Elbląg: Spróbują wyjść naprzeciw zmianom klimatu

Elbląg: Spróbują wyjść naprzeciw zmianom klimatu
Fot. Adminstrator

Miasto Elbląg jako jedno z 44 polskich miast  (powyżej 100 tys. mieszkańców) we współpracy z Ministerstwem Środowiska bierze udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu. W ramach projektu jest opracowywany Miejski plan adaptacji do zmian klimatu.

Obecnie Zespół Ekspercki przystąpił do trzeciego etapu realizacji tego zadania, w którym zostaną zidentyfikowane ryzyka związane ze zmianami klimatu w mieście. Analizy etapu trzeciego będą przedmiotem warsztatów z przedstawicielami interesariuszy, których celem będzie wspólne zweryfikowanie rang ryzyka zagrożeń.Warsztaty odbędą się 10 października br. w Elblągu. Do jutra (28 lipca) zgłaszać się mogą osoby zainteresowane udziałem w warsztatach. 

W przypadku zainteresowania warsztatami, każda organizacja w mieście może wyznaczyć 1 reprezentanta organizacji/instytucji oraz przekazać na adres e–mail: justyna.kowalczyk@umelblag.pl następujących danych uczestnika: nazwa organizacji/instytucji, imię i nazwisko uczestnika, nr telefonu, adres e–mail.

Z osobami, które zakwalifikują się na warsztaty będzie kontaktował się przedstawiciel firmy Deloitte, która organizuje warsztaty.

O projekcie: 

Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców to projekt Ministerstwa Środowiska, którego głównym celem jest ocena wrażliwości i podatności na zmiany klimatu każdego z 44 polskich miast partnerskich i zaplanowanie działań adaptacyjnych, adekwatnych do zidentyfikowanych zagrożeń. Zmiany klimatyczne są nie tylko problemem globalnym, ale coraz bardziej stają się także „palącym” problemem lokalnym. Ze względu na swoją skalę jest to jedyna inicjatywa w Europie, w której ministerstwo wspiera lokalne władze i administrację, koordynując i wspólnie wypracowując rozwiązania przystosowawcze do skutków zmian klimatu dla tak dużej liczby jednostek lokalnych.

Miasta są terenami szczególnie wrażliwymi, w których koncentrują się najpilniejsze współcześnie wyzwania. Obecnie ludność polskich miast ocenia się na około 23,3 mln osób, co stanowi ponad 60% populacji kraju. Wysoki poziom urbanizacji oznacza, że zmiany klimatu będą miały wpływ na dynamikę rozwoju miast i na kondycję ekonomiczną całych państw, jak również na jakość życia ich mieszkańców.

Dla każdego z miast wyznaczone zostaną cztery obszary lub sektory wrażliwe na skutki ekstremalnych zjawisk atmosferycznych, takich jak: deszcze nawalne, powodzie, fale upałów i mrozów, itp. Dla tych sektorów lub obszarów przygotowane zostaną pakiety działań (inwestycyjnych, technicznych, organizacyjnych, edukacyjnych), które można będzie zastosować w formie opcji adaptacyjnych dla określonych zagrożeń. Jakie będą rezultaty projektu? Lokalne samorządy po raz pierwszy otrzymają: identyfikację najpoważniejszych zagrożeń związanych ze zmianami klimatu oraz najbardziej wrażliwych sektorów i obszarów miasta, a także pakiet wyselekcjonowanych działań zwiększających odporność miasta na zagrożenia związane ze zmianami klimatu, wraz z oceną ich efektywności. Dodatkową wartością będzie aktywizacja i zaangażowanie mieszkańców w opracowanie MPA, co powinno w przyszłości przełożyć się na aktywny udział społeczeństwa w procesie ich wdrażania i dalszego kształtowania polityki adaptacyjnej miasta. Oczekiwania miast? Wiążą się z wieloma problemami, z których najpilniejsze jest zagospodarowanie wód opadowych. Z prognoz wynika, że nawalne deszcze mogą pojawiać się częściej i być intensywniejsze. Dla samorządów ważne jest nie tylko zaplanowanie działań, ale zapewnienie źródeł ich finansowania.

https://www.youtube.com/watch?v=dGCarfvtSWQ

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16151 

Print Friendly, PDF & Email