Elbląg: Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego 2019

Elbląg: Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego 2019
Fot. Adminstrator

3 miliony złotych, 70 zadań poddanych pod głosowanie, ponad 40 tysięcy głosów mieszkańców – Elblążanie zdecydowali, które projekty zostaną zrealizowane w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego.

„Budżet Obywatelski. Twój pomysł – wspólne działanie” to inicjatywa umożliwiająca mieszkańcom większe zaangażowanie w sprawy miasta. Tym razem Elblążanie mieli do dyspozycji 3 miliony złotych, które zostaną przeznaczone na realizację projektów w nadchodzącym roku.

Na liście inicjatyw ogólnomiejskich pierwsze miejsce zdobył Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy nr 2. Zwyciężył projekt „Konik Polny – wskocz na wyższy stopień wspólnej zabawy”, o którym pisaliśmy w artykule „Intergacja i zabawa w ramach Budżetu Obywatelskiego”.

– Cała placówka, wszyscy pracownicy i ich rodziny, dużo innych osób – wszyscy zaangażowali się mocno. Bardzo dziękujemy za głosy. Jesteśmy przeszczęśliwi, że powstanie nowy plac zabaw. Będą z niego korzystali mieszkańcy, maluszki, dzieci starsze. Mamy dużo fajnych pomysłów. W całym mieście nie ma placu dla najmłodszych, dlatego myślę, że będzie to też miejsce rekreacyjno–wypoczynkowe dla matek z dzieckiem – powiedziała Krystyna Miezio, dyrektor placówki.

W poszczególnych okręgach wybrano takie pomysły jak remonty ulic, imprezy rekreacyjno–sportowe, spotkania kulturalne czy zagospodarowanie terenów zielonych. Podczas ogłaszania wyników tradycyjnie już pojawiły się wątpliwości co do zasadności poddania pod głosowanie niektórych projektów. Chodzi przede wszystkim o inwestycje drogowe i udział szkół w Budżecie Obywatelskim.

– Szkoły nie są niczym innym tylko obiektami, gdzie są nasi mieszkańcy. Dyskusje co roku są podobne. Jest grupa tych, którzy uważają, że szkoły powinny być wyłączone. Jest druga część, która uważa odwrotnie. Samą ideą jest, że włączamy obywateli. To, że szkoły startują, nie uważam tego za złe – skomentował prezydent Elbląga Witold Wróblewski. – To nie są pomysły prezydenta, to są pomysły ludzi. My możemy stwarzać pewne reguły i zasady – dodał.

Podczas konferencji prasowej, na której poznaliśmy wyniki głosowania, pojawiły się pytania o kryteria oceny wniosków i zapisy dotyczące powszechności zwycięskich projektów.

– Wszystkie projekty w ramach BO muszą być ogólnodostępne. W ogólnomiejskiej inicjatywie w Specjalnym Ośrodku Szkolno–Wychowawczym numer 2 jest wyraźnie napisane, że jest to kompleks integracyjno–sensoryczny. On będzie otwarty po to, żeby osoby z niepełnosprawnościami mogły się integrować z pozostałymi swoimi rówieśnikami. To, że jest na terenie ośrodka, nie znaczy, że będzie zamknięty. Gdyby tak było, [projekt – red.] nie zostałby wprowadzony do Budżetu i nie można byłoby na niego głosować – wiceprezydent miasta Janusz Nowak rozwiał wątpliwości. Zapytany o możliwość zmiany regulaminu inicjatywy, odpowiedział:  – Co roku wszystkie nasze inicjatywy są otwarte, podobnie Budżet Obywatelski. Jeżeli będą uwagi albo potrzeba szerszej dyskusji, jak najbardziej.

Poniżej prezentujemy listę zwycięskich projektów.

Okręg 1

Kontynuacja remontu ulicy Szarych Szeregów (jezdnia+chodnik) Osiedle Zawada ul. Szarych Szeregów od wyjazdu z ul. Wybickiego w kierunku ul. Andersa

Małe projekty:

– Aktywne Modrzewie – bezpłatne zajęcia sportowo–rekreacyjne

– Biblioteczna akcja „Kostka w grze” Filia Nr 5 Biblioteki Elbląskiej ul. Wybickiego 20

Okręg 2

Remont nawierzchni alejek w Parku Kajki – od zbiornika wodnego do wysokości placu zabaw (strona zachodnia)

Małe projekty:

– „Organizacja imprezy sportowo–integracyjnej – Rodzina w formie” Boisko przy SP nr 11, ul. Korczaka 34

– Od juniora do seniora – międzypokoleniowe spotkania przy planszy SP nr 11, ul. Korczaka 34

Okręg 3

Rewitalizacja terenu przy ul. Królewieckiej 118–122A (rozbudowa parkingu i budowa placu zabaw dla dzieci oraz zagospodarowanie terenów zielonych przy ul. Królewieckiej)

Małe projekty:

– Rodzina sportem silna. Sportowa Szkoła Podstawowa nr 3 im. Polskich Olimpijczyków, tor Kalbar i boiska sportowe na ul. Moniuszki

– Angielski dla seniorów, ew. + niemiecki dla seniorów SP nr 19, ul. Urocza 4

Okręg 4

Remont alejek w Parku Traugutta (od wejścia do parku od strony ul. Kosynierów Gdyńskich)

Małe projekty:

– Szkicologia 2019 – cykle plenerów i warsztatów rysunkowych; Teren Starego Miasta, CS Galeria El, Ratusz Staromiejski

– Międzyszkolne zawody robotów oraz maraton robotyczny w Szkole Podstawowej nr 21 w Elblągu

Okręg 5

– Boisko dla trampkarzy przy ul. Lotniczej

– Wykonanie chodnika łączącego osiedle „Przy Młynie” z przystankiem przy ul. Łęczyckiej

– Zainstalowanie dwóch stołów do tenisa stołowego; Park im. Gen. B. Nieczuja–Ostrowskiego

– Wykonanie nawierzchni ulicy Garnizonowej

– Dokończenie ścieżki (utwardzenie) dla pieszych spinającej ul. Pułtuską, Niborską, Przyjaźni z Al. Grunwaldzką

Małe projekty:

– Kreatywny świat malucha – „Uczę się, bawię się – doświadczam” – Szkoła Podstawowa Nr 14

– „Mrówka – Wyścigówka” Organizacja imprezy sportowej dla przedszkolaków; Szkoła Podstawowa nr 25, ul. Wyżynna 3

Inicjatywy ogólnomiejskie

„Konik Polny – Wskocz na wyższy stopień wspólnej zabawy” Zagospodarowanie terenu Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego nr 2 na multi–kompleks integracyjno–sensoryczny

  MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 19109 

Print Friendly, PDF & Email