Elbląg: Słodycze mogą być zdrowe?

Elbląg: Słodycze mogą być zdrowe?
Fot. Adminstrator

W Domu Sąsiedzkim odbyło się spotkanie Koła Gospodyń Miejskich. Mieszkanki Elbląga poznały przepisy na zdrowe słodkości oraz sposoby na zastąpienie białego cukru. Warsztaty poprowadziła Anita Pawlak, która prowadzi w Elblągu sklep z naturalną żywnością.

Spotkanie rozpoczęło się wykładem na temat zdrowego odżywiania. Uczestniczki poznały piramidę żywieniową oraz wskazówki dotyczące stosowania naturalnych produktów. Okazuje się, że nie da się całkowicie wykluczyć cukru z diety. Jak wyjaśniała Anita Pawlak, węglowodany – w tym cukry – są ważną częścią zdrowia. Stanowią dla nas swojego rodzaju „paliwo”, są źródłem energii. Nie wszystkie jednak mają dobry wpływ na organizm. Węglowodany dzielą się na proste, które dostarczają natychmiastowego zastrzyku energii, oraz złożone, których przetworzenie zajmuje więcej czasu.

– Spożywanie cukru jest błędnym kołem. Sięgamy po batonika, żeby zaspokoić głód. Lepiej się wtedy czujemy, jesteśmy szczęśliwi. To obciąża naszą trzustkę i wątrobę, które intensywnie pracują, żeby wyrównać poziom cukru. Gdy dochodzi do spadku energii, nagle znów stajemy się głodni. Dlatego warto spojrzeć na to, jakie wartości dostarczamy do organizmu. Cukry złożone dają nam energię na dłużej i często posiadają inne wartościowe składniki, takie jak błonnik, minerały i witaminy – mówiła Anita Pawlak z „Naturalnej Żywności”.

Uczestniczki warsztatów poznały wiele sposobów na zastąpienie białego cukru. Substytutem może być wytwarzany z brzozy ksylitol albo erytrytol, naturalny słodzik o niskim indeksie glikemicznym. Szkodliwe cukry proste można zastąpić również syropami (np. z agawy) oraz melasą. W przypadku wypieków dobrym słodziwem będą pasty z daktyli lub musy owocowe.

Panie z Koła Gospodyń Miejskich na warsztatach przyrządziły m.in. ciasteczka owsiane i trufle czekoladowe a’la Ferrero Rocher. Na każdych zajęciach poruszano temat zależności między zdrowiem i żywieniem. Przygotowywano np. chleb orkiszowy, dania wegetariańskie i zdrowe zupy.

– Bardzo czekam na te spotkania, dają nam dużo radości. Poznajemy nowe, inne rzeczy, z którymi wcześniej się nie stykałyśmy. Jesteśmy bardzo zadowolone – powiedziała pani Urszula Szywała z Koła Gospodyń Miejskich.

Warsztaty są dla uczestniczek „powiewem świeżości w tradycyjnej kuchni” – okazją do poznania alternatywnych rozwiązań, nowych przepisów i ciekawostek z zakresu zdrowia. Są też przyjemną formą aktywności i wspólnego spędzania wolnego czasu. Odbywają się w Domu Sąsiedzkim w ramach projektu „Aktywne Zawodzie”.

  Monika Szałas Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15474 

Print Friendly, PDF & Email