Elbląg: Seniorzy z regionu na deskach Światowida

Elbląg: Seniorzy z regionu na deskach Światowida

25 kwietnia w CSE „Światowid” odbył się II Przegląd Twórczości Artystycznej Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach: teatr, kabaret oraz monodram.

Rolą Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest aktywizacja osób starszych. Dzięki inicjatywom o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, a nawet turystycznym seniorzy mogą z zaangażowaniem działać na rzecz lokalnej społeczności, jednocześnie dbając o rozwój osobisty. Spotkania w UTW są przede wszystkim sposobnością do aktywnego spędzania wolnego czasu, ale też nawiązywania nowych znajomości i doświadczania różnorodności świata.

Jedną z form aktywności seniorów jest działalność artystyczna. Poprzez kulturę można nie tylko pokazać innym swoją wizję rzeczywistości, ale i „wyrazić siebie”. Podczas II Przeglądu Twórczości Artystycznej UTW kreatywnością wykazały się grupy z całego województwa warmińsko–mazurskiego.

Zmagania z różnymi formami ekspresji artystycznej odbyły się w trzech kategoriach: teatr, kabaret oraz monodram. Najmniejszą popularnością cieszy się ostatni gatunek. W tej kategorii wystąpiły dwie grupy, działające przy UTW w Morągu i Nowym Mieście Lubawskim.

Rywalizacja konkursowa rozpoczęła się w kategorii teatr. W artystyczne szranki stanęło sześć grup z Olsztyna, Braniewa, Ostródy i Iławy. Na deskach teatru można było obejrzeć takie przedstawienia jak m.in. „Parodia… małżeńska” (Zespół Literacko–Kabaretowy RETRO), „Córy Księcia Mantuańskiego” (Grupa Teatralna „Bhavo”) i „Kraina wiecznej szczęśliwości” (grupa „Teatr pomyłek”).

Największym zainteresowaniem cieszył się jednak tradycyjnie już kabaret. W tej kategorii swoje umiejętności zaprezentowało 7 grup artystycznych. Zmagania kabaretowe rozpoczęło przedstawienie „W Sanatorium” elbląskiej grupy „Ale Babki”. W konkursie wzięły udział seniorzy m.in. z Malborka, Nidzicy, Węgorzewa i Giżycka. Rywalizacja w tej kategorii zakończy się kobiecym akcentem – jako ostatnie na scenie pojawią „Babki z klasą” z wydmińskiego UTW z przedstawieniem „Nam też od życia coś się należy”.

Relacja filmowa z festiwalu znajduje się również TUTAJ

 

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16208