Elbląg: Sprintem po Starówce z mapą w ręku

Ponad czterdziestu miłośników biegania wzięło udział w piątych w sezonie zawodach z cyklu Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację. Tym razem, impreza zorganizowana przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz EKO Gryf, rozegrana została na Starym Mieście.

Trzecie w tym roku zawody z cyklu Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację rozegrane zostały przy typowo zimowej aurze. W kolejnej rundzie Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację na starcie stawiło się 42 miłośników biegania, by rywalizować na trasie wytyczonej na Starym Mieście. Tym razem centrum zawodów znajdowało się w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 przy ul. Zamkowej.

– Duże podziękowania należą się dyrekcji ZSZ nr 1 za udostępnienie pomieszczeń, które przeznaczyliśmy na biuro zawodów – mówi Bolesław Czechowski z EKO Gryf Elbląg. – Dodatkowo, uczniowie szkoły pomagali w rozstawianiu punktów kontrolnych, za co serdecznie dziękujemy. Był to sprinterski bieg na orientację, każda kategoria wiekowa miała swoją trasę do pokonania, a w zależności od wieku ilość punktów oraz długości tras były zróżnicowane. Start odbywał się co minutę, a na pokonanie trasy uczestnicy mieli godzinę.

Tradycyjnie już, najwięcej uczestników zgromadziła kategoria Open mężczyzn, gdzie na starcie pojawiło się dziesięciu biegaczy. Tym razem najszybciej trasę pokonał Piotr Światkowski z zespołu Woliniusz PL Te Elbląg, który na zaliczenie 23 punktów kontrolnych potrzebował niewiele ponad 18 minut. Drugi na mecie, ze strata niewiele ponad dwóch minut, uplasował się Przemysław Prokopiuk z Ostródy, a trzeci zameldował się Andrzej Patrejko, który do zwycięzcy stracił ponad cztery minuty. Sporym zaskoczeniem było dopiero dziesiąte miejsce, czołowego dotychczas biegacza, Mateusza Spadik, który w klasyfikacji generalnej spadł na czwartą pozycję. W klasyfikacji generalnej nadal na prowadzeniu utrzymuje się Przemysław Prokopiuk (246 pkt), który o osiem oczek wyprzedza Piotra Światkowksiego i o 26 pkt Jacka Ciszkowskiego.

W kategorii open kobiet, po raz drugi z rzędu, najszybsza okazała się Magdalena Orzechowska. Elblążanka, prawie trzykilometrową trasę pokonała w niewiele ponad pół godziny, mając przy tym do zaliczenia 22 punkty kontrolne. Tuż za nią, ze stratą zaledwie 19 sekund, na mecie zameldowała się Janina Banach, a trzecia w klasyfikacji Monika Typańska, straciła do zwyciężczyni prawie siedem minut. W klasyfikacji generalnej kobiet, nadal prowadzi Janina Banach (240 pkt), druga jest Monika Typańska (231 pkt), a trzecia Magdalena Orzechowska (194 pkt.). W kategorii rodzinnej na podium znalazły się rodziny, które w ostatnim czasie regularnie startują w zawodach. Zwyciężyła rodzina Borkowskich, drugie miejsce zajęła rodzina Dzików, a trzecie miejsce zajęła rodzina Wąsickich. W klasyfikacji generalnej na prowadzenie wysunęła się rodzina Wąsickich (224 pkt.), drugie miejsce zajmuje rodzina Różalskich (194 pkt.), a trzecie rodzina Borkowskich (192 pkt.).

Po zakończeniu rywalizacji sportowej, trzech pierwszych biegaczy w każdej kategorii wiekowej otrzymało pamiątkowe dyplomy, które wręczył Jan Szepelak, Prezes Warmińsko–Mazurskiego Okręgowego Związku Biegu na Orientację. Dodatkowo, wśród uczestników wylosowano także zaproszenia do restauracji „SUBWAY”. Uczestnicy biegu tradycyjnie podziękowali Kazimierzowi Szulżyckiemu i Krzysztofowi Banachowi za opracowanie trasy oraz przygotowanie i organizacje zawodów. Kolejne zawody IX edycji Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację, odbędą się w sobotę, 3 marca w Bażantarni. Przyjmowanie zgłoszeń odbywać się będzie drogą mailową (kazek14521@onet.pl, bolesaw.czechowski@interia.pl) lub w dniu imprezy w biurze zawodów w godzinach 9:30–9:45. Start zaplanowano na godz. 10:00.