Elbląg: „Palący problem” – Światowy Dzień Bez Papierosa

Elbląg: „Palący problem” – Światowy Dzień Bez Papierosa
Fot. Adminstrator

Światowy Dzień Bez Papierosa, to święto organizowane ze względu na wciąż rosnącą liczbę osób uzależnionych od nikotyny. Elblążanie – chcąc zwrócić uwagę na negatywne skutki działania papierosów – przemaszerowali ulicami miasta z licznymi transparentami.

Zwiększająca się liczba zachorowań na schorzenia wywołane paleniem papierosów zaalarmowała  Światową Organizację Zdrowia. W ramach profilaktycznej kampanii Organizacja ustanowiła dzień 31 maja Dniem Bez Papierosa, co sprawiło, że dziś możemy uczestniczyć w licznych, antytytoniowych happeningach na całym świecie, w tym także w Elblągu.

Stanowcze „NIE” dla tytoniu

Elblążanie po raz kolejny pokazali, że są przeciwko nikotynowym chmurom dymu. Tegoroczne, dziewiąte już obchody Dnia Bez Papierosa zatytułowano „Młodość wolna od papierosa”. Końcową stacją marszu był Plac Jagiellończyka, gdzie licznie przybyła młodzież głośno skandowała antytytoniowe hasła. – Hej, hej, hej dzieciaki, chcemy was dziś wszystkich uświadomić – śpiewali pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Elblągu.

– Organizujemy takie marsze by zaangażować do promocji zdrowia przede wszystkim młodzież, a temat palenia wybieramy dlatego, że mimo iż jest to temat popularny i dobrze znany, to na rynku pojawiają się coraz nowsze wyroby tytoniowe jak np. e–papierosy. W walce z papierosami chodzi głównie o nasze zdrowie i życie. Zawsze trafi się ktoś, kto zapłaci najwyższą cenę. Przekazując wiedzę młodszemu pokoleniu, chcemy za ich pośrednictwem uświadamiać wszystkich innych – powiedziała Halina Nowik, Przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Elblągu.

Uczniowie i nauczyciele na medal

Jak co roku inicjatywa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów z elbląskich szkół.  – W środowisku młodzieży, palenie jest spostrzegane jako coś modnego. Jest to smutne, bo takie właśnie rozumowanie przekazywane będzie coraz młodszym ludziom. Wziąłem udział w tej inicjatywie, ponieważ uważam, że powinniśmy walczyć z rosnącą liczbą osób wpadających w nałóg – powiedział Łukasz Ostrowski, osiemnastoletni uczeń Technikum Mechanicznego.

Ogromny wkład w powodzenie różnych akcji na rzecz zdrowia mają opiekunowie i nauczyciele.

–  To oni wykonują pierwszy krok w stronę propagowania zdrowego stylu życia, a młodzież widząc to, bardzo chętnie się angażuje, przygotowuje różne występy i scenki teatralne na ten temat – dodaje Halina Nowik.

Dzisiejszy marsz nie jest jedyną akcją na rzecz zdrowego stylu życia. – Oprócz tego marszu organizujemy w szkołach także profilaktykę antytytoniową – powiedziała Jolanta Popiołek z Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Elblągu. Przykładem może być organizowany od ośmiu lat konkurs „Nie pal – żyj dłużej” polegający na przekazywaniu wiedzy o negatywnych skutkach palenia.

Można śmiało powiedzieć, że dzięki takim inicjatywom jak marsz z okazji Światowego Dnia Bez Papierosa dziesięcioletnia Oliwia Ciuła, uczennica z Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu, znalazła pomysł na walkę z papierosami: – Trzeba mówić osobom, które palą, by nie robiły tego przy nas, że dla nas to śmierdzi. Trzeba mówić im, że przebywając z nimi my też się uzależniamy. Palenie bierne jest gorsze. Powinni nas zrozumieć.

Nagrody za hasła

Po zakończonym marszu na Placu Jagiellończyka odbyło się ogłoszenie wyników konkursu na najlepsze hasło antytytoniowe uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Elbląga oraz wręczenie nagrody rzeczowej (piłki) dla szkoły, której hasło zwyciężyło. W kategorii szkół gimnazjalnych wygrało Gimnazjum nr 6 z hasłem: „Młode serce, silna wolna. Na papierosa to nie pora!” z kolei wyróżnienie otrzymała Szkoła Podstawowa nr 15 za transparent z hasłem: „Nie truj mnie proszę! Ja tego nie znoszę. Ocal moje zdrowie, bo umrę w chorobie”.

Nastąpiło też, ogłoszenie wyników konkursu literackiego pn. „Młodość wolna od tytoniu” na esej o tematyce antytytoniowej. Tutaj nagrodzono: Zuzannę Chojnowską (Zespół), Jarosława Kuterę oraz Jakuba Wrzoska (wszyscy z Zespołu Szkół Pijarskich) a także Mateusza Cioska z Zespołu Szkół Gospodarczych.  

Marsz organizowany był przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Elblągu przy współpracy z Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych w Elblągu, Przedsiębiorstwem Podmiotu Leczniczego Nowik, Najdek, Bajczyk i wspólnicy Szkol–Med. oraz Zespołem Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu.

  Agnieszka Malinowska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15903 

Print Friendly, PDF & Email