Elblążanie oddawali odpady za roślinki [ZDJĘCIA]

Wózki sklepowe pełne elektroniki, worki zapakowane puszkami i plastykowymi nakrętkami, dużo zużytych baterii oraz opakowań spożywczych. To wszystko przynieśli ze sobą elblążanie na plac Kazimierza Jagiellończyka, gdzie odbywał się dziś Elbląski Dzień Recyklingu. Oddając odpady mieszkańcy zbierali punkty, które następnie wymieniali na rośliny.

Jak co roku zainteresowanie było bardzo duże. Już na godzinę przed rozpoczęciem festynu ustawiali się pierwsi chętni do oddania odpadów i zyskania tym samym prawa do wyboru roślinki. Było to o tyle istotne, gdyż ubywało ich bardzo szybko a ich ilość była ograniczona.

Jak informował podczas konferencji prasowej prezydent Wróblewski podczas ubiegłorocznego festynu zebranych zostało około 15 ton odpadów. W tym roku przygotowanych zostało prawie 4 tys. roślin. Równolegle do festynu realizowany będzie również Konkurs na zbiórkę odpadów w szkołach, gdzie zbierane są puszki, kartoniki po napojach, nakrętki, makulatura. Finał tego przedsięwzięcia planowany jest 6 czerwca.

Podczas festynu, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Były warsztaty recyklingu z nagrodami, trampoliny, dmuchane zjeżdżalnie i malowanie twarzy. Nie zabrakło też występów przedszkolaków i uczniów z elbląskich przedszkoli i szkół.

– Poprzez organizację takich wydarzeń staramy się przekonywać, że warto segregować odpady, by środowisko było jak najczystsze. Nasze hasło, to – zamień odpadki na kwiatki, bo sadząc rośliny też chronimy środowisko – mówił dyrektor ZUO Andrzej Lemanowicz – Mamy tymczasem sytuację w Elblągu nie do końca zadowalającą. Pamiętajmy, że odpady odnawialne dużo gorzej pozyskuje się tam, gdzie są one zmieszane. 90% elblążan deklaruje w umowach, że segreguje odpady, niestety nie ma to odzwierciedlenia przy odbiorze odpadów. Łatwiej nam przekonywać dzieci i młodzież, praktycznie codziennie jest u nas jakaś grupa, im łatwiej przekazać wiedzę i nawyki, trudniej dotrzeć do starszej części społeczeństwa, a przepisy się zmieniają – przekonuje dyrektor Lemanowicz.

Kliknij w zdjęcie główne i obejrzyj fotorelację z wydarzenia.
Print Friendly, PDF & Email