Elbląg: Taki jest świat – Kurdystan

Elbląg: Taki jest świat – Kurdystan

„Sławomir W. Malinowski zaprasza” do Kina Światowid. 20 lutego o godzinie 18:00 w sali kameralnej odbędzie się projekcja filmu „Taki jest świat – Kurdystan”. Wstęp wolny.

Film ma pomóc poznać świat, politykę mocarstw i terroryzm dżihadystów. Pokazuje on historię, współczesność oraz wieloletnią walkę Kurdów o niepodległą państwowość. Oprócz historii, tradycji i kultury przedstawia również podział Kurdystanu między czterech zaborców, wojnę dżihadystów z wyznawcami islamu oraz problemy tego narodu. „Taki jest świat – Kurdystan” opowiada również o humanitaryzmie Kurdów i ich, często trudnej do zrozumienia przez Polaków, filozofii życia.

– Nie wiem, czy ktoś kojarzy w Polsce Chemicznego Alego i kilkaset tysięcy Kurdów: kobiet, mężczyzn i dzieci zamordowanych atakiem gazowym wojsk irackich. Zadałem więc pytanie, które dla nas, Europejczyków jest oczywiste; dlaczego pomagacie wrogom, komuś, kto was mordował? Pytałem o to nie raz i nie dwa i to różnych ludzi: przedstawicieli elit politycznych i intelektualnych, spotkanych na ulicy przechodniów i ludzi gawędzących w kawiarni. Za każdym razem otrzymywałem taką samą odpowiedź: nie wolno zostawiać bez pomocy człowieka w potrzebie. Białemu, przedstawicielowi dumnej cywilizacji europejskiej to się w głowie nie mieści – mówi o swoim filmie Sławomir W. Malinowski.

Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem Sławomirem W. Malinowskim oraz dr Agnieszką Graczy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, która prowadzi badania w dziedzinie współczesnej literatury, zwłaszcza literatury irackiej Wśród jej zainteresowań są badania nad współczesną sytuacją mniejszości etnicznych i religijnych w świecie arabskim, ze szczególnym naciskiem na obszar Kurdystanu irackiego.

  Agnieszka Pastuszka Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17615 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.