Elbląg na dużym ekranie po spotkaniu

Elbląg na dużym ekranie po spotkaniu
Fot. Adminstrator

Co się stało z wsią Łysice? Gdzie produkowano turbiny do elektrowni atomowej w Żarnowcu? Gdzie w połowie lat 80. powstała największa w Polsce mleczarnia? Czym było i gdzie się mieściło Laboratorium Sztuki?

Na te i wiele innych pytań o Elbląg i dawne województwo elbląskie można było znaleźć odpowiedź w trakcie wczorajszego spotkania ”Elbląg na dużym ekranie”. Na ekranie dużej sali kinowej można było obejrzeć dwa filmy:

Pierwszy realizowany w latach 1974 – 1975, drugi z roku 1987. Projekcja zgromadziła około 200 elblążan, nie tylko tych słusznych wiekiem, ale również młodych i najmłodszych, którzy z równym zainteresowaniem śledzili i komentowali elbląskie przemiany. Na spotkanie, otwarte dla wszystkich chętnych i zainteresowanych historią Elbląga, przybyli również miejscowi decydenci – senator i były wojewoda elbląski Władysław Mańkut oraz wicemarszałek warmińsko – mazurski Grzegorz Nowaczyk.

Tematem przewodnim projekcji było województwo elbląskie. Ustanowione w roku 1975, zakończyło swoje istnienie wraz z nową reformą administracyjną z 1998 r. Spotkanie prowadził i opatrzył komentarzami redaktor naczelny Telewizji Elbląskiej Juliusz Marek.

Dyskusja, która odbyła się po projekcji skupiła się na współczesnym Elblągu i jego miejscu w województwie warmińsko – mazurskim, do którego należeć nie chciał. Województwo również traktuje Elbląg jakby nie do końca mieścił się w jego wizji, w końcu Elbląg, historycznie związany z Pomorzem, z tradycją Warmii i Mazur ma niewiele wspólnego. Poruszono problem braku wspólnych dla całego województwa mediów, które dostępne byłyby w Elblągu – kwestię TVP Olsztyn, Radia Olsztyn, czy regionalnej wkładki w Gazecie Wyborczej. Tak
samo jak Olsztyn nie interesuje się Elblągiem, tak Elbląg nie interesuje się Olsztynem.

– Nie patrzymy poza miasto – stwierdził Juliusz Marek.

Kwestie bardziej polityczne, a nie historyczne poruszyli przybyli goście. Grzegorz Nowaczyk, zachęcał, aby dążyć do tego, by to Elbląg był pierwszym miastem województwa. A ze swej strony obiecywał, że w przyszłym roku sejmik wojewódzki będzie obradował w Elblągu.

Tematem następnego spotkania z cyklu ”Elbląg na dużym ekranie” będzie generał Bolesław Nieczuja – Ostrowski. Premierowo zostanie wyświetlony film ”Generał Bolesław Nieczuja – Ostrowski. Bohater naszych czasów”.
  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 4271

Print Friendly, PDF & Email