Elbląg: Świętowanie czas zacząć

Elbląg: Świętowanie czas zacząć
Fot. Adminstrator

Dziś (31 sierpnia) rozpoczyna się trzynasta edycja Elbląskiego Święta Chleba. Po raz kolejny na mieszkańców miasta i turystów czekają regionalne produkty, wyścig smoczych łodzi, koncerty, prezentacje artystyczne, a przede wszystkim przepyszne wypieki z różnych zakątków kraju i wiele innych atrakcji.

Trwające trzy dni święto rozpocznie się tym, z czego słynie: jarmarkiem produktów regionalnych. Do 2 września elblążanie i wszyscy, którzy odwiedzą nasze miasto w najbliższy weekend, będą mogli spróbować najróżniejszych produktów, których nie można znaleźć na sklepowych półkach. Poza rozmaitymi wypiekami  na jarmarku pojawią się produkty żywnościowe, a także wyroby rękodzielnicze i artystyczne. Jarmark może być więc okazją nie tylko do spróbowania innego niż zazwyczaj jedzenia, ale też na przykład obdarowania bliskich wyjątkową biżuterią.

Przez całe Święto Chleba najmłodsi uczestnicy będą mieli do dyspozycji park zabaw w wesołym miasteczku, nie zabraknie też animacji dla dzieci i warsztatów muzyczno–tanecznych, a nawet… robotów. W specjalnym namiocie (FanRobot – Nauka i Zabawa) można będzie nauczyć się programować w świecie gry Minecraft oraz roboty Lego.

– Fani robotów zaprogramują most zwodzony, znany wszystkim elblążanom. Dzieci same zadecydują  czy statek zostanie wpuszczony do portu i czy pomoże w tym odpowiednio zaprogramowany czujnik ruchu. Mali programiści ułożą też kod, dzięki któremu zostanie uruchomiona karuzela „diabelski młyn”. W świecie gry Minecraft na dzieci czekać będą ciekawe zadania matematyczne, w których będziemy ćwiczyć logiczne myślenie na specjalnie przygotowanych mapach – informują organizatorzy.

Spotkania z rycerzami

Z kolei do „Obozu Rycerskiego” może wybrać się każdy, bez względu na wiek. Tam (na Bulwarze Zygmunta Augusta) w sobotę 1 września (od 9:00 do 22:00) i niedzielę 2 września  (10:00–20:00) na elblążan czekać będą przeróżne atrakcje, m.in.: warsztat garncarski, warsztat mincerza – pokaz wybijania monet, warsztat kowala – prezentacja prac wykonywanych we wczesnośredniowiecznej kuźni, warsztat  tkacki. Będą również pokazy walk rycerskich oraz ptaków drapieżnych. Organizatorzy zapraszają także do pracowni zielarskiej i średniowiecznej kuchni. Na odważnych czeka kat miejski… z dybami i toporem. Oprócz tego elblążanie mogą poznać tajniki wypiekania chleba w czasach średniowiecza i techniki wytwarzania mąki w różnego typu młynkach ręcznych. W obozie zostanie odtworzony piec kopułowy. Będą w nim wypiekane chlebki oraz bliny w glinianych patelniach. Atrakcje przygotowała Pracowania Garncarnia.

W sobotę w Obozie Rycerskim odbędzie się także koncert muzyki dawnej na instrumentach wykonanych na wzór tych z epoki.

Muzyki nie zabraknie

Muzyka będzie towarzyszyła elblążanom przez trzy dni. W piątek (31 sierpnia) o godz. 17:15 na scenie zaprezentują się młode talenty – przedszkolaki i uczniowie z okolicznych szkół. Dwie godziny później mieszkańcy zyskają okazję do poznania kultury miast partnerskich Elbląga. O 19:15 rozpocznie się bowiem koncert kaliningradzkiej grupy "REL!FE", tworzącej nowy miks różnorodnych stylów (Rock, New–metal, Post–rock). Dzień później przed elbląską publicznością zaprezentują się zespoły z Bałtyjska i Tarnopola. Zagraniczną kulturę (nie tylko muzyczną!) można będzie odkrywać dzięki partnerom z Compiegne (Francja), Leer (Niemcy), Bałtijska (Rosja), Nowogródka (Białoruś) oraz Tarnopola (Ukraina).

Ostatni piątkowy koncert zagra zespół Las Melinas. Z kolei w sobotę na scenie przed katedrą pojawią się zespoły Planogram i VESPA. Tego dnia warto wybrać się do Centrum Sztuki Galerii EL, gdzie odbędzie się potańcówka z wodzirejem. Niedzielne spotkania z muzyką rozpoczną się w południe, gdy zespoły: Pieśni i Tańca Malbork, Szalone Małolaty oraz Szwagry zaprezentują swoją twórczość.  Na ten dzień zaplanowano również  dwa koncerty: o 16:30 zagra zespół Beltaine & Glendalough, a o 20:00 Krzesimir Dębski i Kamil Rzadzimowski Band razem z grupą taneczną zabiorą widzów w egzotyczną podróż.

Ci, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat muzyki, mogą wziąć udział w warsztatach w Ratuszu Staromiejskim, a także w spotkaniach pod nazwą „Historia Muzyką Pisana”, gdzie podczas nauki rytmiki, śpiewu i muzyki można będzie poznać ludowe utwory.

Co jeszcze?

Mieszkańcy zyskają okazję do poznania lokalnych sportowców: zawodników EKS Start Elbląg i Klubu Sportowego Meble Wójcik Elbląg. Fani sportowych emocji mogą wybrać się na V Wyścigi Smoczych Łodzi (w sobotę od 10:30 do 16:00). Osoby chcące odkryć w sobie pasje artystyczne mogą wziąć udział w warsztatach twórczych w Domu Sąsiedzkim przy ul. Warszawskiej 55. Z kolei na wielbicieli dobrego jedzenia – poza produktami dostępnymi na jarmarku – czekają  kulinarne wyzwania.

– W sobotę na nowoczesnej wojskowej kuchni polowej Elbląski Klub Szefów Kuchni oraz młodzież z Zespołu Szkół Gospodarczych od 11:00 będą przygotowywali grochówkę. Posiłek będzie wydawany około godziny 14:00. Przy okazji gotowania będzie można dowiedzieć się wielu ciekawostek kulinarnych i historycznych. W niedzielę 2 września Elbląski Klub Szefów Kuchni zaprasza do wspólnego gotowania tradycyjnego żurku. Rozpoczynamy o godzinie 11:00, aby w porze obiadowej około 14:00 rozpocząć degustację. Nasze kuchnie będą ustawione na rogu ulic Stary Rynek i Rybackiej (naprzeciwko Ratusza Staromiejskiego) – zachęcają organizatorzy.

W sobotę od 15:00 rozpocznie się Ślimaka Kulinarna Podróż, czyli prezentacja gotowania tradycyjnych potraw ze ślimaków. Dla elblążan zostanie przygotowany ślimak po myśliwsku. W gotowaniu wezmą udział Prezydent Miasta Elbląga  Witold Wróblewski  i Marszałek Województwa Warmińsko–Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Pamiętajmy o zdrowiu

Przy okazji wspólnego świętowania pojawi się szansa na zadbanie o zdrowie: własne i innych. W sobotę i niedzielę przy ulicy Stary Rynek stanie mammobus, w którym panie w wieku od 50 do 69 lat mogą wykonać profilaktyczne badanie mammograficzne.

 – Oprócz mammografii będzie można również zasięgnąć szerszych informacji odnośnie praw pacjenta, profilaktyki zdrowotnej i programów, które realizujemy – mówi Aleksandra Kuczko z warmińsko–mazurskiego oddziału NFZ

W budynku Ratusza Staromiejskiego będzie możliwość wyrobienia sobie loginu i hasła do tzw. konta ZIP (Zintegrowany Informator Pacjenta). Dzięki niemu można bezpłatnie sprawdzić historię leczenia od 2008 roku.

– Często pamiętamy, że kilka lat temu coś nam doskwierało, pamiętamy że były leki, które nam pomogły, a nie pamiętamy, co to było. W systemie sprawdzimy nie tylko wszystkie wizyty lekarskie na NFZ, ale także wszystkie wystawione nam recepty – tłumaczy Aleksandra Kuczko.

Zmiany w ruchu

Warto mieć na uwadze, że ze względu na Elbląskie Święto Chleba obowiązywać będą zmiany w organizacji ruchu pojazdów w obrębie Starego Miasta.

Dla ruchu będzie zamknięta ulica Stary Rynek, Wodna (od Mostowej do Studziennej). Ulice Mostowa i Studzienna będą dwukierunkowe. Stoiska handlowe zostaną ustawione na ulicach: Stary Rynek, Rybacka i Wodna. Zalecany wyjazd z ulicy Bednarskiej prowadzi przez plac w stronę ulicy Studziennej.  Ulica Rybacka będzie zamknięta już od godz. 14:00 w czwartek, a ograniczenia w ruchu na pozostałych ulicach obowiązują od piątku od godz. 5:00 do niedzieli do godz. 21:00.

Fot. nadesłana

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18694 

Print Friendly, PDF & Email