Misiem przeciw przemocy wobec dzieci

Misiem przeciw przemocy wobec dzieci

W całym mieście, spotkać można było dziś (20 listopada) pluszaki z bandażami i plasterkami. To część akcji „Nie bij mnie–kochaj mnie” organizowanej przez Miejskie Centrum Wolontariatu w Elblągu we współpracy z placówkami oświatowymi z Elbląga i Morąga.

Do akcji włączyło się ponad dwadzieścia szkół i przedszkoli. Przez cały dzień dzieci i młodzież chodziła po mieście, i w miejscach najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców: parkach, przystankach autobusowych, głównych pieszych ciągach komunikacyjnych a także w pobliżu sklepów oraz aptek, zostawiali wyjątkowe pluszaki – bo z opatrunkami, zabandażowanymi łapkami i kolorowymi karteczkami z hasłem akcji: „Nie bij mnie – kochaj mnie!”. Każdy, kto szedł przez miasto i zobaczył taka maskotkę mógł ja zabrać ze sobą do domu.

Akcję MIŚ „Nie bij mnie– kochaj mnie!” zainicjowała Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2013 roku. To właśnie wtedy po raz pierwszy pluszaki czekały na przechodniów na przystankach, ulicach, parkach w Warszawie, Zielonej Górze, Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Rzeszowie, Poznaniu i Zduńskiej Woli. Nie były to jednak zwykłe misie – każdy z nich miał swoją historię. Często trudną i pełną niemiłych wspomnień. Celem tej akcji, było zwrócenie uwagi przechodniów. Organizatorzy chcieli sprawić, że zatrzymają się na chwilę, przeczytają co pluszowy miś ma im do powiedzenia. Liczyła się reakcja! Chcieli pokazać, że warto jest podejść do małej, bezbronnej osoby. Sprawdzić co się dzieje, REAGOWAĆ! Fundacja WOŚP tworząc “Akcję MIŚ” chciała zwrócić uwagę na problem przemocy wobec dzieci.

W tym roku towarzyszyliśmy uczniom Szkoły Podstawowej nr 23, Zespołu Szkół Technicznych oraz podopiecznym Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego nr 2. Zapraszamy do fotorelacji z dzisiejszego wydarzenia.