Elbląg: Marnując żywność, marnujesz planetę

Elbląg: Marnując żywność, marnujesz planetę
Fot. Adminstrator

„Jedzenia nie marnuję! Wszystko co jem, mi smakuje!”, „Każdy o tym wie, drużyna pietruszek nie podda się!”, „Cały owoc zjadamy i go nie wyrzucamy”, „My nic nie wyrzucamy bo o żywność dbamy”. To tylko niektóre z haseł, które widniały na transparentach niesionych przez dzieci poprzebierane m.in. za warzywa, owoce i napoje mleczne. W naszym mieście po raz kolejny odbył się „Strajk żywności”. 

W tym roku w Polsce, obchody Światowego Dnia Żywności mają wyjątkowy wymiar ponieważ łączą się z kampanią o ekologicznych skutkach marnowania żywności, która tak naprawdę jest częścią jeszcze większego i długofalowego projektu „EkoMisja Nie Marnuję” finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach projektu zaplanowano szereg działań edukacyjnych, którymi objętych będzie w ciągu dwóch lat trwania projektu 200 szkół podstawowych w całej Polsce. Działaniem angażującym społeczeństwo wokół tematu niemarnowania żywności żywności będzie „Konkurs EkoSelfie” którego celem jest promocja najciekawszych zdjęć prezentujących aktywność w zakresie propagowania prawidłowych zachowań proekologicznych. W ramach projektu powstał również serwis www.niemarnuje.bankizywnosci.pl

Więcej o akcji i ekologicznych skutkach marnowania żywności przeczytać można TUTAJ.

Dzieci zachęcają do pozytywnych postaw

Tradycyjnie, jak co roku, z okazji obchodów Światowego Dnia Żywności elbląski Bank Żywności zorganizował „Strajk żywności” – akcję mającą zachęcać do odpowiedzialnego gospodarowania żywnością. Z tej okazji, ulicami miasta przeszedł barwny marsz zakończony rozstrzygnięciem konkursu na najładniejsze przebranie oraz najciekawsze hasło na transparencie. Nagrody w tych kategoriach otrzymały dzieci z Szkoły Podstawowej 19 i 24, oraz Przedszkola nr 3, 23 i 17 a także uczniowie z ZSIŚiU.

W tym roku elbląski Bank Żywności wszystkie szkoły zaprosił do udziału w konkursie na najlepszy filmik promujący niemarnowanie żywności. Wpłynęły cztery zgłoszenia. Prace autorstwa uczniów SP 14, 15 i 18 oraz ZSIŚiU oceniło jury w składzie: Juliusz Marek z Truso TV, Rafał Sułek – redaktor naczelny Razem z Tobą oraz Anna Jabłońska z elbląskiego Banku Żywności. Główną nagrodę w postaci kamery przyznano pracy autorstwa uczniów ze SP 14. Drugie miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 18 a pozostałe dwa filmiki wyróżniono.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z dzisiejszego marszu.

Zobacz zwycięski filmik: 

  Rafał Sułek Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 19044 

Print Friendly, PDF & Email