Elbląg: Polski Związek Niewidomych świętuje

Elbląg: Polski Związek Niewidomych świętuje
Fot. Adminstrator

Międzynarodowy Dzień Białej Laski jest świętem osób niewidomych i niedowidzących. Po raz pierwszy obchodzone było w 1964 roku. Członkowie i sympatycy elbląskiego koła Polskiego Związku Niewidomych po raz kolejny w dniu swojego święta spotkali się w Kawiarni u Aktorów.

15 października to dzień, w którym niewidomi i niedowidzący w wielu krajach mogą zwrócić uwagę całemu społeczeństwu na swoje problemy wynikające z ich niepełnosprawnosci. Biała laska pomaga niewidomym w poruszaniu się w miejskiej przestrzeni. Umożliwia ona rozpoznanie terenu i sygnalizuje innym użytkownikom ruchu pieszego dysfunkcję wzroku. Pomysłodawcą laski był James Biggs, który stracił wzrok w wyniku wypadku w 1921 roku. Białe laski początkowo upowszechniły się w Anglii w latach 30. minionego stulecia.

Podczas uroczystości w Kawiarni u Aktorów za wieloletnią działalność na rzecz osób niewidomych i słabowidzących PZN w Elblągu nagrodził Tadeusza Milewskiego, byłego dyrektora PZN w Olsztynie. Był on współzałożycielem i dyrektorem ośrodka rehabilitacyjno–leczniczego „Labirynt” oraz przewodniczącym stowarzyszenia „Cross”. Został też odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

– Proszę państwa, ja nie wiem co powiedzieć – mówił po wręczeniu nagrody Tadeusz Milewski. – Cieszę się, że przez okres tych 43 lat potrafiłem zjednać osoby niewidome i słabowidzące we wspólnej rodzinie. Chciałbym pogratulować pani prezes i całemu zarządowi, że potrafiliście tę ideę wspólnoty zaszczepić także tu, w Elblągu – dodał.

Z rąk władz elbląskiego koła PZN podziękowania i drobny upominek otrzymał także prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Podarowano mu pracę artystyczną wykonaną podczas warsztatów arteterapii.

– Dziękuję za te miłe słowa kierowane pod moim adresem. Chciałbym życzyć państwu wszystkiego, co najlepsze. Przede wszystkim dużo zdrowia, bo to jest najważniejsze. Dużo ciepła i dobrych kontaktów ze wszystkimi w mieście – zwrócił się do gości Witold Wróblewski.

– Najważniejsze jest to, że osoby niewidome i słabowidzące przychodzą tu do nas w dniu ich święta. Dla niech jest to ważny dzień, integrują się tu wzajemnie ze sobą. W tak dużym gronie spotykamy się rzadko. Mamy trzy takie duże wydarzenia. Jest to Dzień Białej Laski, wigilia Bożego Narodzenia i Dzień Kobiet, który od lat organizujemy 8 marca – mówi Janina Maksymowicz, prezes Polskiego Związku Niewidomych Koło Elbląg. – Dużo na rzecz osób niewidomych już zostało zrobione, także tu, w Elblągu. Jest jednak jeszcze wiele miejsc, które należałoby poprawić, dostosowując przestrzeń publiczną, tak by była łatwiejsza do opanowania przez osoby niedowidzące. Bardzo pomocnym rozwiązaniem byłaby informacja głosowa informująca o numerze linii, którą porusza się nadjeżdżający na przystanek tramwaj.

PZN w Elblągu w najbliższym czasie dla osób niewidomych i słabowidzących organizuje warsztaty rękodzieła i warsztaty carvingu (rzeźbienia w owocach i warzywach). W listopadzie planowany jest wyjazd do teatru operowego w Bydgoszczy na spektakl pt. „Hrabina Marica”. W kalendarzu wpisano też udział w mistrzostwach Polski w brydżu sportowym. W grudniu po raz kolejny planowane jest spotkanie wigilijne. W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca organizowane są też spotkania tematyczne. W ten najbliższy (5.11) będzie spotkanie dotyczące bezpieczeństwa pieszego w ruchu drogowym. Elbląscy policjanci opowiedzą o zagrożeniach i zwrócą uwagę na to, by podczas coraz krótszych dni być widocznym dla kierowców.

– W każdy wtorek są warsztaty muzyczne, w środy spotykają się warcabiści i szachiści, w czwartki chodzimy na bowling, w piątki odbywają się zajęcia ze strzelania, w sobotę chodzimy na basen. Początkowo na zajęcia na basenie zapisane były 4 osoby, dziś jest ich 20. Codziennie dla tych ludzi mamy ofertę, z której mogą skorzystać – informuje Janina Maksymowicz.

Fot. Mateusz Misztal

  MM Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 19047 

Print Friendly, PDF & Email