Elbląg: Emocjonująca sesja Rady Miejskiej

Elbląg: Emocjonująca sesja Rady Miejskiej
Fot. Adminstrator

Jerzy Wcisła i Jerzy Wilk – nowowybrani parlamentarzyści pożegnali Radę Miejską. Elbląg ma kolejnego Honorowego Obywatela. Radny Wojciech Rudnicki rozpoczyna kampanię „Wybieram Elbląg bez hejtu”.

X sesja Rady Miejskiej w Elblągu rozpoczęła się od wystąpień wieloletnich radnych: Jerzego Wcisły – wybranego na senatora RP i Jerzego Wilka, Przewodniczącego Rady, nowowybranego posła RP. Obaj radni podziękowali wszystkim kolegom radnym, prezydentom i urzędnikom, z którymi w czasie kilku kadencji współpracowali i obiecali dbać w stolicy o interesy Elbląga. Prowadzenie sesji przejął wiceprzewodniczący Marek Pruszak.

Przed rozpoczęciem obrad odbyła się jeszcze uroczystość przyznania grupie elblążan odznaczeń za zasługi dla miasta Elbląga.

Nowy Honorowy Obywatel

Pierwszą uchwałą podjętą na X sesji Rady było przyznanie tytułu Honorowego Obywatela Elbląga Jerzemu Julianowi Szewczyńskiemu. Pan Szewczyński jest byłym żołnierzem Armii Krajowej, znanym działaczem społecznym w środowisku kombatantów i sybiraków, wieloletnim przewodniczącym Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południo–Wschodnich w Elblągu, inicjatorem pomnika upamiętniającego Państwo Podziemne i wielu akcji upamiętniających historię walki o niepodległość.

Nie będzie restrukturyzacji MOSiR

Z porządku obrad zdjęta została uchwała o przekształceniu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji z zakładu budżetowego w jednostkę budżetową i zmianie jego zadań, w tym przejęcia hali widowiskowo–sportowej przy ul Grunwaldzkiej. Na proponowane zmiany nie zgodziły się komisje Rady Miejskiej, głównie z powodu braku oferty zatrudnienia dla dużej grupy pracowników MOSiR, którzy w ich wyniku straciliby pracę.

Radni mieli też zastrzeżenia do dokonanej przez Urząd aktualizacji programu mieszkaniowego, który został przyjęty tylko 7 głosami „za”, przy 5 „przeciw” i 6 wstrzymujących się.

Oszczędności ponad wszystko

Głównym motywem wszelkich dokonywanych zmian w instytucjach miejskich są oszczędności. Prezydent szuka ich wszędzie, przede wszystkim przez zmniejszenie zatrudnienia w administracji. Nie wiadomo, czy poprawi to funkcjonowanie tych instytucji, za to na pewno niejedna rodzina znajdzie się w trudnej sytuacji. Niepokojąco zabrzmiały słowa Prezydenta wypowiedziane podczas odpowiedzi na interpelacje radnych, że opracowywane właśnie strategie w obszarze kultury i rozwiązywania problemów społecznych też mogą przynieść oszczędności. Zrozumiałe jest, że Prezydent szuka środków na wkłady własne do przyszłych projektów unijnych, ale nie powinno to hamować rozwoju miasta w obszarze społecznym. Kapitał ludzki jest ważniejszy niż pieniądze, a w Elblągu wciąż jest go za mało.

Elbląg bez hejtu

Radny Wojciech Rudnicki zainicjował kampanię „Wybieramy Elbląg bez hejtu”, nawiązując do kampanii przeciw mowie nienawiści, która ruszyła w Warszawie 6 października, z inicjatywy ludzi kultury i nauki. Zaproponował, żeby zacząć od sali obrad Rady Miejskiej, z której powinny zniknąć uprzedzenia, niechęć do kolegów z innych ugrupowań, wzajemne dogryzania zamiast merytorycznych dyskusji. – Zjawisko hejtingu widoczne jest szczególnie w internecie, który jest narzędziem masowej komunikacji, ale również specyficzną społecznością zrzeszającą ludzi pochodzących z różnych środowisk. Coraz częściej do hejtingu dochodzi również w życiu codziennym, poza światem wirtualnym. Stykamy się z tym zjawiskiem w sklepie, na  ulicy, w szkole, w parlamencie – powiedział Wojciech Rudnicki. – Trzeba z tym jak najszybciej skończyć.

Widomym znakiem tej kampanii mają się stać koszulki z napisem: „Nie dla hejtu”. Koszulki otrzymali radni oraz Prezydent i wiceprezydenci. Zostały przyjęte z aprobatą.

Komisja Spraw Społecznych wspiera niepełnosprawnych

Przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych i Samorządowych zgłosiła cztery wnioski Komisji. Pierwszy dotyczył dojazdu do posesji przez karetki pogotowia ratunkowego i Straż Pożarną. Wjazdu na parkingi osiedlowe coraz częściej bronią szlabany. W ciągu ostatnich 10 dni trzy razy nie mogła do chorego dojechać karetka, a zarządcy nieruchomości lekceważą ten problem. W drugim wniosku komisja wnosi o zarezerwowanie w budżecie miasta 175 tys. zł na zakup kolejnych defibrylatorów. Trzeci wniosek ponawiał inicjatywę przystąpienia Elbląga do Stowarzyszenia Zdrowych Miast. Ostatni dotyczył przeznaczenia w budżecie miasta na rok 2016 środków finansowych na realizację Elbląskiego programu na rzecz równego statusu osób z niepełnosprawnościami i zapobiegania niepełnosprawnościom na lata 2012 – 2020. Program uchwalony przez Radę Miejską w 2012 roku nie może doczekać się realizacji, jest pomijany w kolejnych rocznych budżetach miasta i prawie zapomniany. Wymaga nie tylko środków finansowych, ale i aktualizacji. Na te wnioski Komisja nie otrzymała odpowiedzi na sesji, mamy nadzieję, że odpowiedź nadejdzie i będzie pozytywna.

  Teresa Bocheńska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 13181

Print Friendly, PDF & Email