Elbląg: Zmiany w rozkładzie komunikacji miejskiej m.in. w dniu Wszystkich Świętych

Elbląg: Zmiany w rozkładzie komunikacji miejskiej m.in. w dniu Wszystkich Świętych
Fot. UM Elbląg

Miasto Elbląg zapowiedziało dziś jak będzie funkcjonowała komunikacja miejska w dniach 31 października – 2 listopada. Poza większą ilością autobusów w tym roku na cmentarz Dębica będzie można dojechać też samochodem. Prezydent Wróblewski zaapelował dziś jednak, by na cmentarze udawać się kilka dni przed lub kilka dni po dniu Wszystkich Świętych.

Trwająca epidemia koronawirusa i związane z nią m.in. limity pasażerów w środkach komunikacji miejskiej znacząco utrudnią w tym roku dotarcie na cmentarze. W tym celu miasto Elbląg zapowiedziało dodatkowe kursy autobusów.

– Wiadomo, że będzie wzmożony ruch pasażerski na cmentarze i to już od 24 października, czyli od soboty aż do 2 listopada szczególnie w kierunku cmentarza Dębica. Dlatego też planujemy, że w dniach 24-25 października komunikacja miejska będzie funkcjonowała tak jak normalnie, za wyjątkiem linii nr 6, której rozkład będzie obowiązywał tak, jak w dni robocze, mimo że jest to sobota i niedziela – poinformował Janusz Nowak i dodał, że w godz. 9:00-16:00 uruchomiony zostanie dodatkowy kurs autobusowy na linii nr 31.

W dni robocze (26-30 października) linie autobusowe w kierunku cmentarza Dębica kursowały będą normalnie. Wyjątkiem są linie nr 11 i 31 – na tych liniach uruchomione zostaną dodatkowe kursy. Między 9:00 a 13:00 dodatkowy kurs będzie także na linii nr 6.

31 października – 2 listopada

– W tych dniach wszystkie przejazdy komunikacją miejską będą bezpłatne. Przy czym chcę zaznaczyć, że z uwagi na zaplanowaną organizację ruchu przy cmentarzu Dębica autobusy komunikacji miejskiej będą kursowały tylko do dolnej pętli tego cmentarza – zaznaczył Janusz Nowak.

W pobliżu cmentarza kursowały będą także dodatkowe autobusy oznaczone literami A, D, E, EK, G, K i P.

Zorganizowane zostaną także cztery punkty przesiadkowe. Będzie to dworzec i parking PWSZ gdzie będzie można zostawić samochód i przesiąść się na linię K. Kolejnym punktem przesiadkowym będzie ten zlokalizowany na ulicy Druskiej, gdzie można będzie się przesiąść z tramwaju do autobusu), czwarty punkt będzie przy ul. Mickiewicza i Bema (powstanie tam przystanek tymczasowy) i również tam będzie można się przesiąść z tramwaju do autobusu.

Poniedziałek (2 listopada) również będzie dniem, w którym ruch będzie wzmożony. Tego dnia, od godziny 9:00 do 16:00, uruchomione zostaną dodatkowe kursy autobusów na linii 11 i 31.

– Apelujemy, by przestrzegać tych zaostrzonych przepisów sanitarnych. Będą wywieszone na przystankach autobusowych i w środkach komunikacji miejskiej informacje o tym, jak należy się zachować – przekazał Nowak.

Warto dodać, że w tych dniach tramwaje będą kursowały tak, jak w dni powszednie.

Ruch samochodowy w okolicy cmentarza Dębica

Nowością jest to, że w tym roku będzie można dotrzeć na cmentarz Dębica własnym samochodem. Warto jednak pamiętać, że ruch w okolicy cmentarza będzie się odbywał jednokierunkowo

– Kierując się tym, żeby zachować jak najmniejszą możliwość migracji wirusa zdecydowaliśmy się w tym roku, by uruchomić komunikację samochodową, tak aby mieszkańcy Elbląga mogli, nie tłocząc się w autobusach, dojechać na cmentarze – wskazał Tomasz Świniarski, dyrektor departamentu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. – Żeby to zrealizować zdecydowaliśmy o tym, że ulica Łęczycka od 31 października od godziny 8:00 do 1 listopada do godziny 20:00 będzie ulicą jednokierunkową, przy czym do dolnej pętli nakaz ten nie będzie obowiązywał i nie będzie dotyczył autobusów komunikacji miejskiej, taksówek, dostawców i służb miejskich. Od dolnej pętli do góry ul. Łęczycka będzie już tylko ulicą jednokierunkową z możliwością parkowania ukośnego po lewej stronie jezdni a cały górny teren przy Dębicy będzie dopuszczony do parkowania dla samochodów osobowych – wyjaśnił.

Jak dodał, jeśli będą wolne miejsca na dolnej pętli, to będą one udostępnione tylko i wyłącznie osobom niepełnosprawnym.

– Bardzo istotne jest to, byśmy dbali o ukośne parkowanie samochodów i zdyscyplinowali kierowców w tym zakresie, bo wtedy będzie możliwość parkowania większej ilości samochodów – zaznaczył Świniarski. – Ruch od dolnej pętli będzie się odbywał już tylko w kierunku Berlinki i tamtędy z powrotem będziemy wracali do miasta – dodał.

Miasto zachęca także, by (jeśli będzie ładna pogoda) część osób kierujących się na Dębicę zdecydowała się zostawić samochód przy Górze Chrobrego i udać się na cmentarz pieszo.

Organizacja ruchu przy ul. Agrykola

W dniach 31 października od godz. 8:00 – 1 listopada do godz. 20:00 ulica Agrykola będzie wyłączona z ruchu. Przejazd tą ulica będzie możliwy tylko dla pojazdów ZKM, Elbląskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i dla osób, które będą sprzedawały kwiaty i znicze (za okazaniem specjalnych przepustek, które będą do odebrania dla osób upoważnionych w departamencie zarządu dróg).

Na ulicy Chrobrego w dniach 31 października od godz. 8:00 – 1 listopada do godz. 20:00 odcinek od ulicy Sztumskiej do ulicy Grudziądzkiej będzie drogą jednokierunkową (od ronda w kierunku Góry Chrobrego) z możliwością parkowania po lewej stronie jezdni.

Ulicą Tczewską od 31 października od godz. 8:00 do 1 listopada do godz. 20:00 od ulicy Chrobrego nie będzie możliwości przejazdu.

Dodatkowo na ulicy Wspólnej i Kościuszki od wieżowców do ulicy Toruńskiej / Sienkiewicza będzie obowiązywał obustronny zakaz zatrzymywania się. Pojawi się tam tabliczka T-24 wskazująca, że pozostawiony pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.

Kontrole strażników miejskich i policjantów

– Strażnicy Miejscy w dniu 1 listopada jak co roku wspierali będą działania elbląskiej policji. Od piątku 30 października straż miejska w Elblągu rozpoczyna działania w celu ułatwienia wjazdu a szczególnie wyjazdu z parkingów położonych przy elbląskich cmentarzach – zaznaczył Marcin Bukowski, zastępca komendanta straży miejskiej. – Strażnicy będą przypominali o zachowaniu szczególnej ostrożności. Nośmy prawidłowo maseczkę, zachowujmy dystans – dodaje.

O rozważne zachowanie w najbliższych dniach zaapelował dziś także prezydent Wróblewski – Apeluję i proszę, żeby być odpowiedzialnym i rozsądnym. Starajmy się – tak jak to było, a wiemy, że elblążanie potrafili w tym wiosennym okresie pokazać tą determinację i to, że potrafimy w jakiś sposób przyjąć do wiadomości, że takie duże zagrożenie jest – żebyśmy po Wszystkich Świętych mogli słyszeć komunikaty o zmniejszającej się liczbie zarażonych – mówił.

Print Friendly, PDF & Email