Elbląg: Trzy niezwykłe wystawy podczas MSA 2017

Elbląg: Trzy niezwykłe wystawy podczas MSA 2017

Wystawa estońskich rękawiczek, kolejna – dokumentująca spektakle i wydarzenia artystyczne zrealizowane przez słowacki teatr „Divadlo z Pasáže” i trzecia – prac plastycznych powstałych podczas trwania wieloletniego projektu „Twórcza Terapia”. To wystawy, jakie będzie można zobaczyć podczas Międzynarodowych Spotkań Artystycznych. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 23–25 listopada.

Od kiedy nosi się w Estonii rękawiczki dziergane na drutach? Dlaczego są tak barwne i wzorzyste? W jaki sposób uzyskiwano kolorową przędzę? Tego wszystkiego będzie się można dowiedzieć na wystawie zatytułowanej „Kolory zimy: rękawiczki z Estonii”. Dla żyjących w północnym klimacie Estończyków rękawice stanowią niezbędny element ubioru. Oprócz walorów praktycznych, którymi cechuje się noszenie rękawiczek na co dzień, odgrywają one także ważną rolę w estońskiej kulturze ludowej, a tradycja ich wyrabiania na drutach jest w Estonii żywa do dziś. W zależności od regionu powstawały różne modele rękawic, dodatkowo na przestrzeni wieków do Estonii docierały także nowe metody ich wytwarzania oraz zmieniająca się moda. W wyglądzie rękawiczek znajdowały odzwierciedlenie ludzkie myśli i uczucia, a widoczne na nich wzory odpowiadają dziś historie z zamierzchłych czasów.

– W XXI wieku Estończycy nadal bardzo lubią ciepłe, wełniane rękawiczki, przyozdobione geometrycznymi wzorami. Są one niezbędne podczas estońskiej śnieżnej zimy – mówi Teresa Miłoszewska, organizatorka MSA. – Tę wystawę realizujemy we współpracy z Ambasadą Estonii w Warszawie, a oglądać ją będzie można w Galerii Nobilis.

Organizatorzy – CSE „Światowid” i Stowarzyszanie Kulturalne „Viva Art” – zapraszają także na wystawę zatytułowaną „Divadlo z Pasáže”.Teatr „ Divadlo z Pasáže” jest profesjonalnym teatrem społecznościowym, jedynym tego typu miejscem na Słowacji, który współpracuje z osobami z upośledzeniem umysłowym. W swojej działalności łączy kulturalne, artystyczne i społeczne sfery. Od 1995 roku działa w Bańskiej Bystrzycy. Od samego początku stworzył 25 produkcji, nagrał dwa filmy fabularne, film „One Wagon Daily” i dokumentalny film z trasy po USA, gdzie w 2009 roku zagrał 6 spektakli i zrealizował 10 warsztatów. Uczestniczył w międzynarodowych festiwalach i warsztatach w Danii, Finlandii, Litwie, Łotwie, Niemczech, Portugalii i Francji.

 – W „Divadlo z Pasáže” stworzono własny system edukacji artystycznej dla osób z upośledzeniem umysłowym – dodaje Teresa Miłoszewska. – Teatr przeszedł swój własny rozwój, podczas którego powstał profesjonalny zespół artystyczny złożony z aktorów umysłowo upośledzonych. Oprócz walorów artystycznych spektakle teatralne zawierają także silne przesłania ludzkie.

Na pierwszym piętrze podczas Międzynarodowych Spotkań Artystycznych będzie można oglądać wystawę „Materia w twórczej relacji”. Znajdą się na niej prace, które powstały podczas trwania wieloletniego projektu „Twórcza Terapia”, rozwijającego pasje artystyczne osób z niepełnosprawnościami w pracowniach plastycznych CSE „Światowid”.

– To wystawa o zróżnicowanej tematyce, tworzyć ją będą prace malarskie, techniki kolażu i asamblażu, techniki ceramiczne i linoryty – mówi Ewa Bednarska–Siwilewicz, instruktorka plastyki w CSE „Światowid”. –  Autorami prac są osoby niepełnosprawne, które poświęcają twórczości swój wolny czas i kształcą swoje umiejętności w naszych pracowniach plastycznych.

Przypomnijmy, tegoroczne MSA, wydarzenie podczas którego zobaczyć można wiele interesujących spektakli, wystaw, wziąć udział w warsztatach artystycznych czy happeningu – odbędą się w dniach 23–25 listopada w CSE „Światowid”.

– W twórczości nie ma podziału na sprawnych i niepełnosprawnych, zapraszamy na Międzynarodowe Spotkania Artystyczne, by się o tym przekonać – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid” w Elblągu. – Na  poznanie i zrozumienie świata, w którym tak łatwo dzielimy ludzi na „sprawnych i niepełnosprawnych”, ci ostatni potrzebują więcej czasu i dodatkowej uwagi, zwłaszcza wtedy, kiedy działania dotyczą realizacji własnych aktywności, zainteresowań i twórczych pasji.  

Międzynarodowe Spotkania Artystyczne zrealizowano przy współudziale finansowym Samorządu Województwa Warmińsko–Mazurskiego i Samorządu Miasta Elbląga.

"Razem z Tobą" jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  CSE ”Światowid” Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16892