Elbląg: Świeć przykładem – 1 października Dniem Odblasków

Elbląg: Świeć przykładem – 1 października Dniem Odblasków

„Bądź widoczny! Daj szansę kierowcy” – to hasło widnieje na elementach odblaskowych, które  otrzymali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu.  Przekazane zostały przez Ośrodek Szkolenia Kierowców Ryszard z Pasłęka.

Trwa policyjna akcja „Świeć przykładem”. 1 października podczas „Ogólnopolskiego Policyjnego Dnia Odblasków 2018” patrole elbląskiej drogówki będą rozdawały otrzymane elementy kontrolowanym poza obszarem zabudowanym pieszym. Obowiązujące przepisy nakazują pieszym, którzy poruszają się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, noszenie elementów odblaskowych.

– Taki odblask powinien być umieszczony w sposób widoczny dla kierujących – mówi mł. asp. Agnieszka Kudosz policjantka Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. – Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Często piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów.

Wielu pieszych stosuje się do nowych przepisów, niestety zdarzają się osoby, które nadal narażają swoje życie. Stąd też kolejny raz przypominamy o tym jak ważne są odblaski.

  Krzysztof Nowacki Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18926