Elbląg: Spacer śladami elbląskich kin

Elbląg: Spacer śladami elbląskich kin

Spacer rozpocznie się od miejsca, w którym działało pierwsze kino w Elblągu. Da ono pretekst do opowieści o przedwojennych kinach w naszym mieście. Następnie wszyscy udadzą się w kierunku kina Zamech. NIe zabraknie również historii kultowej Syreny oraz kin zakładowych takich jak Kolejarz, Orzeł, Meduza, Mars, Przyjaźń czy Budowlani. Spacer pn. „Tu było kino” odbędzie się w najbliższą sobotę (16 września). Start o godzinie 15:55 z ul. Kowalskiej. Organizatorem spotkania jest Kino Światowid, które w tym roku obchodzi 55. urodziny.

Spacer śladami elbląskich kin pn. „Tu było kino” to propozycja dla miłośników kina oraz eksploratorów miejskich historii. Przywołamy najciekawsze fakty i niektóre z odkryć, których dokonujemy przy zbieraniu materiałów do książki o kinach w Elblągu.

– Będziemy też zachęcać spacerowiczów, żeby podzielili się swoimi wspomnieniami dotyczącymi poszczególnych kin w Elblągu – zapowiada Aleksandra Bielska z Kina Światowid. – Najciekawsze z nich umieścimy w przygotowywanej przez nas publikacji.

Spacer śladami elbląskich kin odbędzie się w ramach obchodów 55. urodzin Kina Światowid. Przypomnijmy, że pierwszą projekcję w naszym kinie datuje się na 19 września 1962 roku. Był to film „Karmazynowy Pirat” Roberta Siodmaka.

Co jeszcze w ramach urodzin

Z okazji swoich urodzin Kino Światowid przygotowało szereg wydarzeń. Przed nami jeszcze Repliki Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, które wystartują 18 września. W programie pokazy filmów krótkometrażowych („”60 kg niczego”, „Baraż”, „Casting”, „Koniec widzenia”) oraz pełnometrażowych („Dzikie róże”, „Catalina”, „Atak paniki”, „Ptaki śpiewają w Kigali” czy „Zgoda”). W planach są także spotkania z twórcami filmowymi.

– Te pięć festiwalowych dni daje nam okazję, żeby obejrzeć filmy z konkursu głównego, a tym sprawdzić, co słuchać w polskiej fabule – mówi Natalia Piotrowska.

Wraz z Replikami wraca znana najmłodszym Gdynia Dzieciom, a w ramach niej projekcje, konkursy i warsztaty. Z kolein dwa ostatnie weekendy (23–24.09 i 30.09 – 1.10) września odbędą się pod znakiem 4. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Pod hasłem „Pora na ciekawość!”. W programie przegląd wyselekcjonowanych filmów dla najmłodszych oraz konkurs na najlepszych film.

Urodzinowe będzie także pierwsze w tym sezonie spotkanie w ramach Elbląga na dużym ekranie. Odbędzie się ono 27 września o godz. 18:00 w Dużej Sali Kina Światowid. Będzie można poczuć klimat starego kina. Nie tylko dlatego, że zaprezentowane tego dnia filmy będą wyświetlane – jak dawniej – z taśm filmowych. 

  Karolina Śluz Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16412