Elbląg: Żonkilowe Pola Nadziei dziś w Elblągu

Elbląg: Żonkilowe Pola Nadziei dziś w Elblągu

Kiedy nadchodzi wiosna i kwitną żonkile, hospicja rozdają te kwiaty symbolizujące nadzieję, kwestując w ramach  programu Pola Nadziei. W tym roku w akcji organizowanej przez Elbląskie Hospicjum uczestniczą parafie, szkoły, przedszkola, firmy, sklepy, i aż 800 wolontariuszy. Tych ostatnich można dziś (8 kwietnia) spotkać pod wybranymi sklepami. 

Jednak celem akcji Pola Nadziei  jest nie tylko zbiórka pieniędzy,  ale także edukacja, uwrażliwianie ludzi, poprzez zwrócenie uwagi na piękną ideę opieki hospicyjnej. Słowo hospicjum wywodzi się od łacińskiego hospes – „gość”  oraz  hospitium – „gościna”. Opieka hospicyjna inaczej nazywana jest paliatywną – paliatywne  (łac. pallium – płaszcz obszerny, palliatus otulanie płaszczem cierpiącego chorego, ang. palliative treatment). Idea jest wspaniała, a hospicja z wielkim zaangażowaniem otulają swoją opieką chorych i cierpiących, a także ich bliskich.

W tym roku w akcji organizowanej przez Elbląskie Hospicjum uczestniczą parafie, szkoły, przedszkola, firmy, sklepy, i aż 800 wolontariuszy. Wszyscy mówią o opiece hospicyjnej i rozdają symboliczną nadzieję w postaci kwiatu żonkila, by w ten sposób pozyskiwać brakujące środki na finansowanie opieki nad ciężko chorymi pacjentami Hospicjum Elbląskiego.

W zeszłym tygodniu wolontariusze kwestowali w parafiach w Elblągu, Pasłęku, Zielonce Pasłęckiej, Drulitach, Młynarach, Jarnołtowie, Błudowie, Gronowie Elbląskim, Stankowie, Markusach, Żurawcu.

– Od marca spotykamy się z dziećmi i młodzieżą opowiadając o naszej opiece. Przed nami jeszcze wiele spotkań, prelekcji, rozstrzygnięcie konkursu „Co dla mnie oznacza nadzieja” i wernisaż w dniu 21 kwietnia w Bibliotece Elbląskiej, Filia nr 5. A jutro od 10:00 – 16:00 kwesty. Wolontariusze wyjdą z kwiatami i puszkami na ulice Elbląga oraz będą obecni w sklepach: Carrefour, Leclerc oraz Piotr i Paweł – mówi Anna Podhorodecka, rzecznik elbląskiego hospicjum. 

Hospicjum Elbląskie opiekuje się ciężko chorymi ludźmi (rocznie jest to ok. 800 osób), a opieka ta jest dla chorych bezpłatna. I właśnie dlatego, aby ta opieka była na jak najwyższym poziomie, potrzebujemy pozyskiwać dodatkowe środki. Organizujemy więc akcje charytatywne, zachęcamy do przekazywania 1% podatku. I jesteśmy wdzięczni za każdą złotówkę.

Więcej o nas na https://www.facebook.com/HospicjumElblaskie/ oraz www.ehospicjum.pl

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15676 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.