Elblążanki w Brukseli

Elblążanki w Brukseli
Fot. Adminstrator

21 elblążanek reprezentujących Kongres Kobiet Polskich skorzystało z zaproszenia pani prof. Danuty Hübner, posłanki do Parlamentu Europejskiego, która spotkała się z nimi 3 marca br. w siedzibie PE w Brukseli. W delegacji znalazły się przedstawicielki różnych środowisk: bibliotekarka z małej wioski i lekarz,  pielęgniarka i nauczycielka, dziennikarka i urzędniczka, panie z organizacji pozarządowych: Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych, Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek oraz Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych.

Na co dzień Bruksela przeszywa chłodem, bez względu na pogodę, przez połączenie betonu i szkła w „parlamentarnej” części miasta. W ostatnich dniach jednak było inaczej, a to za sprawą grupy kobiet z Polski, energicznych, roześmianych i bardzo aktywnych – z Elbląga i okolic, Mińska Mazowieckiego i Grodziska Mazowieckiego. Cytując, za Markiem Orzechowskim, koordynatorem Domu Polski Wschodniej w Brukseli, „panie ozłociły swą wizytą Brukselę”.

Z prof. Hübner w Europarlamencie

Prof. Hübner opowiadała o projektach, nad którymi obecnie pracują eurodeputowani, szczególnie nawiązała do  opracowywanej europejskiej strategii 2020. Przedstawiła, jak na co dzień wygląda jej działalność w Parlamencie Europejskim. Pani Profesor wskazała także na rosnącą rolę kobiet w procesie podejmowania decyzji, wpływ na kształtowanie systemu administracyjnego, także ich aktywność w instytucjach europejskich. Poparła dążenia Polek do zrównoważonej obecności obu płci na listach wyborczych.

Rozmawiano nie tylko na temat bolączek i problemów z jakimi borykają się kobiety w Polsce. Skierowano też m.in. pytania do Pani Profesor w sprawie rozwoju naszego regionu i odnośnie członkostwa Ukrainy w UE.

Następnie przedstawiono gościom genezę powstania Unii Europejskiej, strukturą oraz sposobem funkcjonowania instytucji europejskich. Instytucje unijne to ogromna machina biurokratyczna; w samej tylko Komisji Europejskiej (w potocznym rozumieniu, z całą administrację podległą 27 komisarzom) pracuje obecnie około 25 tys. urzędników.  

Parlament w Brukseli
Parlament Europejski jest ponadnarodową instytucją Unii Europejskiej, będącą odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, reprezentującą obywateli państw należących do UE. Posłowie są wybierani na 5-letnią kadencję w wyborach bezpośrednich. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale też Bruksela, w której odbywa się większość obrad oraz mieszczą się biura poselskie, komisje parlamentarne i władze klubów. Sekretariat, biblioteka i część zaplecza technicznego ma zaś swoją siedzibę w Luksemburgu.

Zadaniem 736 posłów do Parlamentu Europejskiego jest reprezentowanie obywateli: posłowie, wybierani co pięć lat głosami wyborców w 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej, są przedstawicielami jej 500 milionów obywateli.  

Obecnie Parlament Europejski występuje jako współlegislator, posiada uprawnienia w zakresie budżetu i sprawuje demokratyczną kontrolę nad wszystkimi organami europejskimi.

Odgrywa czynną rolę w sporządzaniu projektów  mających wpływ na codzienne życie obywateli, na przykład w dziedzinie ochrony środowiska, praw konsumenta, równości szans, transportu oraz swobodnego przepływu pracowników, kapitału, usług i towarów. Parlament wraz z Radą ma również kompetencje w zakresie rocznego budżetu Unii Europejskiej.

Parlament Europejski reprezentuje i kieruje całością jego prac Przewodniczący, którym aktualnie jest Polak prof. Jerzy Buzek.

W programie wizyty w Brukseli znalazł się też czas aby obejrzeć całą salę plenarną i teren zajmowany przez kompleks budynków UE.

Gandawa i Brugia  – perły architektury i Wenecja Północy
Następnego dnia (4.03.10), nasze Panie miały możliwość przemierzyć z przewodniczką polskiego pochodzenia, piękne i bogate architektonicznie stare flamandzkie grody: Brugię
i Gandawę, gdzie i dziś można poczuć nastrój belgijskiego średniowiecza.

Dom Polski Wschodniej w Brukseli
Zwieńczeniem pobytu w stolicy Unii Europejskiej, była  wizyta (5.03.10) w Domu Polski Wschodniej – przedstawicielstwie w Brukseli pięciu województw: lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. Zaznaczyć należy, że pomysłodawcą powołania tej placówki był Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Jacek Protas.

Dom stworzony został z myślą promowania Polski Wschodniej, jako całości, i lobbowania na rzecz działań przyspieszających rozwój wschodnich regionów kraju. Placówka mieści się w pięknej, niemal stuletniej  kamienicy przy jednej z najważniejszych ulic w stolicy Belgii – Avenue de Tervueren 48.

Gospodarz Domu Polski Wschodniej, Marek Orzechowski, podejmując przedstawicielki z Warmii i Mazur oraz Mazowsza podkreślił, że jest to pierwsza tak liczna grupa osób odwiedzających to miejsce od momentu jego powstania i deklarował współprace ze wszystkimi chętnymi organizacjami i instytucjami w Polsce.

Koordynatorkami wyjazdu do Brukseli były: Jadwiga Król – członkini rady programowej Kongresu Kobiet Polskich i Danuta Tchorowska z Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek.

Na zdjęciu: prof. Danuta Hübner na spotkaniu z elblążankami rozmawia z Martą Hajkowicz z Radia El; w galerii zdjęcia z pobytu elblążanek w Brukseli, Gandawie i Brugii. Fot. Elżbieta Szczesiul-Cieślak, Sylwia Warzechowska, Iwona Orężak.   Elżbieta Straszkiewicz  Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 5102

Print Friendly, PDF & Email