Elbląg: Kocham Cię Życie – marsz przeszedł ulicami miasta

Elbląg: Kocham Cię Życie – marsz przeszedł ulicami miasta
Fot. Adminstrator

Już po raz siedemnasty Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek zorganizowało Marsz Zdrowia „Kocham Cię Życie”. Ten marsz był wyjątkowy jeszcze z jednego powodu, był pierwszym po śmierci Alicji Tomczyk, którą w rozmowie z nami wspominają jej koleżanki.

Celem marszu jest zwrócenie uwagi społeczeństwa jak ważna jest profilaktyka zdrowia, a szczególnie profilaktyka raka piersi. Jesteśmy nadzieją dla kobiet i udowadniamy, że warto walczyć o swoje życie i zdrowie.

– Nasza organizacja skupia Amazonki, które walczą z własną, ciężką chorobą wzajemnie wspierając się. Ochotniczki – wolontariuszki pomagają kobietom już od pierwszych dniach choroby w pokonywaniu trudnych przeżyć związanych z chorobą. Współpracujemy z młodzieżą wdrażając ją do działań w profilaktyce raka piersi. Dlatego też apel do społeczeństwa, a w szczególności do kobiet – badajmy się, bo wczesne wykrycie choroby daje nam szansę na wyleczenie – apeluje Prezes Elbląskich Amazonek Elżbieta Zimińska.

Fotorelacja z wydarzenia poniżej.

Pamięci Alicji Tomczyk – dzielnej Amazonce

W styczniu b.r. zmarła znana elbląska działaczka społeczna, wieloletnia prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek – pani Alicja TOMCZYK, po trwającej ponad 30 lat walce z rakiem. Kobieta, której wiele innych kobiet zawdzięcza dłuższe i lepsze życie, dla której nie było rzeczy niemożliwych. O jej niestrudzonej działalności pod znakiem różowej wstążki, sięgającej poza granice naszego kraju, opowiada koleżanka ze stowarzyszenia.

– Miałam przyjemność poznać Alę w roku 1995, kiedy to po raz pierwszy przyszła na spotkanie elbląskich Amazonek. Były to spotkania nieformalne, kilka kobiet doświadczonych chorobą raka piersi spotykało się w różnych miejscach, by w końcu skorzystać z dobrego serca pani Teresy Wojcinowicz, która przygarnęła je do Pałacyku. I tam właśnie przyszła Ala Tomczyk, blondynka, z rozbrajającym uśmiechem, pełna temperamentu i chęci do działania. Z biegiem czasu przybywało członkiń i w 1997 roku Stowarzyszenie zostało formalnie zarejestrowane, a Prezesem została oczywiście Alicja Tomczyk. Ala była otwarta, nie kryła się z chorobą i włożyła wiele pracy w to, by przekonać Amazonki, że choroba nowotworowa piersi to nie wstyd, że nie ma sensu się ukrywać i trzeba iść dalej przez życie z podniesioną głową. Od początku priorytetem działania dla Alicji była rehabilitacja fizyczna i psychiczna Amazonek oraz działania związane z propagowaniem profilaktyki antynowotworowej – mówi obecna prezes Elżbieta Zimińska.

W ciągu ponad 20 lat działania Stowarzyszenia zorganizowano wiele konferencji (np. "Profilaktyka ma różowe okulary”, „Gdy życie rzuca wyzwanie”), przypominających społeczeństwu, a przede wszystkim kobietom, o konieczności dbania o swoje zdrowie, w szczególności o profilaktyce raka piersi. Zapraszano na nie współpracujące z nami Amazonki z Kaliningradu, Mińska i Kijowa, a także z Iławy, Ostródy, Olsztyna, Gdańska oraz społeczeństwo elbląskie. Podczas współpracy z amazonkami z przygranicznego Kaliningradu nawiązała się także twórcza współpraca lekarzy polskich i rosyjskich.

Wielkim wyzwaniem logistycznym i finansowym był trwający 7 lat konkurs LEKARZ RÓŻOWEJ WSTĄŻKI PRZYJAZNY KOBIECIE.

Miał na celu nauczyć kobiety samobadania piersi i przyzwyczaić lekarzy pierwszego kontaktu i ginekologów do palpacyjnego badania piersi przy każdej wizycie lekarskiej. Jeździłyśmy z lekarzami po okolicznych miejscowościach w celu propagowania i nauki samobadania piersi.

W efekcie setki kobiet, które nie przyjechały do miasta do lekarza specjalisty, czy to z powodu braku odwagi, czasu, czy z innych przyczyn, miały okazję skorzystać z badań przesiewowych, ponieważ to lekarz przyjechał do nich.

– Szacujemy, że dziesiątki kobiet po takich wizytach trafiało do lekarza specjalisty na dalsze leczenie i uratowało zdrowie, a nawet życie. Alicja dbała o to, by przeszkolić możliwie dużo wolontariuszek – ochotniczek odwiedzających w szpitalu kobiety, przed i po operacji raka piersi, które są przestraszone, boją się o siebie i swoje życie. Staramy się je przekonać do podjęcia walki z chorobą – mówi pani prezes.

Od początku działalności Stowarzyszenie bardzo dba o zabezpieczenie rehabilitacji fizycznej dla Amazonek (gimnastyka, basen), a także rehabilitacji psychicznej – spotkania z psychologiem oraz warsztaty psychoonkologiczne dla Amazonek oraz ich rodzin.

– W ostatnich latach dzięki Alicji Tomczyk profilaktyka trafiła do szkół, mamy tam spotkania z młodzieżą, zachęcamy do zdrowego stylu życia i samobadania piersi. Trzeba przyznać, że młodzież podchodzi do tego tematu bardzo poważnie. Współuczestniczy w różnego rodzaju kampaniach promujących zdrowie, np. w MARSZU ZDROWIA. Dla Alicji MARSZ ZDROWIA, organizowany co roku w październiku, był sztandarową imprezą propagującą zdrowy styl życia i profilaktykę raka piersi. Marsz skupia setki osób, z roku na rok coraz więcej. Uczestniczą w nim nie tylko Amazonki, ich rodziny i przyjaciele, ale także służba zdrowia, posłowie, administracja i inni ważni ludzie dla społeczeństwa Elbląga. Prezes naszego Stowarzyszenia – Alicja Tomczyk była skarbnicą pomysłów i wiary w to, że to się musi udać. Czasem jej zamierzenia wydawały się nie do zrealizowania, czy to z powodu braku funduszy, czy też z innych przyczyn. Ale Alicja była uparta i trzeba przyznać – konsekwentna. I udawało się! Alicja Tomczyk – nasza Ala prawie przez cały okres istnienia Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek była jego Prezesem – to ona nadawała kierunek działalności. Mimo trwającej ponad 30 lat choroby, z krótkimi okresami remisji, była pełna zapału i chęci do pracy, darzyła wszystkich uśmiechem i ciepłem, była pogodna, bardzo lubiana i szanowana – mówi obecna prezes.

– Postaramy się, żeby wszystko zostało tak, jak było. Staramy się realizować Jej pomysły, zamiary. Profilaktyka raka piersi jest bardzo ważna. Niczego nie zaprzepaścimy, nadal będziemy wychodzić do ludzi, współpracować z młodzieżą, na czym Jej bardzo zależało. Ala tak bardzo rozwinęła nasze stowarzyszenie, tyle włożyła w to pracy, że nie sposób tego nie kontynuować – dodają pozostałe Amazonki.

  RS/TB Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 19031 

Print Friendly, PDF & Email