Elbląg na wielkim ekranie

Elbląg na wielkim ekranie
Fot. Adminstrator

Telewizja Elbląska, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” zapraszają na comiesięczne spotkania z filmem dokumentalnym pt. „Elbląg na dużym ekranie”. Projekcja połączona z dyskusją odbędzie się w poniedziałek, 28 września o godz.18.00. Wstęp wolny.
Podczas spotkań zaprezentowane zostaną archiwalne i nowe filmy i reportaże o Elblągu i elblążanach oraz filmy tworzone przez elblążan. Spotkania odbywać będą się w ostatni poniedziałek miesiąca w kinie „Światowid”.  Wieczór pierwszy nosi tytuł „Województwo elbląskie”.

10 lat temu elblążanie w sposób spektakularny i jedyny w historii podjęli próbę demokratycznego wyrażenia i przekazania władzom krajowym swojej opinii na temat przynależności miasta do regionu Pomorza. Opinia ta nie została wysłuchana. Przeprowadzone 10 października 1999 roku konsultacje społeczne nie miały charakteru prawnego i nikt się nimi nie przejął. Było to tym bardziej bolesne, bo miasta takie jak Nowy Dwór Gdański, czy Sztum potrafiły być w podobnych sprawach skuteczniejsze. Nie wykorzystano też animuszu społecznego, poparcia mieszkańców dla idei i tak wyraźnego i jednoznacznego sygnału politycznego. Władza centralna dała elblążanom sygnał, że bardziej liczy się z opinią wyrażaną poprzez blokady i manifestacje uliczne, niż demokratyczne akty.

Województwo elbląskie w 770-letniej historii Elbląga mogło zaistnieć tylko raz. Elbląg zawsze był ważnym ośrodkiem handlowym, kulturalnym i oświatowym, ale nigdy nie był siedzibą władz regionalnych. Województwo istniało krótko, bo zaledwie niecałe ćwierć wieku. Jak wyglądał wówczas Elbląg? Jak oddziaływał na region? Jakie skutki przyniosło powstanie, a później likwidacja województwa elbląskiego? – zapraszamy na projekcję filmów i do dyskusji.
***
Elbląg jest jednym z niewielu z powiatowych miast polskich, posiadających tak bogate archiwa filmowe. Obejmują one zarówno gotowe filmy dokumentalne, kroniki i reportaże, jak I niezmontowane zdjęcia filmowe z okresu przedwojennego, II wojny światowej, jak i lat powojennych po współczesność. Od lat 60-tych do końca lat 80-tych XX wieku działał w naszym mieście, przy Elbląskim Domu Kultury Amatorski Klub Filmowy „Jantar”. Jego założyciel i wieloletni kierownik, Stefan Mula był niestrudzonym dokumentalistą, utrwalającym ważne wydarzenia i codzienne życie miasta. Pomimo olbrzymich trudności w zdobyciu taśmy filmowej i dobrego sprzętu, przez lata zgromadził on zbiór filmów i ujęć, które dziś są bezcennym dokumentem obrazującym Elbląg i życie jego mieszkańców w okresie PRL. Filmoteka ta znajduje się w zbiorach Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu. Dzięki wsparciu Prezydenta Elbląga Henryka Słoniny, obraz ze starych taśm celuloidowych można było przenieść na nośniki cyfrowe. Dokonała tego Telewizja Elbląska pod okiem autora – Stefana Muli. Dzięki wspólnej pracy udało się opisać i skatalogować nawet niezmontowane nagrania, które nigdy wcześniej nie były pokazywane publiczności.

W zbiorach Telewizji Elbląskiej znajdują się też niemieckie filmy sprzed II wojny światowej oraz kronika wojenna II Frontu Białoruskiego, którego żołnierze zdobywali Elbląg. Są też liczne reportaże i dokumentacja filmowa po roku 1990. Telewizja Elbląska od 15 lat dokumentuje i prezentuje swoim widzom codzienne wydarzenia z naszego miasta i regionu. Całość stanowi niezwykle cenną filmotekę, która w dużej części prezentowana będzie podczas kolejnych spotkań z cyklu „Elbląg na dużym ekranie”.

Ci wszyscy, którzy chcą się podzielić swoimi wspomnieniami mogą przynosić pamiątki – fotografie dotyczące Elbląga z minionych lat. Zostaną one zebrane i zeskanowane, a następnie zwrócone właścicielom. Uzyskane w ten sposób materiały planujemy przedstawić na dużym ekranie, na jednym ze spotkań.

Od dziś, 24 września, można odbierać wejściówki na spotkanie w kasie Centrum „Światowid”. Kasa czynna jest od godziny 14.00.

  Oprac. AŚ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 4242

Print Friendly, PDF & Email