Elbląg: U Sewruka praca wre. Premiera Mayday 2 już w Sylwestra

Elbląg: U Sewruka praca wre. Premiera Mayday 2 już w Sylwestra

Zbliżający się wielkimi krokami koniec roku skłania do podsumowań. Ale jak tu podsumowywać, kiedy właśnie koniec roku, to okres nasilonej pracy w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Trwają m.in. przygotowania do premiery spektaklu „Mayday 2”.

Nie przebrzmiały jeszcze echa obchodów Jubileuszu 40. lecia Teatru Sewruka i związanej z tym wydarzeniem premiery opery narodowej „Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale” Wojciecha Bogusławskiego, a już trwają przygotowania do kolejnej premiery. Będzie to „Mayday 2” Raya Cooneya w przekładzie Elżbiety Woźniak. Tu przypomnienie – „Mayday” tegoż autora elbląski Teatr pokazał w tym roku, premiera odbyła się 12 lutego. „Mayday 2” jest kontynuacją przygód najbardziej znanego taksówkarza z Londynu, czyli Johna Smitha, który od lat niemal bezkolizyjnie lawiruje między dwiema kochającymi go żonami, sumiennie rozpisując w małym notesie plan podwójnego życia. Czym jednak jest jeden notes wobec potęgi Internetu?…

Dzieci Johna Smitha – Gavin i Vicky poznają się właśnie przez Internet i od razu czują, że wiele ich łączy – wspólne pasje, plany i marzenia oraz… ojciec, który jest taksówkarzem i nazywa się John Smith.

Spektakl „Mayday” wyreżyserował Jerzy Sławiński. Natomiast realizacji „Mayday 2” podjął się znany aktor i reżyser Jerzy Bończak, który widział „Mayday” na deskach elbląskiego teatru. Przyznał, że ma własną koncepcję wystawienia tej komedii, ale nie wyklucza zastosowania kilku rozwiązań z tamtego spektaklu. Scenografię i kostiumy przygotował Wojciech Stefaniak, a stroną muzyczną zajął się Wojciech Karpiński. W role dzieci Johna Smitha – Viki i Gavina, wcielają się Maria Semotiuk i Piotr Boratyński. Na scenie zobaczymy także Beatę Przewłocką, Teresę Suchodolską, Lesława Ostaszkiewicza, Jacka Gudejkę oraz Jerzego Przewłockiego. Premiera spektaklu „Mayday 2” odbędzie się na Dużej Scenie Teatru im. Aleksandra Sewruka w wieczór sylwestrowy 31 grudnia 2016 roku.

Oprócz intensywnych prób do nowego spektaklu, zespół Teatru Sewruka nie próżnuje. Grudzień to miesiąc Mikołaja i zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Dlatego też na Dużą Scenę Teatru wróciły spektakle „Opowieść wigilijna” Karola Dickensa oraz „Dziewczynka z zapałkami” Hansa Christiana Andersena.

Na Małej Scenie pokazujemy „Nie wszystko czerwone – Wysocki i Okudżawa” wg. scenariusza Aleksandra Trąbczyńskiego i Marcina Sosnowskiego. Dzieją się też inne, niezwykle interesujące rzeczy. 15 grudnia na Dużej Scenie odbędą się „Teatralia. Sztuka dla wszystkich”, czyli podsumowanie projektu realizowanego przez Miejski Dom Kultury w Ornecie we współpracy z Teatrem Sewruka. Na scenie będzie można zobaczyć efekty pracy elbląskich aktorów – Ireny Adamiak i Piotra Boratyńskiego z ornecką młodzieżą.

Z kolei 17 i 18 grudnia deskami Teatru zawładną młodzi tancerze – odbędzie się IV Konkurs Sztuki Baletowej Tańca Klasycznego i Współczesnego. A 19 grudnia tradycyjnie już „Scena przy stoliku dla dzieci” – „Świat i już” Philippa Dorina. No a potem to już tylko sylwestrowa premiera „Mayday 2”.

  Janusz Salmonowicz, rzecznik prasowy Teatru Sewruka Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 14915

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.