Elbląg podsumował „Lato w mieście”

Elbląg podsumował „Lato w mieście”
Fot. Pixabay

Zbliża się koniec wakacji. We wtorek uczniowie ponownie wrócą do szkół. W trakcie minionych dwóch miesięcy miasto Elbląg starało się umilić mieszkańcom czas, szczególnie tym najmłodszym.

– Wakacje miały miejsce w okresie pandemii koronawirusa i w związku z tym, na pewno tych atrakcji, które zorganizowały podległe miastu jednostki było mniej niż w poprzednich latach. Niemniej jednak kilkadziesiąt tysięcy i mieszkańców i osób z poza Elbląga skorzystało z różnorodnych form wypoczynku, jakie zostały zaproponowane – wskazuje Janusz Nowak, v-ce prezydent Elbląga. – Zdecydowana większość dzieci, młodzieży, ale również w towarzystwie rodziców i dziadków, skorzystała z oferty przygotowanej przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji – dodaje.

MOSiR tego lata odnotował 51 tysięcy wejść na swoje obiekty.

Jak przekazał v-ce prezydent Elbląga, COVID-19 sprawił, że nie można było zorganizować półkolonii, które w ubiegłych latach cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. – W tym roku, w te wakacje,  tylko dwie szkoły zorganizowały półkolonie. Spora część dzieci nie wyjechała z miasta i dlatego zdecydowaliśmy, aby ta oferta miasta była jak najlepsza, aby tych atrakcji, ograniczonych co prawda z powodu koronawirusa, było jak najwięcej – zaznacza Janusz Nowak.

Jedną z atrakcji tegorocznych wakacji była otwarta miesiąc temu (opóźnienie wynikało z powodu pandemii koroanwirusa) wieża katedralna. – Cieszy się ona bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów. Drugą formą letniego wypoczynku, która również cieszyła się dużym zainteresowaniem, było kino letnie i myślę, że weźmiemy to pod uwagę również w kolejnych latach – dodaje Nowak.

Oferty dla dzieci przygotowały wszystkie instytucje kultury podległe samorządowi – także Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Wakacje w liczbach

– Zaczęliśmy wakacje w tym roku 29 czerwca i kończymy je 31 sierpnia. Udostępniliśmy takie obiekty jak Centrum Rekreacji Wodnej, Hala Sportowo-Widowiskowa przy ulicy Grunwaldzkiej, kryte Lodowisko Helena, Tor Wrotkarso-Łyżwiarski Kalbar, stadion piłkarski przy ul. Agrykola i dodatkowo boisko do siatkówki plażowej na Starym Mieście. Wykorzystaliśmy także park miejski Bażantarnia oraz Górę Chrobrego – wylicza Andrzej Bugajny, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

W „Wakacjach z Mosirem” uczestniczyło 3 950 osób. Tor wrotkarski Kalbar odwiedziło prawie 11 tysięcy osób, a „Dolinka” zanotowała ponad 32 tys. odwiedzin.

W czasie wakacji zorganizowano 45 imprez sportowych. – Sami byśmy nie dali rady tego wszystkiego zrobić. Muszę tu wielki ukłon zrobić w kierunku ludzi do których się zgłosiliśmy i którzy nam pomogli. To są przede wszystkim kluby sportowe. Mocno w to wszystko włączyły się Start Elbląg, Olimpia Elbląg, Team Karaś, UKS „Szóstka”, Elbląski Klub Orienteeringu, UKS Viking i wiele, wiele innych instytucji, takich jak chociażby policja elbląska – mówi Andrzej Bugajny i dodaje, że na każdym kroku dbano o zachowanie reżimu sanitarnego.

Kulturalne wakacje w mieście

– Instytucje kultury borykały się z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa związanego z pandemią COVID-19 i ograniczeniami przez to narzuconymi jeśli chodzi o jakiekolwiek imprezy kulturalne. Pomimo tego, staraliśmy się, aby nasze instytucje kultury przygotowały ofertę nie tylko czegoś dla ciała, ale również dla ducha – zaznacza Adam Jocz, dyrektor departamentu promocji, kultury i turystyki UM. – Dużym zainteresowaniem w Muzeum Archeologiczno-Historycznym cieszyły się wakacyjne spotkania z historią, odbyło się 17 takich spotkań – dodaje.

Na dziedzińcu Muzeum odbywały się również seanse filmowe w ramach „Letniego kina pod chmurką”, które jak zaznaczył Adam Jocz, cieszyły się równie dużym zainteresowaniem. Ponadto propozycje dla elblążan przygotowały także inne instytucje. W swoje progi zaprosiła Biblioteka Elbląska, atrakcje przygotowała także Elbląska Orkiestra Kameralna. Muzycznie było także na Starym Mieście – wszystko za sprawą akcji „Uwolnić Stary Rynek”. Do śpiewania zachęcały także elbląskie „Diamenty” w ramach akcji „Śpiewanie z diamentami”.

Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email