Elbląg: Opowiem ci swoją historię

Elbląg: Opowiem ci swoją historię

Już dziś (czwartek) o 17:00 zapraszamy do CSE Światowid na wernisaż wystawy „Odnalezione korzenie” i happening plastyczny. Działania podsumują projekt „Łączymy historie”, realizowany w ramach Funduszu Społecznego Grupy Żywiec.

W trakcie wystawy zaprezentowane zostaną efekty warsztatów genealogicznych, digitalizacyjnych i plastycznych.

Wielu elblążan dotarło do nieznanych faktów na temat swoich bliskich, często rozsianych po Polsce lub nawet całym świecie – także zaginionych lub takich, z którymi kontakt przez lata mocno się rozluźnił. Dzięki relacjom uczestników projektu dowiemy się, się jakie są efekty tych osobistych poszukiwań – bardzo ważnego etapu na drodze odkrywania swojej tożsamości rodzinnej i lokalnej.

Uczestnicy zajęć stworzyli również własne rodzinne albumy i drzewa genealogiczne. Będzie je można obejrzeć w trakcie wystawy.

Zwiedzający będą mogli także skorzystać ze specjalnie przygotowanego stanowiska multimedialnego, gdzie wysłuchają nagrania porywającej historii dzielnej Janki – ciotki jednej z uczestniczek warsztatów. „Jako jedynej z uczestników udało mi się odnaleźć w czasie zajęć nazwisko mojej Babci oraz jej sióstr na stronach Polskiej Deklaracji o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych z okazji 150 rocznicy Deklaracji Niepodległości.” – słyszymy w opowieści. „ Z odmętów Internetu wyłowiłam skan kolejnego dokumentu […] . Na stronach tej książki odnalazłam spisy wszystkich klas[…] . I była tam ! Ostatnia siostra, wówczas 17–letnia, w klasie maturalnej.”

Dzięki warsztatom, pani Monika dotarła do kolejnych zdjęć. „Gdy patrzy się na tę fotografię szczęśliwej rodziny trudno przyjąć obojętnie fakt, że za kilka lat już ich nie będzie, że ich losy tak tragicznie się pogmatwają”. Zainteresowanych losami Janki zapraszamy do wysłuchania całej opowieści. Stoisko dostępne będzie tylko w trakcie wernisażu.

Na wernisaż zapraszamy także dzieci. Dla nich przygotowaliśmy happening plastyczny „Najdłuższa ulica w Elblągu” oraz słodki poczęstunek.

Wernisaż wystawy „Odnalezione korzenie” odbędzie się w czwartek 26 kwietnia o godz. 17:00 w holu głównym CSE „Światowid”. Wystawę można zwiedzać do 11 maja.

  Małgorzata Maciejewska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18031 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.