Elbląg: Niecały tydzień do końca głosowania

Elbląg: Niecały tydzień do końca głosowania
Fot. Adminstrator

61 dużych projektów i 12 małych w pięciu okręgach, a do tego 27 ogólnomiejskich.  Które pomysły w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego są warte uwagi?

Budżet Obywatelski to inicjatywa pozwalająca mieszkańcom decydować o przeznaczeniu pieniędzy na realizację pomysłów, które przysłużą się wszystkim. W tegorocznej – szóstej już – edycji do dyspozycji elblążan jest 2,5 mln złotych. Elblążanie mają czas do 9 października, by podjąć decyzję. Można zrobić to przez internet lub osobiście, a w piątek i sobotę dodatkowo zostaną uruchomione mobilne punkty, w których będzie można oddać głos. Od tego roku może to zrobić również młodzież, która ukończyła 16 lat.

Dla wszystkich elblążan

Z projektów ogólnomiejskich na uwagę zasługują szczególnie dwa, odwołujące się do lokalnych tradycji. Wyścigi wioślarskie odbywające się od kilku lat na rzece Elbląg cieszą się coraz większą popularnością, dlatego zakup pięciu smoczych łodzi może zwiększyć atrakcyjność imprezy. Drugi z pomysłów, które wiąże się z wikingami, spodoba się zwłaszcza rodzicom. Linowy plac zabaw dla dzieci na statku „Walkiria” może być okazją do wyjątkowego spędzania wolnego czasu.

Mieszkańcy mogą również głosować na pomysły, które uczynią Elbląg atrakcyjnym i estetycznym. Służyć temu ma rewitalizacja alei Wybrzeże Gdańskie poprzez umiejscowienie tam kwiatowej alei spacerowej, a także utworzenie szlaku postaci historycznych, znanych mieszkańców Elbląga oraz miejsc i wydarzeń, co przyczyni się do lepszej promocji miasta. Podobny cel spełni  odnowienie muszli koncertowej w Bażantarni.

Lista zaakceptowanych pomysłów zawiera też inicjatywy związane ze sportem i rekreacją, takie jak zakup kriokomory dla Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu czy organizacja zawodów sportowych. Mieszkańcy wrażliwi na los zwierząt mogą oddać swój głos na budowę budek lęgowych dla ptaków lub sterylizację kotów wolnożyjących.

A w okręgach…

Zdecydowana większość  zaakceptowanych wniosków to zadania inwestycyjne. Mieszkańcy mogą głosować na rozwiązania, które z założenia mają uczynić ich życie wygodniejszym i bardziej komfortowym.   Na liście w każdym okręgu nie brak pomysłów na  wyremontowanie ulic i chodników, poprawę i budowę infrastruktury rowerowej, stworzenie większej ilości miejsc parkingowych czy polepszenie oświetlenia miejskiego. Tradycyjnie już jest wiele projektów dotyczących rewitalizacji lub utworzenia miejsc rekreacyjnych, np. modernizację boisk czy budowę siłowni na świeżym powietrzu.

W okręgu 1 na liście zadań inwestycyjnych znalazł się jeden pomysł, który zasługuje na uwagę – budowa tężni solankowej na Modrzewinie, dzięki której możliwe będą zdrowe inhalacje. Park Modrzewie ma szansę stać się przyjemnym i miłym dla oka miejscem odpoczynku dla rodzin z dziećmi. Sjesta w parku, która w tym roku cieszyła się sporym zainteresowaniem, pojawiła się na liście małych projektów. Obok niej znajduje się pomysł na aktywizację Zawady poprzez festyn „Bezpieczna Zawada 2018”, wigilię osiedlową oraz szkolenia dla seniorów.

W okręgu 2 mieszkańcy mogą głosować na projekty służące aktywnemu spędzaniu czasu: budowę placu zabaw, boiska do piłki nożnej, ścieżki rowerowej  i siłowni „pod chmurką” . Na liście znalazł się również pomysł na letnie spotkania sąsiedzkie, podczas których można integrować się w lokalnym środowisku.

Zadania inwestycyjne w okręgu 3 dotyczą głównie dróg, chodników i infrastruktury rowerowej. Lista małych projektów jest krótka: zawiera jedynie pomysł na upiększenie terenów zielonych poprzez posadzenie krzewów ozdobnych.

W okręgu 4 pojawia się zaskakująca inicjatywa, która raczej powinna znaleźć się na liście projektów ogólnomiejskich. Jej pomysłodawca chce stworzenia wielkiego przestrzennego napisu ELBLĄG, który miałby z oddali promować miasto. Podobny cel mają koncepcje dotyczące zwiększenia atrakcyjności spacerowej brzegu rzeki Elbląg i stworzenia muralu miejskiego na ścianie Ratusza. W zadaniach inwestycyjnych okręgu 4 jest także plan udostępnienia miejsca wypoczynku dla mieszkańców Zawodzia i utworzenie centrum sąsiedzkich spotkań. Z kolei w małych projektach głosujący mogą wybierać pomiędzy dwiema propozycjami: zajęciami edukacji wodnej „Młodzież na fali” a imprezą sportowo–rekreacyjną „Potyczki rodzinne”.

Wśród zadań inwestycyjnych w okręgu 5 dominują pomysły związane z usprawnieniem komunikacji. Jeden z inicjatyw – utworzenie alei spacerowej w okolicach EUH–E – może ożywić życie studenckie. W tym okręgu mieszkańcy mają szeroki wybór, jeśli chodzi o pomysły na aktywizację społeczności i ciekawe spędzanie wolnego czasu. Na liście małych projektów znajduje się utworzenie lokalnego centrum techniczno–artystycznego w SP4 oraz mini–centrum Gier Planszowych „Planszówka vs Komputerówka”. Jest tam również  organizacja wydarzeń sportowych dla przedszkolaków (Mrówkolandia na sportowo) oraz międzypokoleniowych spotkań uczniów ZS nr 2 i seniorów DPS „Niezapominajka”.

Pełna lista projektów dostępna jest TUTAJ.

Jak głosować?

Na zadania inwestycyjne można oddać trzy głosy, z listy małych projektów można wybrać maksymalnie 2 propozycje, natomiast z ogólnomiejskich  – tylko jedną.

Głosować można za pomocą formularza elektronicznego przez stronę internetową https://bo2018.umelblag.pl/ Ze strony można również pobrać i wydrukować papierową kartę do głosowania. Karty dostępne są także w Biurze Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w Elblągu (ul. Łączności 1), w Informacji Turystycznej (Ratusz Staromiejski), Referacie Obsługi Kierowców (Pl. Dworcowy), Referacie Świadczeń Rodzinnych (ul. Jaśminowa). Wypełnione karty w formie papierowej należy składać w Biurze Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w Elblągu (ul. Łączności 1).

Oprócz tego zostaną uruchomione dwa punkty Budżetu Obywatelskiego:

– w piątek (6 października) w Hipermarkecie E.Leclerc (przy ul. Żeromskiego) w godz. 11–18

– w sobotę (7 października) w Centrum Handlowym OGRODY (ul. Płk Dąbka 152) w godz. 12–18.

Wszyscy mieszkańcy chcący oddać głos powinni podać swoje imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz PESEL. Przed głosowaniem na zadania w poszczególnych okręgach warto sprawdzić do jakiego okręgu głosujący/głosująca należy. W tym celu powstał wykaz ulic w poszczególnych okręgach, dostępny TUTAJ.

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16565 

Print Friendly, PDF & Email