Elbląskie Zielone Pytanie. Edycja listopadowa

Elbląskie Zielone Pytanie. Edycja listopadowa

14 listopada obchodzimy Dzień Czystego Powietrza. Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z największych problemów naszego kraju. Niestety pod względem powietrza Polska należy do krajów, których powietrze jest najbardziej zanieczyszczone.

Powietrze wywiera jeden z najistotniejszych elementów na nasze zdrowie. Każdy oddech sprawia, iż wdychamy do płuc pół litra powietrza. Jego czystość jest więc dla nas bardzo istotna.

Fundacja Ekologiczna Arka była pierwszą organizacją pozarządową w Polsce, która zaczęła prowadzić edukację ekologiczną na temat zanieczyszczeń powietrza.

Z powodu zanieczyszczeń powietrza obywatel naszego kraju traci około 9 miesięcy życia.

Według raportu EAŚ (Europejskiej Agencji Środowiska) z 2013 r. sześć polskich miast znajduje się w czołówce miast europejskich, w których powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. W rankingu wyprzedza nas tylko Bułgaria.

W Polsce największy udział w zanieczyszczeniach powietrza ma niska emisja czyli spaliny samochodowe, dym z kominów pieców centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych. Piece te są przestarzałe. W dodatku spala się w nich słabej jakości węgiel i odpady, które nie powinny trafić do domowego pieca, a do recyklingu.

Nasze dzieci mają szczególne prawo, by aktywnie obchodzić ten dzień. To właśnie one, ze względu na niski wzrost, najbardziej wdychają spaliny, a kobiety, które spodziewają się dziecka nie mogą uchronić rozwijającego się w nich życia przed niebezpiecznymi substancjami unoszącymi się w powietrzu.

Pytanie na listopad brzmi: Pod jakim adresem w Elblągu znajduje się stacja pomiarów jakości powietrza WIOŚ?

Odpowiedzi wraz z imieniem i nazwiskiem, adresem i nr telefonu kontaktowego należy nadsyłać do 30 listopada 2019 r. (godz. 23:59) [decyduje data wpływu przesyłki/e-maila do Urzędu]:

Listownie na adres Departament Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu, ul. Łączności 1, 82-300 Elbląg (z dopiskiem: Elbląskie Zielone Pytanie – Listopad 2019) lub na e-mail: zielone.pytanie@umelblag.pl(w tytule e-maila: Elbląskie Zielone Pytanie – Listopad 2019 – imię i nazwisko) Wylosowanego zwycięzcę i prawidłową odpowiedź poznamy początkiem grudnia 2019r.

W ubiegłym miesiącu Zielone pytanie brzmiało następująco: Od którego roku obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt w Polsce?

Z pośród nadesłanych odpowiedzi wylosowano zwycięzcę październikowej edycji-, Panią Patrycję, która udzieliła prawidłowej odpowiedzi: Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany w Polsce po raz pierwszy w 1993 roku.

We wrześniu wyróżniono następujące prace uczniów:

 W kategorii przedszkola i ośrodki szkolno-wychowawcze:

Zwycięzca: Emilka Kasidowska – Przedszkole Niepubliczne WIKI

Wyróżnienia: Alicja Błaszczyk – Przedszkole nr 33

Lena Kowalikowska – Przedszkole Niepubliczne Akademia Krasnoludków

•    W kategorii szkoły podstawowe:

Zwycięzca: Aurora Legnani – Szkoła Podstawowa nr 25

Wyróżnienia:

Julia Winczewska – Szkoła Podstawowa nr 25

Liwia Surówka – Szkoła Podstawowa nr 15

Organizatorzy dziękują za odpowiedzi i przekazane prace. Upominki dla najlepszych znajdują się do odbioru w Departamencie Ochrony Środowiska
Urząd Miejski w Elblągu –  pok. 242.