Elbląg: O przyjemności czytania (nie tylko kryminałów)

Elbląg: O przyjemności czytania (nie tylko kryminałów)
Fot. Adminstrator

Od wielu lat popularność kryminału jako gatunku nie słabnie, wprost przeciwnie – wciąż pojawiają nowi autorzy, nowe tytuły i serie. O tym czemu lubimy czytać kryminały i przyjemności czytania, w piątek 9 marca, o godz. 18.00 w sali kinowej Biblioteki Elbląskiej będzie można porozmawiać z autorami książki „Kryminalna odyseja oraz inne szkice o czytaniu i pisaniu” – antropologiem kultury Wojciechem Bursztą i antropologiem kultury i autorem kryminałów w jednej osobie, czyli Mariuszem Czubajem. Rozmowę poprowadzi Jacek Nowiński.

O książce z opisu wydawnictwa Oficynka:

„Kryminalna odyseja oraz inne szkice o czytaniu i pisaniu” to książka o literaturze kryminalnej, przed dekadą ledwie raczkującej w Polsce, dzisiaj wielkim terytorium nieustającej produkcji literackiej setek autorów i autorów znad Wisły, którzy na księgarskich półkach rywalizują z uznanymi sławami i debiutantami z Europy i świata. Kryminalne tsunami jest faktem i póki co nie widać oznak odpływu czy objawów wysychania źródeł tego niewątpliwego fenomenu. W zbiorze esejów Burszta i Czubaj przyglądają się kryminalnemu światu z dwóch podstawowych perspektyw – jako antropolodzy i okiem zawodowego pisarza, jakim jest już dzisiaj autor „Piątego Beatlesa” i innych powieści. Łącząc w sobie te podwójne kompetencje, autorzy zachęceni ideą „antropologii zaułków i szczelin” Clifforda Geertza tropią mniej oczywiste konteksty, których ujawnienie pozwala rozjaśnić tajemnice powodzenia literatury wprawdzie produkowanej przemysłowo, ale zawsze, w jej najlepszych emanacjach, naznaczone autorską sygnaturą.

Kryminał to dzisiaj także źródło wiedzy o popkulturowej historii i pamięci, dla których ujawnienia zbrodnia i kara bywają niekiedy wyłącznie pretekstem. W kropli dobrego kryminału widać akweny historii i teraźniejszości, których próżno szukać w oficjalnej, uczesanej wizji medialnej.

  Aleksandra Buła Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17707 

Print Friendly, PDF & Email