Elbląg: O Drodze Św. Jakuba w Klubie Aktywnego Seniora

Elbląg: O Drodze Św. Jakuba w Klubie Aktywnego Seniora

Na lipcowe spotkanie działającego przy CSE „Światowid” w Elblągu Klubu Aktywnego Seniora zapraszamy w najbliższy piątek (27 lipca) o godz. 15.00 do Galerii Nobilis. Tym razem uczestnicy spotkają się z Tamarą Frączkowską, która opowie o Pomorskiej Drodze św. Jakuba.

Pomorska Droga św. Jakuba zaczyna się na Litwie i przez Rosję dochodzi do Polski, gdzie przebiega m.in. przez Braniewo, Frombork, Tolkmicko, Elbląg i dalej przez Gdańsk, Lębork, Koszalin i Szczecin. Następnie  wchodzi do Niemiec, gdzie łączy się z kolejnymi, europejskimi Drogami św. Jakuba. Siecią tych dróg opleciona jest cała Europa, a wszystkie one zmierzają do Hiszpanii, gdzie na jej północno–zachodnim krańcu, w mieście Santiago de Compostela, złożone są szczątki św. Jakuba Apostoła. Wszystkie te drogi łączy wspólna nazwa Camino de Santiago.

– Drogami tymi wędruję od 2013 roku, zarówno w Polsce jak i w Hiszpanii – mówi Tamara Frączkowka. – W Hiszpanii wędrowałam dwukrotnie, dwiema różnymi drogami Camino, a w 2013 roku przeszłam samotnie – z plecakiem, w którym mieścił się cały mój dobytek – 330 km z miasta Leon do Santiago de Compostela.

W 2016 roku, również samotnie, przeszła 380 km z miasta Oviedo do Santiago de Compostela i dalej na Finisterra (tzn. Koniec Ziemi) nad brzeg Oceanu Atlantyckiego. Również w tym roku planuje wyruszyć na Camino w Hiszpanii.

Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jak narodziła sie idea pielgrzymowania drogami Camino de Santiago, kto może wybrać się w taką drogę, jak się do niej przygotować i co ze sobą zabrać. Gość spotkania, Tamara Frączkowka, pokaże także zdjęcia wykonane podczas wędrówek, ukazujące piękno dróg Camino de Santiago.

– Zanim ktoś zdecyduje się na wyprawę do Hiszpanii, może zacząć wędrować właśnie blisko Elbląga – mówi. – Oczywiście długość odcinków i stopień trudności dostosuję do potrzeb i kondycji uczestników.

Przypomnijmy, Klub Aktywnego Seniora spotyka się w „Światowidzie” w związku z realizacją projektu „Kultura dla seniora – senior dla kultury”, który dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

  CSE ”Światowid” Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18480 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.