Elbląg: Międzynarodowy Festiwal „Wydźwięki”

Elbląg: Międzynarodowy Festiwal „Wydźwięki”

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na czwarty Międzynarodowy Festiwal Sztuki Dźwiękowej „Wydźwięki/Resonances”.

Tegoroczną inspiracją festiwalu jest pogłos. Zjawisko stopniowego „znikania” dźwięku, które w ludzkim uchu brzmi jako „przedłużenie” dźwięku. Podczas tegorocznych Wydźwięków, w przepięknej przestrzeni Galerii EL usłyszymy i zobaczymy artystów z kraju i zagranicy działających w nurcie sztuki dźwiękowej i muzyki eksperymentalnej. Z autorskim programem koncertowym i wizyjnym wystąpią:

Krzysztof Cybulski twórca instalacji Acoustic Additive Synthesizer . To niewielkie urządzenie – organy piszczałkowe, transformujące ludzki głos. W urządzeniu głośność i wysokość dźwięku przetwarzane są przez komputer.

Aleksandra Klimczak, jak o sobie mówi „śpiewaczka [nie]operowa”. Eksperymentuje z głosem i elektroniką, jej domeną są prawykonania współczesnych kompozycji oraz dążenie do przełamywania granic gatunkowych w muzyce i innych dziedzinach sztuki. Absolwentka Wydziału Wokalno–Aktorskiego UMFC w Warszawie, w klasie znakomitej, wszechstronnej śpiewaczki – Anny Radziejewskiej. 

Piołun, (Maciej Połynko), artysta audiowizualny, pracujący ze światłem, dźwiękiem i video, zajmuje się muzyką elektroniczną, improwizowaną, field recordingiem, realizuje oprawy wizualne i dźwiękowe na potrzeby spektakli teatralnych. W twórczości opiera się na dźwiękach syntetyzowanych za pomocą autorskich instrumentów. 

Sehno. Eksperyment dotyczący komunikacji z użyciem różnych idiomów muzycznych pomiędzy: Shingo Inao, artystą tworzącym swoje wypowiedzi za pomocą dźwięków instrumentów klawiszowych, tonów, których źródłem są urządzenia elektroniczne, oraz modulacji sprężonych z sensorem ruchu, Masayą Hijikatą, który wypowiada się, korzystając z analogowych i akustycznych dźwięków instrumentów perkusyjnych.

Visions of Lizard industrialno abstrakcyjny projekt meksykańskiego artysty Carlosa Floresa. 

Jak co roku podczas wydźwięków nie zabraknie kontekstu edukacyjnego. Warsztaty dźwiękowo–malarsko–rysunkowe „Posłuchaj miasta– dźwiękowe murale” poprowadzi autorka elbląskich murali i projektu „Szkicologia”Adrianna Ronżewska–Kotyńska.

Program:

Piątek 12.10.2018 
od godz. 18.00 

Otwarcie festwialu
– Acoustic Additive Synthesizer – instalacja, spotkanie z autorem Krzysztofem Cybulskim
– VISIONS OF LIZARD ( Carlos Flores, Mexico City/Haga)
– Aleksandra Klimczak– sopran [vox.loci] – koncert na głos i przestrzeń

Sobota 13.10.2018
godz. 11.00 

– Posłuchaj miasta–dźwiękowe murale; warsztaty prowadzi Adrianna Różnewska–Kotyńska
godz. 18.00
– koncert PIOŁUN premiera płyty Piołun– Jet lag/Maciej Połynko – Daytime 
– koncert SEHNO (Shingo Inao – fortepian, elektronika, Masaya Hijikata – perkusja)

Wstęp wolny

Festiwal jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko– Mazurskiego na lata 2014–2020 oraz współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Koncepcja programu festiwalu: Marcin Dymiter
Kurator: Maciej Olewniczak

Źródło:elblag.eu

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18984