Elbląg: Unikatowe elbląskie zbiory docenione

Elbląg: Unikatowe elbląskie zbiory docenione
Fot. Adminstrator

– Biblioteka Elbląska dołączy do prestiżowej listy bibliotek w Polsce, których zabytkowe zbiory zostały wpisane do narodowego zasobu bibliotecznego – poinformował Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej, podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Zalicza się do niego w całości lub części, zbiory bibliotek, mające wyjątkową wartość i znaczenie dla dziedzictwa narodowego. Ze zbiorów Biblioteki Elbląskiej trafi 9022 woluminów, wśród nich znajdują się unikatowe rękopisy, inkunabuły oraz stare druki.

– Wniosek Biblioteki Elbląskiej został pozytywnie i jednomyślnie zaaprobowany przez Radę ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego i został wpisany na krótką, lecz prestiżową listę, na której znajduje się m. in. Biblioteka Jagiellońska w Krakowie oraz Biblioteka Narodowa w Warszawie – wyjaśnia dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie. – Zgodnie z ustawą o bibliotekach najcenniejsze, unikatowe zbiory w skali kraju są zaliczane do narodowego zasobu bibliotecznego, są pod szczególną ochroną, nie można bez zgody wywozić ich poza granice kraju, muszą być także jak najszybciej zdygitalizowane i wieczyście przechowywane. Rada doceniła nie tylko zasób, ale także całą infrastrukturę. Byliśmy przekonani, że zbiory będą dobrze przechowywane i we właściwy sposób konserwowane – dodał dr Tomasz Makowski.

Jak podkreślił Piotr Żukowski, doradca prezydenta Elbląga, dzięki systematycznej pracy udało się zbudować profesjonalnej bibliotekę, która ma nie tylko charakter naukowy, ale i narodowy, bibliotekę, która pilnuje tego co powinna, czyli organicznej pracy upowszechniania czytelnictwa wśród mieszkańców Elbląga, wielu z nich nie zdaje sobie bowiem sprawy z tego, że w zbiorach biblioteki znajdują się tak cenne i ważne woluminy, tak dobrze zachowane konserwatorsko.

Zbiory zabytkowe i specjalne Biblioteki Elbląskiej, dzięki odzyskaniu księgozbioru zdeponowanego po II wojnie światowej w Bibliotece Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Instytutu Bałtyckiego w Gdańsku stanowią jedną z najwspanialszych kolekcji starych druków.

Główny trzon zbiorów zabytkowych stanowi księgozbiór dawnej Biblioteki Miejskiej w Elblągu (Stadtbibliothek) i Biblioteki Gimnazjum Elbląskiego. Zbiory te liczą blisko 50.000 jednostek. Najcenniejsze to inkunabuły w liczbie 69 woluminów, 527 rękopisów, 8938 jednostek starych druków oraz druki muzyczne, kartograficzne, ekslibrisy i grafiki. Najstarszymi rękopisami w Bibliotece Elbląskiej są 2 średniowieczne łacińskie rękopisy z XIV w. sporządzone na pergaminie. Kolekcja starych druków w większości dotyczy Elbląga. Są to druki okolicznościowe upamiętniające awanse, śluby, pogrzeby znaczniejszych obywateli elbląskich, także druki dotyczące dziejów drukarstwa elbląskiego, druki związane z polskimi władcami oraz dotyczące Gimnazjum Elbląskiego. Biblioteka Elbląska posiada również niezwykle cenną kolekcję około 160 wydań Pisma Świętego. Warto również podkreślić, że jedna z filii Biblioteki Elbląskiej – Cyberiada została jedną z czterech bibliotek na świecie nagrodzona za szczególną innowacyjność podczas Światowego Kongresu Bibliotek i Bibliotekarzy, który odbył się w tym roku w USA.

  Aleksandra Garbecka Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 14521

Print Friendly, PDF & Email