Elbląg: Na starówce rządzi chleb, wędliny miody i rękodzieło artystyczne

Elbląg: Na starówce rządzi chleb, wędliny miody i rękodzieło artystyczne
Fot. Adminstrator

Za nami pierwszy dzień tegorocznego Święta Chleba. Ponad dwieście stoisk a na nich: chleb pod wieloma postaciami, wyroby masarnicze, miody, zakwasy, rękodzieło artystyczne i wiele innych. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Na scenie z kolei dzieci z elbląskich placówek oświatwych i zawodowi muzycy. Atrakcji nie brakuje a dziś będzie ich jeszcze więcej. 

Już od rana na elbląskiej starówce pojawiali się pierwsi goście, którzy z zaciekawieniem oglądali stoiska pełne smakołyków i najróżniejszych przedmiotów od drewnianych desek poprzez ceramikę, drewniane figurki po obrusy i poduszki ozdobne. Z biegiem czasu robiło się coraz tłoczniej a elbląska starówka zaczęła tętnić życiem.

– Dniami Elbląga rozpoczynaliśmy wakacje, które dziś dobiegają już końca. Przed nami trzy ostatnie dni wakacji. W tym czasie zapraszamy na elbląską starówkę, na Święto Chleba. Dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że Święto Chleba może się odbyć już po raz trzynasty. Wierzę, że nie będzie ono pechowe i każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy wielu wystawców i bogaty program. Zachęcam wszystkich do odwiedzania i wspólnej zabawy – mówił otwierając tegoroczne Święto Chleba Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga.

Atrakcji rzeczywiście nie brakuje. Oprócz wspomnianego już jarmarku i występów artystycznych na odwiedzających, w pierwszym dniu, czekało wesołe miasteczko, warsztaty muzyczne, nauka śpiewu, rytmiki i muzyki ludowej, strefa programowania i robotów, oficjalna prezentacja drużyny EKS Start Elblągoraz wieczorne koncerty zespołów: Rel!fe Band oraz Las Melinas.

Drugi dzień – jeszcze więcej atrakcji

Możliwość oddania krwi, obóz rycerski, mammobus, wyścigi Smoczych Łodzi, kulturowóz, animacje dla dzieci, występy zespołów z miast partnerskich, warsztaty muzyczno–tanecznych dla dzieci, wspólne gotowanie oraz wieczorne koncerty zespołów Planogram i Vespa. To tylko niektóre z atrakcji jakie czekają dziś na odwiedzających elbląskie Święto Chleba.

Wspólne gotowanie

Na nowoczesnej, wojskowej kuchni polowej, Elbląski Klub Szefów Kuchni oraz młodzież z Zespołu Szkół Gospodarczych od 11:00 będą przygotowywali grochówkę. Posiłek będzie wydawany około godziny 14:00. Przy okazji gotowania będzie można dowiedzieć się wielu ciekawostek kulinarnych i historycznych.
Także dziś od 15:00 rozpocznie się Ślimaka Kulinarna Podróż czyli prezentacja gotowania tradycyjnych potraw ze ślimaków. Dla elblążan zostanie przygotowany ślimak po myśliwsku. W niedzielę 2 września Elbląski Klub Szefów Kuchni zaprasza do wspólnego gotowania tradycyjnego żurku. Rozpoczynamy o godzinie 11:00, aby w porze obiadowej około 14:00 rozpocząć degustację.

Oddaj krew, uratuj życie

Dziś do godziny 14:00 przy okazji Elbląskiego Święta Chleba swoją X akcję oddawania krwi przeprowadzą motocykliści z MotoTeam Elbląg. Przypominamy krew można oddać w Krwiobusie, który stoi przy ulicy Stary Rynek (nieopodal skrzyżowania z ul. Wigilijną). Na honorowych dawców czekają pamiątkowe znaczki.

Odwiedź obóz rycerski i poznaj tajniki wypiekania chleba

Elbląskie Święto Chleba to świetna okazja, aby zapoznać się z techniką wypieku chleba w czasach średniowiecza. Taką okazję stworzy obóz rycerski, który rozłoży się na Bulwarze Zygmunta Augusta. W obozie zostanie odtworzony piec kopułowy. Będą w nim wypiekane chlebki oraz bliny w glinianych patelniach. Będzie także możliwość zapoznania się z techniką w wytwarzanie mąki w różnego typu młynkach ręcznych. Będą żarna rotacyjne oraz stępy do ubijania kaszy. Atrakcje przygotowała Pracowania Garncarnia. Zapraszamy do „Rycerskiego Obozu” dziś od 9:00 do 22:00 i jutro od 10:00–20:00. Dla odwiedzających przygotowano wiele atrakcji, w tym: warsztat garncarski, warsztat mincerza – pokaz wybijania monet, warsztat kowala – prezentacja prac wykonywanych we wczesnośredniowiecznej kuźni, warsztat tkacki. Będą również pokazy walk rycerskich oraz ptaków drapieżnych. Organizatorzy zapraszają także do pracowni zielarskiej i średniowiecznej kuchni. Na odważnych czeka kat miejski… z dybami i toporem. Dziś w Obozie Rycerskim odbędzie się także koncert muzyki dawnej na instrumentach wykonanych na wzór tych z epoki.

Poniżej prezentujemy szczegółowy plan drugiego dnia Święta Chleba

8:00 – 14:00 Krwiobus – możliwość oddania krwi – ul. Stary Rynek

9:00 – 22:00 Jarmark produktów regionalnych – wypieki, produkty żywnościowe oraz rękodzieło i sztuka ludowa – Stare Miasto

9:00 – 22:00 Obóz rycerski – Bulwar Zygmunta Augusta

9:00 – 22:00 Wesołe miasteczko – Wyspa Spichrzów

10:00 – 14:00 Historia Muzyką Pisana – warsztaty muzyczne, nauka śpiewu, rytmiki i muzyki ludowej – Ratusz Staromiejski

10:00 – 17:00 Mammobus – bezpłatne badania mammograficzne – ul. Stary Rynek

10:30 – 16:00 V Wyścigi Smoczych Łodzi – rzeka Elbląg

11:00 Wspólne gotowanie z Elbląskim Klubem Szefów Kuchni – ul. Stary Rynek, przed Ratuszem Staromiejskim

12:00 – 20:00 Strefa programowania i robotów – plac przy katedrze

12:00 – 20:00 Animacje dla dzieci – plac przy Katedrze

12:00 – 15:00 Kulturowóz – warsztaty twórcze – „Dom Sąsiedzki” ul. Warszawska 55

13:00 – 18:00 Występy zespołów z miast partnerskich Elbląga – scena przy katedrze

13:00 – 17:00 Tańcograjka, warsztaty muzyczno–tanecznych dla dzieci – plac przy katedrze

15:00 Ślimaka Kulinarna Podróż – prezentacja gotowania tradycyjnych potraw ze ślimaków wraz z degustacją – ul. Stary Rynek przed Ratuszem Staromiejskim

15:00 – 19:00 Warsztaty muzyczne – Ratusz Staromiejski

18:00 – 21:00 Potańcówka z Wodzirejem – CS Galeria EL

19:00 Koncert zespołu Planogram – scena przy katedrze

20:15 Koncert zespołu VESPA – scena przy katedrze

21:15 Kulturowóz cz. II – parada świateł – Stare Miasto  

  Rafał Sułek Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18696 

Print Friendly, PDF & Email