Elbląg liderem e-zdrowia

Elbląg liderem e-zdrowia

Podczas piątkowej konferencji prasowej Witold Wróblewski prezydent Elbląga poinformował o nagrodzie Lider e-zdrowia w kategorii samorządy, jakie miasto Elbląg otrzymało w konkursie „Lider e-zdrowia 2019”, organizowanym przez Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Dziennikiem Gazetą Prawną.

1 października br., podczas konferencji „E-zdrowie w Polsce – czas liderów, wyzwań i szans”, Elbląg zajął I miejsce w kategorii miasta powyżej 100 tys. mieszkańców w konkursie „Lider e-zdrowia 2019”.

Celem konkursu jest promowanie dobrych praktyk w zakresie informatyzacji systemu ochrony zdrowia oraz upowszechnienie rozwiązania jakim jest e-recepta.

Uczestnicy konferencji, podczas której wystąpił także Janusz Cieszyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, wzięli udział w panelach dyskusyjnych: „Miejsce samorządów w cyfrowej rewolucji systemu lecznictwa” oraz „Dlaczego Polska potrzebuje informatyzacji w zdrowiu? E-recepta, e-skierowanie, e-zwolnienie odpowiedzią na wyzwania sprawnego państwa”.

Celem najnowszych zmian, które obejmą cały kraj, a więc również Elbląg, jest m. in. uszczelnienie systemu sprzedaży leków, uniknięcie kolejek do lekarza POZ i zwiększenie bezpieczeństwa przechowywania dokumentacji medycznej. Od stycznia 2020 r. recepty będą wystawiane wyłącznie w systemie elektronicznym. Lekarze w całej Polsce zyskają dostęp do informacji o pacjencie, jego schorzeniach, realizacji recept. Funkcjonujący już projekt ma ułatwić pracę wielu instytucjom. Pacjenci z kolei, w ramach e-usług, mogą zyskać dostęp do konta internetowego, w którym znajdują się informacje o przebytych chorobach, przyjmowanych lekach, terminach wizyt lekarskich itp.

Elbląski samorząd dofinansował dwa projekty na wdrożenie e-usług: w Centrum Rehabilitacji na kwotę 148 336 zł i w Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Elblągu na kwotę 502 650 zł.

Przedsięwzięcie zorganizowali: Dziennik Gazeta Prawna, Ministerstwo Zdrowia oraz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Źródło i fot.: UM Elbląg