Elbląg: Książki rozchwytywane

Elbląg: Książki rozchwytywane

Zakończył się tegoroczny kiermasz książek w Bibliotece Elbląskiej połączony z Narodowym Czytaniem „Przedwiośnia”. Jak co roku odwiedzający nie zawiedli i tłumnie przybyli w poszukiwaniu ciekawych dla siebie tytułów.

W tym roku na regałach wyłożonych zostało około 3,5 tys. książek wycofanych z bibliotecznego księgozbioru. Wśród nich była literatura piękna dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych oraz literatura popularnonaukowa z różnych dziedzin wiedzy. Były również kasety VHS. A to wszystko za jedyne 2 złote za sztukę. Nic w tym dziwnego, że byli i tacy, co wychodzili z kilkudziesięcioma tytułami.

– Cieszy nas taka frekwencja. To pokazuje, że wdobie wszechobecnej elektroniki są jeszcze tacy, którzy lubią „potrzymać papier w ręku”. Radość tym większa, że dzięki temu, ze wycofywane ze zbiorów biblioteki tytuły nie trafią na makulaturę tylko odnalazły dwój drugi dom – podsumowują organizatorzy.

Tradycyjnie również, podczas kiermaszu odbywało się Narodowe Czytanie – ogólnopolska akcja organizowana jest od 2012 roku. Została wtedy zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, a w zeszłym roku „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W tym roku z okazji obchodów 100–lecia odzyskania przez Polskę niepodległości lekturą Narodowego Czytania ogłoszono „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.W trakcie kiermaszu przeczytanych zostało kilka fragmentów „Przedwiośnia” (jednak bez usuwania z tekstu trudnych wyrazów).

  Rafał Sułek Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18748