Elbląski pakiet dla przedsiębiorców. Ilu skorzystało z pomocy miasta?

Elbląski pakiet dla przedsiębiorców. Ilu skorzystało z pomocy miasta?
Fot. Pixabay

Trwająca pandemia koronawirusa wpłynęła na niemal każdą z gałąź gospodarki i na wielu przedsiębiorców na całym świecie. Skutki wprowadzonych przez rząd restrykcji odczuli także elblążanie prowadzący mniejszą lub większą działalność gospodarczą. Z pomocą ruszył między innymi Polski Fundusz Rozwoju. Pakiet pomocowy przygotował też Elbląg. Ilu przedsiębiorców skorzystało z pomocy miasta?

Kilka miesięcy temu prezydent Wróblewski powołał zespół, który miał za zadanie przygotować pakiet rozwiązań łagodzących skutki pandemii koronawirusa dla przedsiębiorców. Dziś miasto przekazało informację ilu z nich skorzystało z zaoferowanej pomocy.

– 1 kwietnia dla elbląskich przedsiębiorców uruchomiliśmy tzw. pakiet pomocowy w celu ograniczenia skutków pandemii. Mam tu na myśli przede wszystkim wszystkie te ograniczenia, które powodowały utrudnienia w działalności przedsiębiorców. Ten pakiet obowiązywał dla przedsiębiorców, którzy rozpoczęli swoją działalność po 1 marca bieżącego roku – przypomina Michał Missan, wiceprezydent Elbląga.

O co mógł wnioskować przedsiębiorca?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogły skorzystać z ulg w spłacie podatku od nieruchomości (odroczenie, rozłożenie na raty lub umorzenie spłaty), ulg czynszu z tytułu najmu oraz dzierżawy (tu także były opcje odroczenia, rozłożenia na raty i umorzenia należności).

Przedsiębiorcy prowadzący działalność na targowisku miejskim mogli skorzystać z odroczenia, rozłożenia na raty lub umorzenia należności wynikających wynajmu miejsca. Miasto dało także zielone światło na zwolnienie z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Można było także aplikować o ulgi do elbląskich spółek komunalnych.

Ilu przedsiębiorców dostało pomoc?

– Pakiet zamknęliśmy w dniu 30 czerwca. W sumie wydaliśmy 218 decyzji na łączna kwotę 907 092, 22 złotych z czego umorzyliśmy 343 956, 96 zł w stosunku do przedsiębiorców. Rozłożyliśmy zaległości na raty na kwotę 147 767 zł i odroczyliśmy termin płatności na kwotę 415 368, 26 zł – wylicza Missan. – Cztery sprawy są jeszcze w toku, przedsiębiorcy uzupełniają wymagane dokumenty finansowe – dodaje.

Do UM wpłynęły 103 wnioski (do departamentu skarbnika), do Zarządu Budynków Komunalnych 93 wnioski, do departamentu gospodarki nieruchomościami i geodezji 9 wniosków, do MOSIR-u 8 wniosków, do Zarządu Zieleni Miejskiej 3 wnioski i dwa wnioski do Elbląskiego Parku Technologicznego.

– To koszt, który jest po naszej stronie, natomiast mamy świadomość tego, że gdybyśmy przedsiębiorcom nie pomogli, to w przyszłości koszty mogłyby być dużo większe – wskazuje wiceprezydent Missan.

Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email