Elbląg: Przygotowują do startu w samodzielność

Elbląg: Przygotowują do startu w samodzielność
Fot. Adminstrator

Drzwi Otwarte Warsztatu Terapii Zajęciowej były okazją do poznania działań placówki, która przygotowuje osoby niepełnosprawne do wejścia na rynek pracy.

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Matki Teresy z Kalkuty to placówka rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych, która działa w Elblągu od 1993 roku. Jej głównym zadaniem jest nauczenie osób z niepełnosprawnością intelektualną samodzielności i przygotowanie ich do podjęcia zatrudnienia.

– Wszystko, co robimy, jest mocno skoncentrowane na tym, żeby osoba, która bierze udział w prowadzonych zajęciach, stała się na miarę swoich możliwości jak najbardziej samodzielna. Na tym nam najbardziej zależy. Po rozeznaniu rynku widzimy, że są konkretne obszary, w których nasi podopieczni mogą znaleźć pracę. Do podjęcia zatrudnienia przygotowujemy uczestników w kilku profilach. Mamy profil rękodzielniczy, remontowo–techniczny, kulinarny, pielęgnacji terenów zielonych oraz profesjonalnego sprzątania wewnętrznego i zewnętrznego, a poszczególne zajęcia odbywają się w pracowniach – powiedziała Elżbieta Zaradkiewicz, kierownik WTZ.

Umiejętności artystyczne można rozwijać w profilu rękodzielniczym. W Pracowni Witrażu uczestnicy zajęć za pomocą specjalistycznego sprzętu tworzą piękne witraże. Maszyny do szycia, materiały i zaangażowanie – tyle potrzeba, by z Pracowni Krawieckiej wyszły różnorodne maskotki, pluszaki, poduszki i inne przedmioty, które zachwycają wyglądem i starannym wykonaniem. Podopieczni WTZ tworzą również biżuterię z użyciem najróżniejszych materiałów, np. sznurków i kamyków.

O estetycznym wymiarze nie zapominają uczestnicy zajęć w Pracowni Remontowo–Technicznej. Tam wykonują np. ozdoby z drewna (które później są ręcznie malowane i ozdabiane) lub meble ogrodowe ze skrzynek. Efekty pracy w tym profilu niosą korzyść wszystkim podopiecznym WTZ. Własnoręcznie wykonane meble uprzyjemniają przerwy kawowe, które – gdy tylko pozwala na to pogoda – odbywają się na świeżym powietrzu w ogrodzie. W przywarsztatowym ogródku rosną sezonowe warzywa i owoce.  Zajmują się nim uczestnicy zajęć w Pracowni Ogrodniczo–Florystycznej, którzy oprócz tego uczą się pielęgnacji roślin i tworzenia kompozycji kwiatowych. Dzięki ich pracy Pracownia Kulinarna otrzymuje świeże produkty, z których może wyczarować pyszne dania. Tam podopieczni WTZ zdobywają umiejętności przydatne w życiu codziennym, takie jak gotowanie i utrzymywanie porządku w kuchni.

W przygotowaniu do wejścia na rynek pracy pomagają zajęcia w Pracowni Umiejętności Społecznych i Doradztwa Zawodowego, gdzie uczestnicy mogą liczyć na profesjonalną pomoc. Do zwiększenia umiejętności społecznych przyczyniają się zajęcia w nowo otwartej Pracowni Komunikacji – uczestnicy uczą się nie tylko porozumiewania z drugim człowiekiem, ale też poruszania się w przestrzeni miejskiej i różnych instytucjach.

Duże możliwości zatrudnienia dają zajęcia w Pracowniach Profesjonalnego Sprzątania: Wewnętrznego i Zewnętrznego. Tam uczestnicy zdobywają wiedzę m.in. na temat technik sprzątania i środków czystości.

O rozwój fizyczny podopiecznych dbają pracownicy Pracowni Fizjoterapii, gdzie odbywają się zajęcia fitness i ćwiczenia fizyczne, które podnoszą wydolność i sprawność osób niepełnosprawnych. W rehabilitacji ruchowej pomaga profesjonalny sprzęt.

Przybyli na Drzwi Otwarte WTZ mogli zwiedzić wszystkie pracownie i ogród oraz zapoznać się z ofertą rehabilitacyjną ośrodka. Czas prezentacji umilał poczęstunek. Przygotowano również niespodziankę: zajęcia muzyczne dla przyszłych podopiecznych WTZ, w trakcie których rodzice osób niepełnosprawnych mogli zdobyć szczegółowe informacje na temat działalności placówki.

Warsztat Terapii Zajęciowej funkcjonuje przez 11 miesięcy w roku, w tym czasie może zaoferować pomoc 50 osobom niepełnosprawnym. Jak podkreślają pracownicy, w Warsztacie Terapii zajęciowej drzwi otwarte są… zawsze. 

  Monika Szałas Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15803 

Print Friendly, PDF & Email