Elbląg: Jedyny taki Strajk

Elbląg: Jedyny taki Strajk

Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci – mówi stare przysłowie. Wszystkiego trzeba uczyć od małego – także poszanowania żywności. Od kilku lat Bank Żywności w Elblągu w Światowym Dniu Żywności zaprasza dzieci i młodzież z elbląskich szkół i przedszkoli na przemarsz „Strajk Żywności”, gdzie przebrani za produkty spożywcze, protestują przeciwko ich wyrzucaniu. W tym roku Bank czeka też na pomysły, jak nie marnować jedzenia w szkole.

W 2015 roku obchody Dnia Żywności organizowane są przez Banki Żywności w Polsce pod hasłem nie marnowania żywności w szkołach. Ilość marnowanej żywności w Polscejest wciąż ogromna – wyniki najnowszych badań w tym zakresie przedstawione zostaną 14 października na konferencji prasowej w Warszawie, zwołanej przez Federację Polskich Banków Żywności i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które wspiera tę akcję. Zaczyna się od wyrzucenia do kosza kanapki w szkole, następnie ląduje w śmieciach połowa zawartości lodówki, bo podczas porządków okazuje się, że zapasy się przeterminowały, a z restauracji i stołówek, także szkolnych, wynosi się masę niedojedzonych potraw. Tym samym wyrzuca się nie tylko płody ziemi i efekty ludzkiej pracy, ale i mnóstwo pieniędzy, wydanych na zakup jedzenia, których często brakuje na inne potrzeby.

Jak tego uniknąć? W domu starannie planować zakupy i sprawdzać terminy ważności, w stołówkach i restauracjach zamawiać i podawać tyle, ile się zje.

A co zrobić, żeby kanapki w szkole nie lądowały w koszu, Bank Żywności chce się dowiedzieć od uczniów – ogłaszając konkurs pt. „Wiem, jak nie zmarnować.” Regulamin konkursu znajduje się w załączonym pliku. Zwycięzca konkursu otrzyma w nagrodę tablet.

 

16 października spotykamy się w Parku Planty

Tegoroczny przemarsz, odbędzie się 16 października, jak zawsze w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Żywności. Zbiórka uczestników, przebranych za warzywa, owoce i różne produkty spożywcze, w Parku Planty, o godz. 12.00. Stamtąd pochód wyruszy ulicą 12 Lutego na Plac Kazimiera Jagiellończyka.

Organizatorzy liczą na to, że tegoroczny korowód będzie nie mniej kolorowy, pomysłowy i aktywny, jak w latach ubiegłych. W przygotowaniu strojów mogą pobawić się z dziećmi mamy, tatusiowie, starsze rodzeństwo i wychowawczynie. Mile widziane będą transparenty z odpowiednimi hasłami. Pomysłowość i trud zostaną docenione: za najładniejsze stroje przewidziane są nagrody, które zostaną wręczone na zakończenie przemarszu.

Bank Żywności zaprasza przedszkolaki i uczniów wszystkich elbląskich placówek do tej wesołej i pouczającej zabawy.

  Teresa Bocheńska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 13085