Elbląg: O życiu niewidomych

Elbląg: O życiu niewidomych
Fot. Adminstrator

 O tym, czego potrzebuje niewidomy uczeń i jak wygląda codzienne życie osób z niepełnosprawnością wzroku, opowiadały uczniom Szkoły Podstawowej nr 25 członkinie z Polskiego Związku Niewidomych. To pierwsza inicjatywa w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Białej Laski.

W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Białej Laski Szkoła Podstawowa nr 25 rozpoczęła cykl działań, których celem jest kształtowanie wrażliwości społecznej poprzez pokazanie uczniom, z jakimi problemami na co dzień mierzą się osoby niewidome i niedowidzące. Przez cały tydzień nauczyciele będą realizowali z dziećmi scenariusze zajęć („W świecie osób niewidomych” dla klas młodszych oraz „Życie w ciemności” dla klas starszych), a każdego dnia uczniowie będą mogli poznać różne aspekty życia niepełnosprawnych. Inauguracją cyklu było spotkanie z przedstawicielkami elbląskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych.

– O niewidomych dzieci wiedzą, że tacy ludzie istnieją, poruszają się przy pomocy białej laski i psa przewodnika, ale szczegółów nie znają. Nie wiedzą, jak uczą się dzieci niewidome, jak radzą sobie z najprostszymi czynnościami, np. z rozpoznawaniem monet czy laniem wody w taki sposób, by jej nie przelać – mówiła Iwona Czarnuszka. – Uczniowie przekonują się, że nie widząc, można jeszcze dużo rzeczy zrobić – dodała członkini PZN.

Dzięki prezentacji dzieci mogły dowiedzieć się, jak wygląda codzienne życie osób z niepełnosprawnością wzroku: z jakimi trudnościami zmagają się każdego dnia, jaki sport uprawiają czy jakich pomocy szkolnych potrzebują niewidomi uczniowie.

– Zaczynamy od filmu pt. „N jak niewidomy”, prezentujemy sprzęt edukacyjny i sportowy, opowiadamy o trudnościach dnia codziennego. Chcemy przybliżyć, jak funkcjonujemy, jak żyjemy. Nasze prezentacje spotykają się z dużym zainteresowaniem: każda rzecz, którą dzieci dostają do ręki, budzi niepokój, ale i ciekawość, bo chyba nie do końca wyobrażają sobie, jak wygląda ta niepełnosprawność. Dopiero w momencie, gdy biorą coś do ręki, zdają sobie sprawę, że to nie jest tak, jak w normalnej szkole, że jednak dzieci niepełnosprawne muszą dołożyć więcej starań, żeby się wykształcić. Uczniowie zadają różne ciekawe pytania, np. jak niewidomy śni, nie znając obrazów, nie widząc kolorów, jak dzieci z niepełnosprawnością wzroku uczą się chodzić. Emocje są ogromne – powiedziała Janina Maksymowicz, prezes elbląskiego Koła PZN.

Spotkanie z prezentacją to jednak nie wszystko, co działo się w Szkole Podstawowej numer 25.

– Ze względu na to, że jesteśmy szkołą integracyjną, chcemy niepełnosprawność pokazać i przybliżyć dzieciom. Chodzi też o akceptację: mamy w szkole różnych uczniów, zależy nam, żeby uwrażliwiać dzieci na każdą niepełnosprawność. Dziś (16.10) zaprosiliśmy panie z PZN, oprócz tego uczniowie ze wszystkich klas mieli możliwość na przerwach uczestniczyć w warsztatach „Czytam przez dotyk” – z zasłoniętymi oczami poznawały litery o różnej fakturze. Przez cały tydzień będą się u nas obywały cykliczne wydarzenia związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Białej Laski – tłumaczyła Kamila Szyrwińska, jedna z inicjatorek obchodów.

We wtorek uczniowie gimnazjum będą zwiększać wrażliwość społeczną elblążan: na terenie miasta rozdadzą mieszkańcom ulotki „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie”, z których można dowiedzieć się, jak zachowywać się w towarzystwie osób niewidomych. Tego dnia dzieci na warsztatach „Lepienie w ciemności” będą również  miały okazję poczuć się jak osoby z niepełnosprawnością wzroku. Z kolei 18 października uczniowie podczas warsztatów „Malowanie z zamkniętymi oczami” wcielą się w rolę ociemniałego artysty, a na zajęciach wychowania fizycznego – pokonać labirynt ciemności. W czwartek dzieci będą „oglądać świat stopami”, czyli spacerować boso po szlaku stworzonym z materiałów o różnych fakturach. Tego dnia na własnej skórze doświadczą, z jakimi trudności w poruszaniu spotykają się osoby niewidome. Z kolei 20 października uczniowie wezmą udział w warsztatach plastycznych pn. „Świat malowany zamkniętymi oczami” oraz w grze Goal–Ball.

Zakończeniem cyklu będzie Międzyprzedszkolny konkurs plastyczny pt. „Najpiękniejszy widok dla moich oczu”. 

  MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16681 

Print Friendly, PDF & Email