Elbląg: Niepełnosprawni a referendum

Elbląg: Niepełnosprawni a referendum
Fot. Adminstrator

Prezydent Elbląga zapewnia, że osoby niepełnosprawne będą miały możliwość głosowania w referendum, w lokalach obwodowych dostosowanych do ich potrzeb. Urząd Miejski zorganizuje także transport do wybranego lokalu wyborczego.

Aby zagłosować w takim lokalu należy zgłosić się do Departamentu Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Elblągu do dnia 1 września 2015 r. w celu złożenia wniosku o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania znajdującym się na obszarze miasta Elbląg.

Na terenie miasta Elbląg znajdują się następujące lokale dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych osób uprawnionych do udziału w referendum:

-Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy, Koło PSOUU w Elblągu, ul. Szarych Szeregów 32

– Przedszkole Niepubliczne „Akademia Krasnoludków”, ul. Macieja Kalenkiewicza 24

– Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług, ul. Obrońców Pokoju 44

-Szkoła Podstawowa Nr 15, ul. Modlińska 39

– NZOZ Młodzieżowy Ośrodek Terapeutyczny KARAN, ul. Królewiecka 197

– Gimnazjum Nr 2, ul. Robotnicza 173

– Szkoła Podstawowa Nr 6, Aleja Józefa Piłsudskiego 4

– Zespół Szkół Gospodarczych, ul. Królewiecka 128

– Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Nr 1, ul. Mikołaja Kopernika 27

– Dom Pomocy Społecznej „NIEZAPOMINAJKA”, ul. Toruńska 17

– IV Liceum Ogólnokształcące, ul. Henryka Sienkiewicza 4

– Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Generała Józefa Bema 37

– Przedszkole Nr 14, ul. Michała Bałuckiego 17

– Przedszkole Nr 18. ul. Romualda Mielczarskiego 47

– Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Nr 2, ul. Polna 8A

– Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Aleja Grunwaldzka 137

– Zespół Szkół Technicznych, ul. Artura Grottgera 71

– Gimnazjum Nr 6, ul. Rawska

Zgłoszenia należy dokonać w dniu głosowania pod numerem telefonu: 55/ 239–33–99

Ponadto każdy niepełnosprawny powinien wiedzieć, iż:

Niepełnosprawna osoba uprawniona do udziału w referendum, wpisana do rejestru wyborców w danej gminie ma prawo do uzyskiwania informacji o: terminie referendum oraz godzinach głosowania, właściwym dla siebie okręgu wyborczym i obwodzie głosowania, lokalach obwodowych komisji ds. referendum znajdujących się najbliżej miejsca zamieszkania osoby niepełnosprawnej, w tym o lokalach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, warunkach dopisania niepełnosprawnej osoby uprawnionej do udziału w referendum do spisu wyborców w wybranym przez nią obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce jej stałego zamieszkania, podmiotach uprawnionych do udziału udział w referendum, warunkach oraz formach głosowania.

Informacje te są przekazywane niepełnosprawnej osobie uprawnionej do udziału

w referendum, na jej wniosek, w Urzędzie Miejskim w Elblągu, po podaniu nazwiska, imienia (imion) oraz adresu stałego zamieszkania.

Informacje, o których mowa wyżej, są także dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej oraz podawane do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty w danej gminie.

Każda osoba uprawniona do udziału w referendum może także głosować korespondencyjnie. Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez osobę uprawnioną do udziału w referendum w Departamencie Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Elblągu najpóźniej w 15 dniu przed dniem referendum, tj. do 24 sierpnia 2015 r. Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

Zgłoszenie musi zawierać: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL, oznaczenie referendum, adres na który ma być wysłany pakiet wyborczy, albo deklarację osobistego odbioru pakietu wyborczego, oświadczenie o wpisaniu osoby uprawnionej do udziału w referendum do rejestru wyborców w danej gminie, żądanie załączenia nakładek w alfabecie Braille’a, o ile osoba uprawniona do udziału w referendum ich sobie zażyczy.

Osoba uprawniona do udziału w referendum, nie później niż 7 dnia przed dniem wyborów, otrzyma z Urzędu Miejskiego w Elblągu pakiet wyborczy do rąk własnych, za pokwitowaniem odbioru.

Niepełnosprawni mają również prawo do głosowania przez pełnomocnika. Prawo do głosowania przez pełnomocnika mają:

– osoba uprawniona do udziału w referendum, która najpóźniej w dniu głosowania ukończy 75 lat,

–  niepełnosprawna osoba uprawniona do udziału w referendum posiadająca orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w tym także osoby posiadające orzeczenie organu rentowego o: całkowitej niezdolności do pracy, niezdolności do samodzielnej egzystencji, o zaliczeniu do I gruру inwalidów; o zaliczeniu do II grupy inwalidów, a także osoby о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.

Pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania.

Pełnomocnikiem nie może być:

– osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania.

– mężowie zaufania.

– osoby kandydujące w wyborach.

Niepełnosprawna osoba uprawniona do udziału w referendum może głosować osobiście w lokalu wyborczym w obwodzie głosowania właściwym dla jej miejsca zamieszkania. Może także głosować w wybranym przez siebie lokalu wyborczym, w tym także w lokalu dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych na obszarze gminy. W tym celu powinna złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce jej stałego zamieszkania. Wniosek składa się w Urzędzie Miejskim w Elblągu najpóźniej w dniu 1 września 2015 r.

Informacja o lokalach obwodowych komisji ds. referendum dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Elblągu oraz w obwieszczeniu Prezydenta Miasta o numerach i granicach obwodów głosowania.

Niepełnosprawna osoba uprawniona do udziału w referendum może także głosować przy użyciu nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a, w lokalu wyborczym. W dniu referendum obwodowa komisja ds. referendum wraz z kartą do głosowania wyda osobie niepełnosprawnej, na jej prośbę, nakładkę na tę kartę.Po oddaniu głosu niepełnosprawna osoba uprawniona do udziału w referendum obowiązana jest zwrócić komisji obwodowej nakładki na karty.

 Niepełnosprawnej osobie uprawnionej do udziału w referendum, na jej prośbę, może pomagać w głosowaniu w lokalu wyborczym inna osoba, w tym także niepełnoletnia. Pomoc ta może mieć tylko techniczny charakter; nie może ona polegać na sugerowaniu sposobu głosowania lub na głosowaniu w zastępstwie tej osoby. Dopuszczalne jest, aby na życzenie niepełnosprawnej osoby uprawnionej do udziału w referendum w pomieszczeniu za zasłoną przebywała osoba udzielająca pomocy. Osobą tą nie może być członek komisji ani mąż zaufania. Natomiast komisja jest obowiązana, na prośbę niepełnosprawnej osoby uprawnionej do udziału w referendum, do przekazania ustnie treści obwieszczeń referendalnych oraz urzędowych informacji Państwowej Komisji Wyborczej zamieszczonych w lokalu komisji obwodowej.

  Łukasz Mierzejewski Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 12897

Print Friendly, PDF & Email