Projekt „Muzea ponad granicami” zrealizowany przez tę placówkę znalazł się w finale ogólnoeuropejskiego konkursu Regiostars. Dotarcie do finałowego etapu jest ogromnym wyróżnieniem dla całego zespołu muzealników, tym bardziej, że jest to ich pierwszy europejski projekt, jaki realizowali. Na ten temat rozmawiamy z Agnieszką Sławińską z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu, koordynatorką projektu „Muzea ponad granicami”.

Dotarcie do finałowego etapu cieszy elbląskich muzealników?

Agnieszka Sławińska: Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, ponieważ w konkursie biorą udział projekty z całej Unii Europejskiej. Oznacza to, że wyróżniliśmy się na tle tych wszystkich projektów oraz organizacji, które od lat realizują różnego rodzaju przedsięwzięcia dofinansowane z funduszy unijnych.

O miejsce na podium walczy projekt „Muzea ponad granicami”.

Projekt był realizowany w latach 2012-2014 przez nasze muzeum w partnerstwie z muzeum Brama Frydlandzka z Kaliningradu. Na jego realizację pozyskaliśmy dofinansowanie w wysokości 3,5 miliona euro. No i chyba dobrze spożytkowaliśmy te pieniądze, bo zostało to docenione przez komisję europejską. Z tych pieniędzy wyremontowaliśmy budynki elbląskiego oraz kaliningradzkiego muzeum. Dodatkowo w obu instytucjach powstały nowe wystawy. Zrealizowaliśmy również film holograficzny, który opowiada o wspólnej historii tego regionu transgranicznego. Przeprowadziliśmy także wywiady z byłymi mieszkańcami Elbląga i Kaliningradu, którzy wyprowadzili się stąd przed II wojną światową.

Do konkursu złożono 206 wniosków z całej Europy. W finale znalazło się zaledwie 25 projektów. W tym projekt Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. To robi wrażenie.

W konkursie jest pięć kategorii. Do każdej z nich zakwalifikowało się po pięciu finalistów. A to oznacza, że w naszej kategorii mamy czterech konkurentów. Są to projekty z Chorwacji, Włoch, Finlandii i Francji. Mamy nadzieję, że pokonamy konkurencję i zdobędziemy główną nagrodę.

Umiejętności i edukacja dla cyfrowej Europy – to kategoria, w której Muzeum walczy o główna nagrodę.

Zwracamy uwagę na edukacyjny aspekt naszego projektu, czyli opracowanie wspólnego programu bazującego na historii regionu transgranicznego.

Co trzeba zrobić, żeby wygrać?

Teraz wszystko w rękach jury konkursowego składającego się z przedstawicieli Komisji Europejskiej. To ono zdecyduje o przyznaniu głównej nagrody w każdej z pięciu kategorii.

A co jest do wygrania?

Zwycięzca w nagrodę otrzymuje kampanie promocyjną o wartości 5 tysięcy euro, jednak najważniejszy jest certyfikat, który daje zwycięzcy prestiż i wyróżnienie na tle wszystkich projektów realizowanych w całej Unii Europejskiej. Można powiedzieć, że zwycięscy konkursu Regio Stars to pierwsza liga projektów europejskich.

Można wygrać również nagrodę internautów.

Internauci spośród 25 finałowych konkursów mogą również wybrać ten, który otrzyma nagrodę publiczności. Na laureata można zagłosować www.regiostars.eu

Zachęcam do głosowania na nasz projekt „Museums over borders” Projekt ten można znaleźć przewijając stronę. Aby zagłosować należy kliknąć w serce znajdujące się po prawej stronie opisu. Nie trzeba podawać żadnych danych osobowych. Po odświeżeniu strony można zagłosować jeszcze raz – do czego gorąco zachęcam. Głosować można do 15 września.

Muzeum Archologiczno-Historyczne pierwszy raz realizowało europejski projekt. I trafił do finału międzynarodowego konkursu. Także w tym przypadku już można mówić o sukcesie.

To był nasz pierwszy projekt realizowany ze środków Unii Europejskiej. Pierwszy, który prowadziliśmy jako lider. Wcześniej występowaliśmy w projektach unijnych w roli partnera. Jesteśmy z siebie dumni i muszę podkreślić, że jest to zasługa całego zespołu muzealników zarówno z Elbląga jak i z Kaliningradu. Wszyscy włożyliśmy w realizację projektu mnóstwo energii oraz pracy.


Powiedzmy nieco więcej o projekcie, który walczy o europejską nagrodę Regio Stars. Projekt pokazuje jak wiele łączy Elbląg z Kaliningradem.

Te dwa miasta czasem w przeszłości znajdowały się w obrębie jednego kraju, a czasem były rozdzielone granicą, tak jak ma to miejsce teraz. Oba miasta znajdują się w niewielkiej odległości, dlatego ich historia jest wspólna. Wydarzenia aktualne są zarówno po jednej jak i drugiej stronie granicy. Tę wspólną przeszłość pokazujemy w filmie holograficznym pt. „Historie ponad granicami”. Film pokazuje czasy pogańskie, następnie przybycie Krzyżaków, Wikingów z Truso, czasy Hanzy, II wojnę światową. Te wszystkie wydarzenia są wspólne dla Elbląga i Kaliningradu.

Poza filmem holograficznym, w ramach projektu powstała również wystawa „Elbląg Reconditus”.

W ramach projektu, obok filmu zrealizowaliśmy duża wystawę „Elbląg Reconditus”. Sanowi ona rozwinięcie filmu holograficznego. Na wystawie można obejrzeć obiekty prezentowane w filmie holograficznym. Wystawa jest zbudowana w nowoczesnej formie scenograficznej – pokazuje ruiny Elbląga po II wojnie światowej. Na tle tej scenografii ruin prezentujemy obiekty, które pochodzą od najwcześniejszych czasów, aż do współczesności. Zwiedzający przechadza się wśród tych obiektów wyznaczona ścieżką. Dodatkowo towarzyszy mu muzyka, a dokoła może podziwiać grafiki nawiązujące do historii Elbląga i czytać materiały tekstowe – to, co miasto mówi do nas.

Na wystawie możemy poznać historię miasta. Jednak obok niej nie da się przejść obojętnie – ona oddziałuje na nasze zmysły.

Staraliśmy się oddziaływać na zwiedzającego na poziomie wizualnym, ale i tym co zwiedzający słyszy. Myśleliśmy również o efektach zapachowych, jednak ostatecznie nie udało się nam tego zrealizować.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Aneta Pastuszka
Fot. R. Korsak
Print Friendly, PDF & Email