Elbląg: „Z wiatrem…” w Bażantarni

Elbląg: „Z wiatrem…” w Bażantarni
Fot. Adminstrator

To tytuł najbliższego koncertu „XXI Letniego Salonu Muzycznego Bażantarnia 2018”. Tym razem Elbląskie Towarzystwo Kulturalne zaprasza na szczególny koncert, bo sierpień to rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, ale i rocznica tragicznej śmierci poety – powstańca.

Krzysztof Kamil Baczyński herbu Sas zginął mając zaledwie 23 lata. Uznany powszechnie za jednego z najwybitniejszych poetów czasów okupacji zostawił po sobie wiersze. W czasie okupacji wydał 4 tomiki: „Zamknięty echem” (lato 1940), „Dwie miłości” (jesień 1940), „Wiersze wybrane” (maj 1942), „Arkusz poetycki Nr 1” (1944) i składankę „Śpiew z pożogi” (1944) oraz wiele utworów w prasie konspiracyjnej. Jego wiersze pojawiły się także w antologiach poezji wydawanych konspiracyjnie, w „Pieśni niepodległej” (1942) i „Słowie prawdziwym” (1942). Zachowały się prawie wszystkie jego utwory: ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów i około 20 opowiadań; zachowało się również kilkaset rysunków i grafik. Jego wiersze śpiewała Ewa Demarczyk, Michał Bajor czy Janusz Radek. W najbliższą niedzielę wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wysłuchamy w interpretacji Sławomira Zygmunta – muzyka, producenta i dziennikarza. Artysta w przeszłości związany ze słynnym warszawskim klubem „Hybrydy”. Autor siedmiu płyt CD („16 x Edward Stachura”, „Ballada o Kazimierzu Dolnym”, „Kiedy idę ulicą”, „Polka dyrektora – piosenki satyryczne”, „Elegia o chłopcu polskim”, „Z wiatrem”, „Dokąd idziesz? Do słońca”), dwóch kaset magnetofonowych MC: „Śmiech do łez – kabaret FTS”, „Sted: opowieść – wiatr”. Jego utwory znalazły się także na płytach: LP „Dla bliskich i dalekich” oraz CD „Dobre piosenki. Edward Stachura zaśpiewany”. Jako dziennikarz, autor ponad 1,5 tys. artykułów (wywiady, recenzje, reportaże), książek: „Bruce Lee i inni. Leksykon filmów wschodnich sztuk walki”, który zdobył miano bestsellera i miał już trzy wydania, oraz „Spotkania z…” z 60 fascynującymi wywiadami (m.in. z Grażyną Szapołowską, Ewą Dałkowską, Zdzisławem Beksińskim, Przemysławem Gintrowskim, Romanem Wilhelmim, Gustawem Holoubkiem, Krzysztofem Krauze). Warszawiak, wychował się na Czerniakowie, jego dziadkowie mieszkali w tej samej kamienicy (róg Podchorążych i Hołówki), co poeta Krzysztof Kamil Baczyński. Sławomir Zygmunt jest także autorem muzyki do filmów dokumentalnych i oświatowych. Najnowszy, „Ku pokrzepieniu powstańczych serc. Historia obrazu Matka Boska Armii Krajowej”, miał premierę w Muzeum Powstania Warszawskiego. 30 sierpnia 2017 roku Sławomir Zygmunt został odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W trakcie koncertu artysta zaprezentuje utwory z płyty zatytułowanej „Z wiatrem”, gdzie znajduje się 17 wierszy wojennego wieszcza z przepiękną własną muzyką. Usłyszymy m.in. wiersze: „Mazowsze”, „Biała magia”, „O Barbaro” czy „Elegia o chłopcu polskim”. Z programem „Z wiatrem” w 2017 roku Sławomir Zygmunt zawędrował na Litwę, gdzie zagrał 6 koncertów fantastycznie odebranych zarówno przez Polonię jak i przez Litwinów.

W elbląskiej Bażantarni wystąpią: Sławomir Zygmunt (śpiew, gitara, harmonijka ustna), Krzysztof Domański – gitara.

Tradycyjnie już koncertowi towarzyszyć będzie konkurs tematycznie związany z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim i Zbigniewem Herbertem. Będzie możliwość pogrania w gry planszowe a przewodnikiem, instruktorem po grach będą animatorzy z „Planszówkarni”.

Początek tradycyjnie o godz. 17:00 – zapraszamy do muszli koncertowej w Bażantarni.

Projekt realizujemy przy współudziale finansowym Samorządu Miasta Elbląg oraz Stowarzyszenia Autorów ZAIKS a tegorocznymi partnerami są: Warmińsko–Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu, Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, Fundacja MMusic (Holandia), PTTK Oddział Ziemia Elbląska.

  Teresa Wojcinowicz Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18497 

Print Friendly, PDF & Email