Elbląg: Marynistyczna wystawa na 100–lecie Niepodległości

Elbląg: Marynistyczna wystawa na 100–lecie Niepodległości
Fot. Adminstrator

Od 1 marca do 6 kwietnia w sali na parterze w Ratuszu Staromiejskim, przy ul. Stary Rynek 25 będzie prezentowana wystawa 73 prac Adama Werki pt. „Wielkie dni małej floty”.

To wystawa obrazów i grafik prezentujących losy Polskiej Marynarki Wojennej od jej powstania w 1918 roku (w tym roku obchodzimy 100–lecie) do końca II wojny światowej. Wiele obrazów będzie znanych, ale są także perełki, które zaprezentowane zostaną po raz pierwszy.

Wystawa została zorganizowana w ramach miejskich obchodów 100–lecia odzyskania niepodległości.

Adam Werka (1917–2000) pozostaje ciągle jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich marynistów w historii polskiej sztuki współczesnej i kreatorem naszych wyobrażeń o morzu. Nigdy nie doczekał się artystycznej konkurencji, mogącej przyćmić jego osiągnięcia plastyczne w odtwarzaniu scen morskich. W ciągu swojej długiej działalności artystycznej stworzył ponad 500 prac, które były publikowane w miesięczniku Morze, licznych publikacjach wydawanych przez MON oraz w innych publikacjach poświęconym sprawom morskim. Lata 1958–1978 to czas, gdy ilustracji morskich Adama Werki ukazało się w druku najwięcej. Okładki „Miniatur Morskich” stały się jego specjalnością i wyróżniały serię spośród innych publikacji tego czasu.

  UM Elbląg Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17713 

Print Friendly, PDF & Email