Elbląg: Spacer śladami Reformacji w Elblągu

Elbląg: Spacer śladami Reformacji w Elblągu
Fot. Adminstrator

PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej i Biblioteka Elbląska im. C. Norwida zapraszają w sobotę 9 września na ostatni w tym roku spacer w siódmej edycji cyklu „Sobota z przewodnikiem PTTK” poświęcony historii Reformacji w Elblągu. Spacer poprowadzi Amadeusz Pfeifer i Bartosz Skop. Zbiórka o godz. 10.00 na dziedzińcu Biblioteki Elbląskiej (ul. św. ducha 3–7).

W trakcie siedmiu sobotnich spacerów mieszkańcy oraz turyści mieli okazję zwiedzić najciekawsze miejsca w Elblągu. Każde ze spotkań związane było tematycznie z zabytkami i historią miasta. Udział w spacerach to dla uczestników niesamowita okazja do poznania miejskich legend, historii miasta i przewodnickich ciekawostek. Spacery stwarzają też możliwość zaglądnięcia w miejsca, w które mieszkańcy miasta i turyści "normalnie" wejść nie mogą.

– W ramach ostatniej „Soboty z przewodnikiem PTTK” zapraszamy wspólnie na spacer śladami elbląskiej Reformacji. Zaczniemy od Biblioteki Elbląskiej, która w swoich zbiorach zabytkowych posiada liczne druki protestanckie (m.in. Biblie w przekładzie Marcina Lutra, a także innych przedstawicieli myśli luterańskiej). Zbiory zabytkowe na co dzień przechowywane w specjalnie przystosowanym do tego magazynie, udostępniane w formie zdigitalizowanej za pośrednictwem Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej, prezentowane są szerszej publiczności tylko przy specjalnych okazjach – zachęcają organizatorzy. 

W sobotę będzie można zobaczyć wybrane stare druki związane z Reformacją, w tym Biblie luterańskie. Oprócz Biblioteki Elbląskiej podczas spaceru odwiedzimy również inne miejsca związane historią protestantyzmu w naszym mieście. Spacer poświęcony historii elbląskiej Reformacji jest jednym z wydarzeń odbywających się w ramach obchodów 500–lecia Reformacji. Kolejnym będzie konferencja naukowa pt. „Słowo–Wolność–Odpowiedzialność–Praca. Reformacja w Elblągu”, na którą Biblioteka Elbląska i Parafia Ewangelicko–Augsburska w Elblągu zapraszają 24 października br. (szczegóły pojawią się wkrótce na stronie biblioteki).

Organizatorzy spaceru: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Biblioteka Elbląska im. C . Norwida i Parafia Ewangelicko–Augsburska w Elblągu.

  Aleksandra Buła, Kamil Zimnicki Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16373 

Print Friendly, PDF & Email