błędnie wskazany adres dłużnika.

Powyższe zmiany są już w końcowym etapie procesu legislacyjnego a uchwalona przez senat ustawa ponownie trafiła do Sejmu, gdzie zostaną rozpatrzone zgłoszone przez senatorów poprawki.

  Tomasz Ficek Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 9288

Print Friendly, PDF & Email