Elbląg: Zespoły muzyczne z placówek pomocy społecznej w Bibliotece Elbląskiej

Elbląg: Zespoły muzyczne z placówek pomocy społecznej w Bibliotece Elbląskiej

W czwartek 22 września Biblioteka Elbląska zapełniła się gośćmi Elbląskiego Stowarzyszenia Pomocy Humanitarnej im. Św. Łazarza LAZARUS, które zaprosiło uczestników zaprzyjaźnionych placówek, przyjaciół i sympatyków oraz władze miasta na Przegląd Zespołów Muzycznych. Izabela Babraj – prezes stowarzyszenia, ma nadzieję, że będzie to początek nowej tradycji.

Zanim popłynęły dźwięki muzyki, obecni na sali przyjaciele i osoby zasłużone dla rozwoju Stowarzyszenia LAZARUS zostały obdarowane aniołami – dziełami sztuki, które powstały w pracowni ceramicznej ŚDS. Wśród obdarowanych byli m.in.: Barbara Dyrla (Urząd Miejski), Prezydent Miasta w osobie swojej przedstawicielki, Teresa Urban – pełnomocnik Prezydenta ds. Osób Starszych, Iwona Orężak – dyrektor Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Teresa Bocheńska – prezes Banku Żywności.

Na zorganizowanym przez LAZARUS przeglądzie wystąpiły zespoły: Zakrzewianka (Klub Seniora w Spółdzielni Zakrzewo), Traugutki (ŚDS przy ul. Traugutta), zespół z DPS „Niezapominajka”, Ale Babki (Uniwersytet Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych) oraz oczywiście Lazurki (ŚDS Stowarzyszenia LAZARUS). Zaśpiewali też soliści: Sebastian Kapałka (LAZARUS) i Magdalenia Stasiak (Powiatowy Dom Pomocy Społecznej w Braniewie). Popłynęły dźwięki dobrze znanych piosenek z lat młodości członków zespołów – głównie starszych pań. Własne utwory do znanych melodii zaśpiewały z właściwą sobie werwą Ale Babki.

Na zakończenie części artystycznej zabrzmiała piękna pieśń Cohena „Dance Me to the End of Love”, jako niespodzianka dla Izabeli Babraj, w wykonaniu Rafała Nowakowskiego, jej dawnego ucznia z liceum, dziś na wózku inwalidzkim. – To kobieta, która przywróciła mnie do życia – powiedział. Wzruszona pani Izabela go przytuliła: – on idzie za mną całe życie – wyznała.

Po uczcie zmysłowej czekało coś dla ciała: oprócz kawy–herbaty i ciast, bigos przygotowany przez kuchnię ŚDS, która chciała się pochwalić swoimi umiejętnościami, serwowany z polowej kuchni pod namiotem na dziedzińcu biblioteki.

Przegląd Zespołów Muzycznych to nowa propozycja Stowarzyszenia LAZARUS, które rozwija się nieustannie i prowadzi szeroko zakrojoną działalność: pielęgnuje obłożnie chore osoby, rehabilituje osoby niepełnosprawne i wyposaża w odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny, transportuje całodobowo osoby chore i niepełnosprawne, realizuje przewozy dzieci i młodzieży niepełnosprawnych do szkół jaki i ośrodków opiekuńczo– wychowawczych, tworzy indywidualne programy pomocy, rehabilitacji i terapii, aktywizuje zawodowo osoby długotrwale bezrobotne, prowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy, gdzie powstał m.in. zespół muzyczny „Lazurki”, w którym gra na trąbce sam pan kierownik – Paweł Gołębiewski.

Pani Izabela zaprasza wszystkich, którzy potrzebują pomocy lub mają pod opieką osoby niepełnosprawne, do odwiedzenia siedziby Stowarzyszenia LAZARUS przy ul. Skrzydlatej 15 A w Elblągu.

  Teresa Bocheńska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 14519