Elbląg: Wisior od rozdawczyni amuletów

Elbląg: Wisior od rozdawczyni amuletów
Fot. Adminstrator

Na stronie cyfrowewm.pl można oglądać pierwszy z eksponatów, który został zdigitalizowany w ramach współpracy Muzeum Archeologiczno–Historycznego w Elblągu oraz Regionalnej Pracowni Digitalizacji podczas rozbudowy Muzeum. Oprawiony w brąz wisior z niedźwiedziego pazura został odkryty w niezwykłym grobie, równie niezwykłej kobiety, tzw. wróżki lub „rozdawczyni amuletów”.

Elbląskie Muzeum otrzymało dofinansowanie na realizacje projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko–Mazurskiego na lata 2014–2020, Działanie 6.1 Infrastruktura kultury, Poddziałanie 6.1.1 Dziedzictwo kulturowe. W tej chwili trwa renowacja obiektów pokrzyżackiej zabudowy Podzamcza Północnego w Elblągu (budynek zwany dawniej Gimnazjum i skrzydło południowe Podzamcza) oraz zabezpieczenie przed zagrożeniami obiektów nieruchomych i zabytków ruchomych dziedzictwa kulturowego, wraz z wdrożeniem nowatorskich rozwiązań w dziedzinie prezentacji zbiorów. A Regionalna Pracownia Digitalizacji uczestniczy w tych działaniach.

– Wspieramy i angażujemy się w przygotowania do nowej odsłony muzealnych zbiorów, które będą dostępne i cyfrowo, i realnie na wystawach – mówi Hanna Laska–Kleinszmidt, kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji. – Pomagamy, robiąc to, co wychodzi nam najlepiej – czyli digitalizując, dzięki czemu ekspozycje muzealne będą jeszcze ciekawsze.

Scyfryzowane eksponaty prezentują różnorodne epoki i użyteczności, dając możliwość jeszcze lepszego zapoznania się ze zbiorami elbląskiego Muzeum i obejrzenia ich z naprawdę bliska. Pierwszym z około 50 obiektów jest wisior z niedźwiedziego pazura oprawiony w brąz. Odkryty został w grobie niezwykłej kobiety, tzw. wróżki lub „rozdawczyni amuletów”. O jej niezwykłości świadczą liczne przedmioty, które złożono ze zmarłą, a które same „narzucają” użycie określenia „magiczne”. Jednym z nich jest właśnie ów wisior – który mógł symbolizować siłę, jakąś niezwykłą moc.

Wisior można oglądać TU

Kolejne przedmioty będzie można już wkrótce zobaczyć na stronie cyfrowewm.pl.

  Edyta Bugowska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18170 

Print Friendly, PDF & Email