Elbląg: Na różowo

Elbląg: Na różowo
Fot. Adminstrator

Ulicami miasta przeszedł dziś marsz Marsz Zdrowia „Kocham Cię Życie” organizowany po raz szesnasty przez Elbląskie Amazonki.

– Życie mamy tylko jedno i warto o nie dbać – mówiła Alicja Tomczyk, prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek, rozpoczynając marsz. – Dziś nasze życie jest w kolorze różowym, cieszmy się, uśmiechajmy i pamiętajmy by się badać. Profilaktyka, to najważniejsze o czym musimy pamiętać – dodała.

Następnie elblążanie przeszli ulicami miasta w różowym pochodzie a uczniowie elbląskich szkół nieśli prozdrowotne hasła na transparentach, które miały zachęcać do badania się.

Spośród wszystkich haseł, które zostaną wyeksponowane podczas marszu zostanie wybrane najlepsze, którego autorzy otrzymają specjalna statuetkę – „Jabłuszko Zdrowia” – ufundowaną przez Elbląskie Amazonki. Hasła dwa hasła, ocenione nieco niżej, otrzymają statuetki „Drzewka Zdrowia”. Wszyscy zwycięzcy otrzymają dodatkowo nagrody rzeczowe.

Całość zakończyła się pod Ratuszem Staromiejskim, gdzie na uczestników czekał m.in. poczęstunek przygotowany przez Zespół Szkół Gospodarczych a panie w wieku 50–69 lat miały możliwość wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych m.in. w Mammobusie.

To tylko kilka minut a jakże ważne dla zdrowia

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich – dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje jest nie większe niż przy RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co znacznie zwiększa szansę wyleczenia.

Pamiętajmy, że tylko regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala ocenić, czy w naszym organizmie nie zachodzą niebezpieczne zmiany chorobowe. Niestety zadowalający wynik poprzedniego badania nie zawsze gwarantuje, że obecnie naszemu zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo – nowotwór piersi. Czasami kobiety rezygnują z kolejnych badań, ułatwiając tym samym rozwój choroby. Rak nie boli, w początkowym stadium nie wpływa źle na nasze samopoczucie, przez co często zostaje zdiagnozowany zbyt późno.

  Rafał Sułek  Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16542 

Print Friendly, PDF & Email