Elblążanie wspólną Wigilią rozpoczęli obchody Świąt Bożego Narodzenia

Elblążanie wspólną Wigilią rozpoczęli obchody Świąt Bożego Narodzenia
Fot. Adminstrator

Święta Bożego Narodzenia są  najbardziej wzruszającymi i uroczystymi świętami w roku. By jeszcze bardziej poczuć swoją bliskość i przynależność do polsko – elbląskich tradycji, miasto po raz drugi przygotowało Świąteczne Spotkania Elblążan z Jarmarkiem wraz ze wspólną Wigilią.

W sobotę 20 grudnia już od godz. 15.00  Stary Rynek przy elbląskiej Katedrze wypełnił się mieszkańcami naszego miasta. Uwagę wszystkich przyciągała ustawiona na rynku Szopka Bożonarodzeniowa i brykające w niej żywe zwierzęta. Oprawą dla wspólnej Wigilii był Świąteczny Jarmark, na który złożyły się kiermasze z ozdobami i stroikami bożonarodzeniowymi wykonanymi przez liczne instytucje, artystów ludowych i twórców lokalnych. Oprócz tego można było zakupić wyroby sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego,  upominki, prezenty, a także choinki. Były również domowe wypieki i zewsząd unoszący się aromat potraw wigilijnych.

Podczas Wigilii zawsze musi być opłatek i życzenia, choinka i wieczerza. Tak też było i tym razem.

W niedzielę drugiego Dnia Świątecznych Spotkań, Stary Rynek rozbrzmiał śpiewem kolęd i pastorałek, a także chórem dobrych życzeń, których czar unosił się nad miastem. Swoją obecnością podczas tego wieczoru zaszczycił elblążan Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Jan Styrna oraz Prezydent Elbląga Henryk Słonina. Idea łączenia poprzez wspólne łamanie się opłatkiem, życzenia i szczery uścisk dłoni  spotkała się jak w roku poprzednim z dużym entuzjazmem. Szczególnie  zaś cenna dla tych, którzy potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem, którego na co dzień tak bardzo nam brakuje.

Następnie mieszkańców zaproszono do stołów wigilijnych, by dopełnić wymiaru dzielenia się darem serca. Elbląscy restauratorzy przygotowali potrawy wigilijne – barszcz czerwony, kapustę wigilijną, pierogi z kapustą i grzybami, częstowano również ciastem.

Przy stołach, nakrytych białymi obrusami, tworzyły się kolejki. W astronomicznym tempie topniały zasoby pierogów. Frekwencja gości wspólnej wieczerzy przeszła zapewne oczekiwania pomysłodawców. Dopisała pogoda i apetyt.

Oprócz tradycyjnych przysmaków nie zabrakło również uczty dla ducha, a mianowicie miasto przygotowało koncerty i występy młodych artystów i kolędników. Między innymi można było wysłuchać koncertu pt. „Szukamy Stajenki”, były to kolędy i pastorałki autorstwa Jacka Karczmarskiego i Zbigniewa Łapińskiego w wykonaniu: Joanny Lewandowskiej, Małgorzaty Czajki, Janusza Krucińskiego, Mariusza Orzechowskiego.
Podobnie jak w ubiegłym roku odbyła się Kwesta Mikołajów (w tej roli znani elblążanie), a także aukcje świątecznych bombek i strusich jaj. Datki, które spłynęły z aukcji i kwesty  posłużą na wyposażenie pokojów zabaw dla dzieci w Szpitalu Miejskim w Elblągu.

Czar świątecznych szopek

Również w klimacie nastających Świąt Stowarzyszenie Miłośników Elbląga „Ocalić od zapomnienia” zorganizowało konkurs na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową.  Inicjatywa spotkała się z entuzjazmem zarówno młodszej jak i starszej braci naszego miasta.
– W sumie na konkurs zgłoszona 13 prac, większość z nich została wykonana przez dzieci i młodzież – mówi Paweł Kulasiewicz, Przewodniczący Stowarzyszenia. Nagrodziliśmy najpiękniejsze szopki. W kategorii dorośli jury w składzie: Paweł Kulasiewicz – Stowarzyszenie Miłośników Elbląga, Małgorzata Gizińska – Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu, Agnieszka Światkowska – Redakcja „Razem z Tobą”, przyznała pierwsze miejsce Panu Wojciechowi Borkowicz, zaś drugie miejsce Ośrodkowi Wsparcia Osób Starszych Domu Dziennego Pobytu. W kategorii dzieci przyznano pierwsze miejsce Miszeli Popławskiej z Przedszkola nr 3 w Elblągu, drugie miejsce Jagodzie Gocławskiej z Przedszkola nr 3, zaś trzecie miejsce przypadło Domowi Pomocy Społecznej dla Dzieci Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Elblągu.
Zwycięzcy otrzymali upominki w postaci książeczek dla najmłodszych, zabawek i słodkości, zaś pozostałym uczestnikom wręczono nagrody pocieszenia, na które złożyły się słodycze i mniejsze książeczki.

Symbolicznie Wigilię podsumował „Pokłon Dzieciątku”, a więc przejście mieszczan spod Bramy Targowej do Szopki Bożonarodzeniowej i złożenie pokłonu.

Całość uroczystości Wspólnej Wigilii w Elblągu już po raz drugi poprowadził ks. Piotr Maria Towarek.

Świąteczny nastrój jest już w nas – byle nas tylko szybko nie opuścił. By nie umknęły nam rzeczy najważniejsze – ta serdeczność, ta życzliwość i ta szlachetność – dla ludzi, dla otoczenia – dla nas samych.

Bo przecież nie o pierogi i barszcz tu chodzi. Niech bielusieńki, przełamany opłatek łączy nas, zespala w jedność, daje nam moc mocarzy i łagodność baranka, by zmierzać ku lepszym dniom, ku lepszym światom, nie tylko na czas Wigilii, na cały rok, na całe nasze życie. Niech szczere życzenia stają się faktem.

Organizatorem II Świątecznych Spotkań Elblążan był Urząd Miejski w Elblągu.
  Agnieszka Światkowska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 3161

Print Friendly, PDF & Email